ثبت نام

امکان عضویت غیر فعال است

پيش‌درآمدي بر شبكه‌سازي خانگي

shabake

شبكه مبحثي است كه اکثر كاربران از آن فرار مي‌کنند و علت امر را نيز پيچيدگي آن ذكر مي‌‌كنند كه باعث مي‌شود امري كسل‌كننده به نظر آيد. بسياري از كاربران، به شبكه به عنوان مسيري صعب‌العبور مي‌نگرند.

درك علت اين امر چندان هم سخت نيست و آن به زماني باز مي‌گردد كه تجهيزات شبكه همچون سوييچ، روتر، سوييچ و … هم بسيار گران بود و هم نصب و راه‌اندازي آنها بسيار با مشكل همراه بود و نياز به تبحر خاصي داشت. به گونه‌اي كه حتي در نسخه‌هاي اوليه ويندوز نيز شبكه‌سازي سيستم‌ها براي كاربران تقريبا غير ممكن بود.

علاوه بر اين، در سال‌هاي گذشته استفاده از کامپيوتر به اين گستردگي نبود اما الان تقريبا در هر خانه‌اي يک کامپيوتر وجود دارد و کاربران به راحتي مي‌توانند در خانه و يا با همسايه‌ها، شبکه برپا کنند و اينترنت و فايل‌هاي خود را به اشتراک بگذارند و يا با هم گيم دو يا چند نفر بازي کنند!

خوشبختانه فناوري شبكه نيز به مرور زمان توسعه يافته و نصب و راه‌اندازي تجهيزات امروزي خيلي آسان‌تر شده و البته قيمت آنها نيز بسيار ارزان‌تر از قبل است. براي مثال مي‌توانيد با صرف مبلغي كمتر از ۵۰ هزار تومان يك شبكه در خانه راه‌اندازي كنيد.

بنابراين اكنون بهترين زمان براي تصميم‌گيري درباره راه‌اندازي يك شبكه خانگي است. اگر تا به حال اين كار را انجام نداده‌ايد، ما طي اين مقاله و سري مقاله‌هاي بعدي به شما خواهيم گفت كه چگونه شبكه كاملا شخصي داشته باشيد.

اشتراك‌گذاري پرينتر، فايل‌هاي صوتي و تصويري، اينترنت بي‌سيم، انجام بازي‌هاي چند نفره، تنها گوشه‌اي از امتيازات بسيار شبكه است. طي اين سلسله مقالات، ما به تك‌تك اين ويژگي‌ها پرداخته و نحوه بهره‌گيري حداكثر را تشريح خواهيم كرد.

متاسفانه شبكه نيز همانند باقي فناوري‌ها مشكلات خود را دارد. به همين دليل يك بخش كامل تحت عنوان عيب‌يابي و رفع اشكالات معمول شبكه نيز در اين سلسله مقالات گنجانده‌ايم.

مطمئن باشيد مطالعه و پيگيري اين سلسله مقالات و تحمل كمي دردسر، ارزش راه‌اندازي شبكه و برخورداري از امكانات بسيار آن را خواهد داشت.

 معرفي شبكه کامپيوتري

شبكه کامپيوتري در ساده‌ترين مفهوم خود به معني اتصال دو كامپيوتر به يكديگر است، طوري كه قادر به اشتراك‌گذاري فايل با يكديگر باشند. در آن روزهاي ابتدايي براي همين اتصال ساده لازم بود تجهيزاتي گران‌قيمت به همراه كابل‌هاي متعدد خريداري شود و مدت‌ها زمان صرف تنظيمات پيچيده شود، اما اكنون ديگر اين به اين شکل نيست.

تقريبا هر كامپيوتر يك کارت شبکه آنبورد دارد و براي برقراري ارتباط بين دو كامپيوتر تنها كافي است يك كابل شبكه با متراژ مورد نياز خريداري شود كه آن هم هزينه زيادي ندارد. پس از اتصال كابل چند لحظه انتظار لازم است تا سيستم‌ها خودشان به طور خودكار تنظيمات شبكه را اعمال كنند و به همين سادگي شبكه برقرار خواهد شد.

سوكت شبكه RJ45 يا پورت شبكه چيزي شبيه سوكت تلفن اما بزرگ‌‌تر از آن است. حتي كارت‌هاي شبكه بي‌سيم كار را راحت‌تر كرده‌اند و با بهره‌گيري از امواج راديويي به عنوان رسانه ارتباطي، نياز به كابل را نيز رفع كرده‌اند.

همانطور كه مي‌بينيد، از لحاظ فيزيكي كار راه‌اندازي شبكه خانگي بسيار آسان شده است و تنها راه‌اندازي امكانات شبكه و بهره‌گيري از آنها باقي ماجراست كه در ادامه به توضيح هر يك از آنها مي‌پردازيم.

 آشنايي با مباني و اصول شبكه

براي راه‌اندازي شبكه خانگي، خواه كابلي خواه بي‌سيم، مهم‌ترين چالش، اصطلاحات و واژه‌هاي تخصصي اين مبحث است. در اين قسمت به شما نشان خواهيم داد كه چگونه مشكلات ساده‌تر از آن چيزي هستند كه در ابتدا به نظر مي‌رسند.

قبل از آنكه وارد بحث شبكه شويم، بهتر است به شما اخطار كنيم كه خود را آماده ورود به دريايي از اصطلاحات و واژه‌هاي تخصصي كنيد. البته هر بخشي از دنياي كامپيوتر اصطلاحات خاص خود را دارد، اما در زمينه شبكه اين اصطلاحات خيلي فني‌تر و پيچيده‌تر مي‌شوند.

اصولاً شبكه بيشتر با اصطلاحاتي معرفي مي‌شود كه خيلي زود فراموش مي‌شوند، اصطلاحاتي مثل WAN (Wide Area Network)، PAN (Personal Area Network)، (   CAN Campus Area Network و يا (MAN (Metropolitan Area Network، اما مدلي كه شما در خانه راه‌اندازي مي‌كنيد از نوع شبكه محلي LAN خواهد بود.

راه‌اندازي شبكه خانگي به دو صورت كابلي و بي‌سيم ميسر است كه هر يك از اين‌ها مزايا و معايب خود را دارد. تصميم‌گيري درباره اينكه شبكه كابلي مناسب ‌كار شماست يا شبكه بي‌سيم، بستگي به شرايط دارد. همچنين مي‌توانيد تركيبي از اين دو نوع را نيز داشته باشيد.

امروزه اغلب شبکه‌ها از نوع توپولوژي ستاره‌اي يا Star هستند که در آن معمولاً کابل نوع UTP و کانکتور RJ45 استفاده مي‌شود. کابل (UTP (Unshielded Twisted Pairیکی از متداول‌ترین کابل‌های مورد استفاده در شبکه‌های مخابراتی و کامپیوتری است. اين كابل‌ها خود به چندين نوع مختلف تقسيم‌بندي مي‌شوند كه در جدول ۱ توضيحات هر يك آورده شده است. کابل CAT5 متداول‌ترین نوع کابل UTP محسوب می‌شود.

جدول ۱: انواع كابل‌هاي UTP

شبكه كابلي

در شبكه كابلي تمامي كامپيوترها از طريق كابل به شبكه متصل مي‌شوند. اين كابل‌ها از نظر ظاهري كمي ‌ضخيم‌تر از كابل تلفن هستند. شبكه كابلي امتيازاتي دارد كه موارد ذيل از جمله آنهاست:

 • تجهيزات آن ارزان است.
 • اغلب كامپيوترهاي مدرن داراي کارت شبكه كابلي آنبورد هستند.
 • سرعت انتقال داده در شبكه كابلي تا حدودي سريع‌تر از شبكه بي‌سيم است.
 • عموماً امنيت در شبكه‌هاي كابلي بيشتر است، زيرا دسترسي فيزيكي به اين شبكه‌ها سخت‌تر است.

 از طرف ديگر شبكه‌ كابلي معايبي نيز دارد:

 • كابل‌كشي بين تمامي اتاق‌ها مشكل است.
 • كابل شبكه باعث درهم ريختگي نظم اتاق‌ها مي‌شود.
 • كابل‌ شبكه ممكن است شل شده و باعث قطعي ارتباط شود.
 • اگر ظرفيت شبكه اندك باشد، افزودن كامپيوترهاي بيشتر باعث افزايش غير منتظره‌ هزينه‌ها خواهد شد.

 سرعت شبكه كابلي معمولاً براساس مگابيت بر ثانيه (Mbits/sec) بيان مي‌شود كه اشاره به حجم داده قابل انتقال دارد. معمول‌ترين سرعت شبكه كابلي ۱۰ مگابيت بر ثانيه و ۱۰۰ مگابيت بر ثانيه است.

اما تجهيزاتي نيز وجود دارد كه تا حجم انتقال ۱ گيگابيت بر ثانيه را نيز پشتيباني مي‌كنند. به شبكه‌هايي كه با چنين سرعتي كار مي‌كنند گيگابيت اترنت (Gigabit Ethernet, GbE, GigE) گفته مي‌شود. همچنين تجهيزات شبكه كابلي سريع‌تر از اين‌ها نيز وجود دارد كه هنوز براي استفاده خانگي ارايه نشده‌اند.

 شبكه بي‌سيم

شبكه‌هاي بي‌سيم به جاي كابل از سيگنال راديويي براي مخابره ديتا بين تجهيزات شبكه استفاده مي‌كنند. به اين شبكه‌ها اصطلاحاً WLAN (Wireless LAN) يا WiFi (Wireless Fidelity) گفته مي‌شود.

شبكه‌هاي بي‌سيم در مقايسه با شبكه‌هاي كابلي از امتيازاتي برخوردارند:

 • راه‌اندازي شبكه بي‌سيم آسان‌تر از راه‌اندازي شبكه كابلي است، زيرا در اين شبكه به كابل‌كشي نيازي نيست.
 • اضافه كردن كامپيوتر به اين نوع شبكه آسان‌تر است.
 • در شبكه بي‌سيم مي‌توان تجهيزات را در محدوده دامنه برد امواج بدون هيچ زحمت و دردسري جابجا كرد.
 • شبكه‌ بي‌سيم به سرعت در حال تبديل شدن به متداول‌ترين نوع شبكه خانگي است، بنابراين شبكه بي‌سيمي كه امروز راه‌اندازي مي‌كنيد از عمر مفيد بيشتري نسبت به شبكه كابلي برخوردار خواهد بود.

 البته اين شبكه‌ها در مقايسه با شبكه كابلي معايبي نيز دارند:

 • تجهيزات گران‌تر
 • سرعت انتقال ديتاي كندتر
 • حفظ امنيت مشكل‌تر
 • احتمال تداخل با ديگر دستگاه‌هاي اطراف همچون اجاق مايكرويو و تلفن بي‌سيم
 • كاهش دامنه برد امواج به دليل موانع ساختماني

 در حالت ايده‌آل اين طور بايد باشد كه فقط يك نوع شبكه بي‌سيم وجود داشته باشد و با تمامي تجهيزات شبكه سازگار باشد. اما متأسفانه اين طور نيست و براساس اعلام انجمن مهندسين برق و الكترونيك (IEEE) بيش از ۲۰ نوع استاندارد براي اين نوع شبكه وجود دارد كه خوشبختانه اغلب آنها براي مقاصد مهندسي مورد استفاده قرار مي‌گيرند و فقط ۴ نوع استاندارد بي‌سيم براي شبكه‌هاي خانگي كاربرد دارد: ۸۰۲٫۱۱a، ۸۰۲٫۱۱b، ۸۰۲٫۱۱g و ۸۰۲٫۱۱n.

 معرفي استانداردهاي بي‌سيم

قديمي‌ترين تجهيزات شبكه بي‌سيم از استاندارد  ۸۰۲٫۱۱bبرخوردارند. اين استاندارد به محض معرفي توسط شركت  اپل در تجهيزات شبكه بي‌سيم فرودگاهي‌اش مورد استفاده قرار گرفت. به دليل اينكه اين استاندارد نخستين استاندارد بي‌سيم است، قاعدتاً كندترين استاندارد بي‌سيم موجود نيز به شمار مي‌رود (جدول ۲).

اين استاندارد چون از فركانس راديويي غير مجاز ۲٫۴ گيگاهرتز (اجاق‌هاي مايكروويو، تلفن بي‌سيم و تجهيزات بلوتوث از اين فركانس بهره مي‌برند) استفاده مي‌كند، همواره باعث تداخل امواج مي‌شود.

مدتي پس از عرضه ۸۰۲٫۱۱b، در همان سال استاندارد ۸۰۲٫۱۱a معرفي شد. اين استاندارد به دليل بهره‌گيري از طيف فركانسي مجاز، مشكل تداخل امواج نداشت.

تا همين چندي پيش استاندارد ۸۰۲٫۱۱g جديدترين استاندارد به شمار مي‌رفت كه البته از همان فركانس راديويي غير مجاز ۲٫۴ گيگاهرتز بهره مي‌برد و در سرعت ۱۱ مگابيت بر ثانيه با استاندارد ۸۰۲٫۱۱b سازگار است.

جديدترين استاندارد بي‌سيم در حال حاضر استاندارد ۸۰۲٫۱۱n است و مشخصات آن را مي‌توانيد در جدول ۲ مشاهده كنيد. يكی از مزايای جالب توجه ۸۰۲٫۱۱n پشتيباني از استاندارد ۸۰۲٫۱۱b است. در نتيجه ارتقاي تجهيزات ۸۰۲٫۱۱b به استاندارد جديد ۸۰۲٫۱۱n امری آسان خواهد بود.

جدول ۲: مشخصات اصلي استانداردهاي بي‌سيم

در شماره بعد، مزاياي شبكه خانگي را بررسي خواهيم كرد و سپس امكانات شبكه ويندوز ايكس‌پي و نحوه پيكربندي شبكه در اين سيستم‌عامل را توضيح خواهيم داد.

ارسال دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *