موبایل

آیفون ۱۱ محبوب‌ترین گوشی سه ماهه ابتدایی ۲۰۲۰ شد

موسسه پژوهشی کانالیز آماری منتشر کرده است که نشان می‌دهد میزان فروش آیفون ۱۱ در سه ماه ابتدایی سال جاری بیشتر از دیگر گوشی‌های موجود در بازرا بوده است.

برای اولین بار از سال ۲۰۱۴ تاکنون، شمار گوشی‌هایی که به بازار عرضه شدند در طول سه ‌ماهه ابتدایی سال ۲۰۲۰، زیر ۳۰۰ میلیون دستگاه بود. این آمار از کاهش ۱۳ درصدی عرضه گوشی‌های همراه نسبت به سه ماهه نخست سال گذشته خبر می‌دهند. طبق ادعای تحلیل‌گران شرکت Counterpoint Research، بازار عرضه اسمارت‌فون‌ها و تامین قطعات آن‌ها در چین، با ضربه سنگینی روبه‌رو شده است.

آماری که موسسه کانالیز منتشر کرده است با اصطلاحات خاصی معرفی می‌شوند. برای مثال این شرکت برای اشاره به برترین گوشی‌های سه ماه ابتدایی سال ۲۰۲۰ از عبارت Sell-in Shipments استفاده می‌کند. این عبارت زمانی استفاده می‌شود که تعداد مشخصی از یک دستگاه به خرده‌فروشی‌ها فروخته می‌شود و توسط آن‌ها انبار شده تا زمان خرید آن برای مردم فرا رسد. این یعنی این عبارت فقط به گوشی‌هایی که به دست مردم رسیده‌اند اشاره نمی‌کند. شرکت‌های خرده‌فروشی می‌توانند هر زمانی که خواستند گوشی‌های فروخته نشده را به شرکت اصلی بازگردانند و هزینه را دریافت کنند.

شرکت‌ها در رابطه با اعلام آمار فروش خود، روش‌های متفاوتی دارند. به‌گفته برخی از رسانه‌ها، بسیاری از شرکت‌ها آمار دقیق گوشی‌های فروخته‌شده به کاربران را اعلام نمی‌کنند. درواقع آماری که این شرکت‌ها منتشر می‌شوند، همان گوشی‌هایی است که با عقد قرارداد Sell-in به خرده‌فروشی‌ها فروخته‌اند. باتوجه به این توضیحات، موسسه کانالیز آماری را منتشر می‌کند که درواقع مربوط به گوشی‌های عرضه شده است نه گوشی‌های فروخته شده. اما طبق ادعای رسانه‌ها، آمار فروش اپل با آمار گوشی‌های عرضه‌شده توسط این شرکت مطابقت دارد.

حال باتوجه به این موضوع، آمار نشان می‌دهند که آیفون ۱۱ رتبه اول گوشی‌های فروخته شده را به خود اختصاص داده است. به همین دلیل می‌توانیم از آن به‌عنوان محبوب‌ترین گوشی سه ماه ابتدایی سال ۲۰۲۰ اشاره کنیم.  طبق آمار منتشر شده از کانالیز، دو گوشی دیگر خانواده آیفون ۱۱ یعنی آیفون ۱۱ پرو مکس و آیفون ۱۱ پرو به‌ترتیب در رتبه‌‌های ششم و دهم حضور دارند. باتوجه به شرایط اقتصادی حاصل از شیوع بیماری کرونا، این موضوع که ارزان‌قیمت‌ترین آیفون ۲۰۱۹ اپل در رتبه‌ نخست قرار گیرد، اتفاقی غیرمنتظره نبود،‌ سال گذشته نیز آیفون XR توانسته بود فروشی بسیار عالی را در بازار تجربه کند. هم‌اکنون با معرفی گوشی ارزان‌قیمتی چون آیفون SE 2020 انتظار داریم که اپل بتواند در سه‌ ماهه‌ دوم سال ۲۰۲۰ ، جایگزین آیفون ۱۱ در این جدول شود.

بررسی آمار نشان می‌دهند که در بین گوشی‌های اندرویدی، ردمی نوت ۸ و ردمی نوت 8T  که قیمتی بین ۱۴۰ تا ۲۰۰ دلار دارند، بیشتر از هر گوشی دیگری به بازار عرضه شده‌اند و در جدول ارائه شده موسسه کانالیز توانسته‌اند پس از آیفون ۱۱ در رتبه‌ دوم قرارگیرند. همچنین ردمی نوت ۸ پرو یکی دیگر از گوشی‌های شیائومی است که جایگاه پنجم را در این آمار به‌خود اختصاص داده است. این گوشی در بازار ایران نیز فروش خوبی را تجربه کرد. همچنین ردمی 8A شیائومی در رتبه‌ نهم جای گرفته است. تمامی گوشی‌های شیائومی که در این رده‌بندی قرار گرفته‌اند، جزو بهترین گوشی‌های اقتصادی سال‌های ۲۰۱۹ و ۲۰۲۰  هستند.

طبق آماری که از سوی Counterpoint Research منتشر شد، شیائومی در دورانی که شرکت‌هایی چون سامسونگ و اپل با کاهش فروش روبه‌رو بوده‌اند، میزان ۷ درصد با رشد فروش روبه‌رو بوده است. همچنین موسسه کانالیز در گزارشی دیگر به این موضوع اشاره می‌کند که شیائومی در سه ‌ماهه‌ نخست سال جاری میلادی به محبوب‌ترین برند گوشی در بازار اسپانیا بدل شده است. همچنین این شرکت در بازارهای ایتالیا و فرانسه به‌ترتیب در رتبه‌ سوم و چهارم قرار دارد.

 شرکت سامسونگ نیز در آماری که از موسسه کانالیز منتشر شده است به جایگاه خوبی دست پیدا کرده و بر اساس آمار، گلکسی A51 در رتبه‌ سوم، گلکسی A10s در رتبه‌ چهارم،‌ گلکسی A20s در رتبه‌ هفتم و گلکسی A01 در رتبه‌ هشتم از نظر میزان فروش جای گرفته‌اند.

0
منبع
androidauthority
برچسب ها

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا
بستن
بستن