اقتصادرویداد‌هاکسب و کار

افتتاح زیست بوم نوآوری در مشهد

زیست بوم نوآوری خیام در مشهد افتتاح شد.

امتیاز دهی

معاون علمی و فناوری رییس‌جمهوری در ادامه سفر خود به استان خراسان رضوی، زیست بوم نوآوری خیام را که با هدف تبدیل ایده‌های نوآورانه به کسب و کار و همکاری دانش‌بنیان‌ها با صنعت راه‌اندازی شده است؛ افتتاح کرد.

به گزارش سیار نیوز به نقل از معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری، امروز زیست‌بوم نوآوری خیام با حضور سورنا ستاری معاون علمی و فناوری رییس جمهوری در مشهد مقدس افتتاح شد تا زیست بوم فعالیت کسب و کارهای نوپا و تجاری سازی ایده‌های خلاقانه استان خراسان رضوی گسترده‌تر شود. زیست بوم نوآوری خیام ماحصل تلاش ۱۰ ساله برای توسعه فناوری ها و تبدیل ایده ها به کسب و کار با تلاش و نقش آفرینی بخش خصوصی است.

۵ بخش در این زیست بوم شامل مراکز مشاوره، شتابدهی، نهاد مالی، مرکز صنعتی، کارگزاری و نهاد مالی خدمات خود را به ایده پردازان و تیم های فناور مستقر ارائه می‌کنند. بیش از ۴۵ دانش فنی در این مرکز بومی سازی شده است.

در این زیست بوم بر روی فناوری های مختلفی از جمله فرمولاسیون عطرهای طبیعی، سموم و آفت‌کش های زیستی، مبارزه با مواد مخدر و دیگر حوزه های زیست و سلول‌های بنیادی کار شده است. در کمیته مالی این زیست بوم بیش از ۱۸ نفر از فعالان اقتصادی برجسته و صاحبان صنایع گرد هم آمده‌اند و در تأمین مالی و بازار این مرکز نقش آفرینی می‌کنند.

ایجاد ۲۵۰ شرکت دانش بنیان در چشم انداز این زیست بوم نوآوری که از ظرفیت های سخت افزاری و نرم افزاری خود برای کمک به تجاری سازی ایده‌ها و همکاری با صنعت بهره می‌برد، پیش بینی شده است. ظرف ۵ سال آینده، برج ۱۲ طبقه‌ای نوآوری در خراسان رضوی ایجاد می‌شود و در افق ۱۰ سال آینده، ۱۰ برج فناوری که ۱۰ هزار شغل دانش بنیان را ایجاد می‌کند، شکل می‌گیرد تا به طور متوسط سالیانه ۴۰ تیم از این زیست بوم به بازار تجاری برسد.

۲۰ تیم آماده ورود به بازار تجاری هستند که عمدتاً در حوزه عطر حرم، آفت کش ها و کیت های الکترونیکی محصولات و خدماتشان را ارائه کرده‌اند.
در این مراسم و با حضور ستاری، تفاهم‌نامه‌های همکاری صنایع با فعالان دانش بنیان امضا شد. این تفاهم نامه ها میان زیست بوم نوآوری خیام با گروه تولیدی عالیس، شرکت چینی مقصود، شرکت تولیدداروی سیمرغ، داروی عطار، شرکت کشت و صنعت میلاد، شیمی پارسیان عطار و آیوین داک، منعقد شد.

بر اساس این تفاهم‌نامه ها، برخی نیازهای فناورانه صنایع مختلف با کمک نوآوری شرکت‌های دانش بنیان بومی سازی می‌شود و نیاز کشور را به واردات این محصولات کاهش خواهد داد.

برچسب ها

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا
بستن
بستن