ثبت نام

امکان عضویت غیر فعال است

راه‌اندازی کسب ‌و کارهای نوین بر بستر شبکه ملی اطلاعات

vazir

دکتر رسول سرائیان، معاون وزیر ارتباطات و رئیس سازمان فناوری اطلاعات اعلام کرد: شبکه ملی اطلاعات به‌واسطه سه ویژگی امنیت، پایداری و بومی بودن، فضای جدیدی را برای تولید محتوا و کسب‌وکار ایجاد می‌کند.

به گزارش روابط عمومی و امور بین‌الملل شرکت مخابرات ایران، دکتر سرائیان با اشاره به محورهای مختلف شبکه ملی اطلاعات اعلام کرد: فضای مجازی کشور، در ترسیم فضای آینده کشور مؤثر است. بنابراین باید بدانیم که با بومی‌سازی فضای مجازی و ارتقای دانش و تخصص داخلی در توسعه اقتصادی و ارتباطی نقش مهمی ایفا می کنیم.

وی اضافه کرد: اکنون فضای مجازی به زندگی و کسب‌وکار مردم گره‌خورده است، همچنین در فضای شبکه ملی اطلاعات محدودیتی در دسترسی به شبکه بین‌الملل وجود ندارد.

رئیس سازمان فناوری اطلاعات ادامه داد: متخصصین داخلی باید با رویکردی پیش‌دستانه در سازوکارها به توسعه شبکه ملی اطلاعات کمک کنند و تمام مؤلفه های شبکه ملی اطلاعات باید در اختیار متخصصین داخلی باشد، زیرا فضای مجازی در حال گسترش فضای کسب‌ و کار در داخل کشور و خلق ثروت است.

وی خاطرنشان کرد: در سال‌های اخیر و به‌ویژه در دوران دولت‌های یازدهم و دوازدهم، فضای مجازی تنها حوزه‌ای بوده که در عین افزایش سرعت و کیفیت، قیمت آن کاهش‌یافته است که این تحول به‌واسطه شبکه ملی اطلاعات رخ‌داده است.

سراییان یادآور شد: زیرساخت شبکه ملی اطلاعات در بخش مکالمه، خدمات اینترنت، خدمات بانکی و شبکه موبایلی نقش بی‌بدیلی را ایفا می‌کند.

وی افزود: لزوم تضمین امنیت شبکه اطلاعات نیز از مهم‌ترین چالش‌های مجموعه ارتباطی کشور است.

سرائیان اظهار کرد: شبکه ملی اطلاعات باید پایدار باشد تا خدمت رسانی به مردم مستمر باشد. امروزه اگر در شبکه موبایلی ما در سطح تهران کوچکترین اختلالی ایجاد شود، سیستم‌های آنلاین حمل و نقل، سفارش غذا و حتی بانک‌ها از کار می‌افتند.

رییس سازمان فناوری اطلاعات ایران افزود: پایدار بودن ارتباطات، سرمایه‌گذاری، کنترل، نظارت و توجه به کیفیت و شاخص‌های آن، مسئولیت بخش زیرساخت وزارت ارتباطات است. ما در وزارت ارتباطات کارمان را در حوزه زیرساخت‌ها به خوبی انجام داده‌ایم و آن را اثبات می‌کنیم.

وی درباره شیوه فیلتر کردن در شبکه ملی اطلاعات نیز به ضرورت و مکانیسم آن اشاره کرد و گفت: قانون‌گذار تعیین کرده است که فیلترینگ برای چه مواردی است و یک مرجع قانونی برای تشخیص آن وجود دارد که آن را مصوب و ابلاغ می‌کند.

ارسال دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *