ثبت نام

امکان عضویت غیر فعال است

ارز تا پایان فروردین دو نرخی می شود

dolar

دولت قرار است قیمت رسمی برای ارز تا پایان فروردین اعلام کند.

به گزارش خبرنگار کالاسودا، قیمت دلار و یورو در بازار ایران از سال گذشته به صورت دو نرخی محاسبه می شود. نرخ رسمی که از سوی بانک مرکزی اعلام شده و نرخ آزاد که صرافان و بازار آزاد به منظور انجام معادلات تعیین می کنند.

اما به دلیل تفاوت بسیار زیاد میان این دو نرخ، دولت امسال قرار است یک نرخ رسمی دیگر برای ارز معرفی کند. نرخ رسمی اول برای مبادلات کالاهای اساسی و واجبات کشور در نظر گرفته می شود و نرخ دوم برای مبادلات تجاری اعم از نقد و حواله اسعار بین‌المللی توسط کارگزاران (بانک‌ها و صرافی‌های مجاز) در نظر گرفته خواهد شد.

در همین رابطه قرار است که بانک مرکزی بازار متشکل ارزی را راه اندازی کند.

طبق اعلام «عبدالناصر همتی» رئیس کل بانک مرکزی بازار متشکل ارزی تا پایان ماه عملیاتی می‌شود. در فاز اول، معاملات نقدی ارز (اسکناس) راه اندازی و سایر روش های معاملات ارزی در مراحل بعد گسترش می یابد. بازار کارگزار محور بوده و عملیات مدیریت بازار توسط تشکلی خود انتظام انجام شده و بر اساس دستور العمل های مصوب بانک مرکزی فعالیت خواهد کرد.

این بازار در حالی تشکیل می شود که قیمت دلار در بازار رسمی هر دلار آمریکا برای امروز «دوشنبه ۱۹ فروردین ماه ۹۸» بدون تغییر نسبت به روز گذشته ۴۲ هزار ریال قیمت خورد و هر یورو نیز با ۳۲ ریال رشد ۴۷ هزار و ۱۶۲ ریال ارزش‌گذاری شد.

در بازار آزاد اما هر دلار ۱۳ هزار و ۵۰۰ تومان و هر یورو ۱۵ هزار و ۶۰۰ تومان معامله می شود. طبق پیش بینی ها قیمتی که در بازار متشکل ارزی برای دلار در نظر گرفته می شود حدود ۱۰ تا ۱۱ هزار تومان و هر یورو حدود ۱۳ هزار تومان خواهد بود.

اگرچه هدف بانک مرکزی از اجرای این طرح ساماندهی بازار ارز اعلام شده اما به نظر می رسد بازهم بازار آزاد بتواند نرخ جدیدی برای ارز ایجاد کند و آنگاه است که ارز در ایران سه نرخی شود. بازهم باید منتظر ماند و دید نتیجه تشکیل بازار متشکل ارزی برای اقتصاد ایران چه خواهد بود؟

ارسال دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *