تکنولوژی

اسپیس‌اکس باید دو موتور از نمونه‌ی اولیه‌ی استارشیپ را تعویض کند

اسپیس‌اکس پیش از پیش بردن تست بعدی استارشیپ باید دو موتور را که دارای نواقصی هستند با موتورهایی جدید تعویض کند.

اسپیس‌اکس این هفته سه تست «ساکن» روی جدیدترین نمونه‌ی استارشیپ که برای ارسال فضانواردان به ماه و در آخر حتی به مریخ طراحی شده، انجام داده است. اما پروسه‌ی تست و توسعه کند است و مدیر عامل این شرکت یعنی ایلان ماسک اعلام کرده است که باید دو موتور از نمونه‌ی اولیه را پیش از شروع تست بزرگ‌تر تعویض کنند.

در روز چهارشنبه 13 ژانویه (24 دی)، نمونه‌ی اولیه Starship SN9 سه تست را پشت سر گذاشت که طی آن‌ها موتورهای راکت درحالی که خود نمونه‌ی اولیه به زمین متصل بود، روشن شدند. این سه تست موفقیت‌آمیز ظاهر شده‌اند و ایلان ماسک در توئیتر اظهار داشته که تیم اسپیس‌اکس تمامی داده‌های مورد نیاز را جمع‌آوری کرده است.

امید است که نمونه‌ی اولیه به‌زودی برای یک تستِ پرتاب در ارتفاع بالا آماده بشود که طی آن موتورها روشن می‌شوند، نمونه‌ از زمین بلند و به هوا پرتاب می‌شود و نهایتاً به زمین برمی‌گردد. با این حال، به نظر می‌رسد که تا صورت گرفتن این تست روی SN9 باید مدت زمان بیشتری را انتظار کشید. ایلان ماسک در توئیتر اعلام داشته که دوتا از موتورهای «رپتورِ» (Raptor) استارشیپ به «تعمیرات جزئی» نیاز دارند و باید با موتورهایی جدید پیش از تست بعدی تعویض بشوند.

تعویض موتورها در گذشته همواره پروسه‌ای طولانی داشته‌اند که حتی تا چندین هفته زمان می‌برده است. اما برای کسانی که مشتاق هستند پرتاب شدن SN9 را هرچه سریع‌تر نظاره‌گر باشند، ماسک این خبر خوب را به اطلاع رسانده است که اسپیس‌اکس «بهبودهایی عمده» را روی پروسه‌ی تعویض موتورها عملی می‌کند و هدف این است که این پروسه «حداکثر چند ساعت» به طول بینجامد.

احتمالاً موتورهای جدید نیز باید پیش از تست پرتابی که به آن اشاره شد، دوباره مورد آزمایش قرار بگیرند. نمونه‌ی قبلی یعنی SN8 در تست پرتاپ خود هنگام فرود روی زمین منفجر شد اما با این وجود، حرکت آن به سمت زمین تا حد مناسبی به اجرا درآمد و ماسک تایید کرد که تیم نتایج مطلوب خود از این تست را به دست آورده است.

0

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا
بستن
بستن