تکنولوژی

گزارش: اپل برای پروژه‌ی خودروی الکتریک خود به نیسان رجوع کرده است

طبق گزارشی جدید، اپل به‌تازگی برای همکاری جهت تولید خودروی الکتریک خود که مدتی است اخبار متعددی از آن می‌شنویم به نیسان مراجعه کرده است.

به گزارش Financial Times اپل به غول خودروسازی ژاپنی نیسان جهت توسعه‌ی خودروی الکتریک خود رجوع کرده اما مذاکرات بین این دو شرکت وقتی بر سر برندینگ این خودرو به توافق نرسیده‌اند به پایان رسیده است.

این درحالی است که چند روز قبل‌تر گزارشاتی منتشر شد مبنی بر اینکه مذاکرات بین اپل و هیوندای (و شرکت زیرمجموعه‌ی آن کیا) به‌خاطر مسئله‌ی مشابه متوقف شده است که حکایت از این دارد که این شرکت در پیدا کردن شریکی مناسب جهت ورود به صنعت خودروسازی به مشکل بر خورده است.

منابع آگاه از مذاکرات به Financial Times اعلام کرده‌اند که ارتباط بین اپل و نیسان کوتاه بوده و مذاکرات به دلیل اختلافات بر سر برندینگ، به سطوح مدیریت ارشد نرسیده است. منابع اظهار داشته‌اند که اپل خواستار این بوده که خودرو تحت نام آن به عرضه برسد اما نیسان چنین چیزی را مورد قبول ندانسته و معتقد بوده است که این می‌تواند به جلوه‌ی این شرکت در انظار عمومی آسیب بزند از آنجا که این‌گونه به نظر می‌رسد که نیسان صرفاً تعداد عظیمی خودرو برای شرکت دیگری تولید می‌کند و به‌جای یک خودروساز، بیشتر مانند یک تامین‌کننده و تولیدکننده عمل می‌کند.

سخن‌گوی نیسان در گفت‌وگو با رویترز از تایید یا تکذیب گزارشات و شایعات مبنی بر مذاکره با اپل خودداری کرده و صرفاً بیان داشته است که در حال حاضر «مشغول مذاکره با اپل» نیستند اگرچه «نیسان پذیرای همکاری‌ها و شراکت‌ها جهت سرعت بخشیدن به تغییر و تحول صنعت است».

بعد از خبر مذاکره با هیوندای، اینکه اپل به دنبال مذاکره با نیسان بوده باشد جای تعجبی ندارد. با توجه به گزارش جدیدی از خبرگزاری ژاپنی Nikkei اپل با 6 شرکت خودروسازی مختلف جهت ساخت اولین خودروی خود به مذاکره پرداخته اگرچه نامی از این شرکت‌ها برده نشده است.

نکته‌ی قابل توجه دیگر این است که منابع حکایت از این دارند که اولین خودروی اپل نه برای مالکیت و کاربری شخصی، بلکه مشابه خودروهایی که در حال حاضر توسط شرکت Waymo مورد آزمایش قرار می‌گیرند، به‌عنوان تحویل‌دهنده یا تاکسی خودران استفاده خواهد شد.

مثل همیشه اپل تا به اینجا اطلاعات ناچیزی از برنامه‌های خود برای توسعه‌ی خودروی الکتریک ارائه داده اما استخدام‌ها، خروجی‌ها و خریدهایی که طی سال‌های گذشته صورت گرفته به همراه گزارشات اخیر درباره‌ی مذاکره با هیوندای و نیسان، همگی حاکی از این هستند که این شرکت به‌طور جدی این ایده را دنبال می‌کند. نهایتاً کارشناسان صنعت خودروسازی پیش‌بینی کرده‌اند که حداقل تا سال 2028 شاهد خودروی الکتریک اپل نخواهیم بود.

از سایر پروژه‌های اپل که طی چند وقت اخیر شایعات و گزارشات متعددی از آن شنیده‌ایم می‌توان به هدست واقعیت مجازی این شرکت اشاره کرد که گفته می‌شود واقعیت مجازی و واقعیت افزوده را با همدیگر ارائه می‌دهد، از طراحی پارچه‌ای مخصوص جهت کاهش وزن دستگاه بهره می‌برد و با نمایشگر 8K و پردازنده‌ی قدرتمند ساخته‌ی خود اپل، در سال 2022 با قیمت بسیار بالای 3000 دلار که بیشتر از سایر هدست‌های عمده‌ی موجود در بازار است، روانه‌ی بازار می‌شود. البته هیچ‌کدام از این جزئیات هنوز تایید نشده‌اند و با توجه به رویکرد اپل و حداقل اطلاعاتی که اکنون از پروژه‌ها در دست داریم، به نظر نمی‌آید که در آینده‌ی نزدیک اخبار رسمی تازه‌ای به اشتراک گذاشته شود.

نظر شما راجع به گزارشات اخیر درباره‌ی خودروی الکتریک اپل چیست؟

0

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا
بستن
بستن