سازمان ها

بحران‌های بی‌سابقه تأمین تجهیزات فاوا به دنبال مشکلات تأمین ارز و واردات کالا

نشست خبری «کمیسیون سخت‌افزار» سازمان نظام صنفی رایانه‌ای استان تهران با موضوع «مشکلات تأمین ارز و واردات کالاهای فاوا»، برگزار شد.

به گزارش سیارنیوز و به نقل از روابط عمومی سازمان نظام صنفی رایانه‌ای استان تهران، سیامک غنیمی‌فرد رییس کمیسیون سخت‌افزار در مقدمه این نشست با اشاره به نیاز رو به افزایش تجهیزات فاوا به خصوص در حوزه اقتصادی و آموزشی، گفت: «نقش حیاتی زیرساختهای ارتباطی فناوری اطلاعات و همچنین تجهیزات سخت‌افزاری در شش ماه گذشته، بسیار روشن‌تر شده است. به عنوان مثال در ابتدای همه‌گیری کرونا در کشور غربالگری سلامت شصت‌ و پنج میلیون ایرانی از راه دور و با استفاده از فناوری‌های ارتباطی انجام شد. با کمک فناوری ارتباطات دورکاری‌های کارمندان بخش خصوصی و دولتی، و دسترسی به خدمات بانکی و خدمات سازمان‌های دولتی و غیردولتی به صورت غیرحضوری امکان‌پذیر شد.»

«با وجود نقش پر رنگ تجهیزات فاوا در کنترل شیوع بیماری و بحران‌های در پی آن، همچنان مسئولان و تصمیم‌گیران حوزه اقتصادی کشور، تامین تجهیزات سخت‌افزاری فاوا را به عنوان یک اولویت ضروری تلقی نمی‌کنند.»

به گفته او «در ارائه خدمات آموزشی مدارس به صورت برخط، زیرساخت و بستر نسبتا مناسبی از سوی وزارت ارتباطات مهیا شده است، اما در تامین سخت‌افزارهایی مانند تبلت، موبایل هوشمند و لپ‌تاپ هنوز نیازها مرتفع نشده و مشکلاتی وجود دارد.»

سیامک غنیمی‌فرد با تاکید بر این موضوع که قیمت‌ تجهیزات گران است گفت: « ناتوانی در تامین به موقع و کنترل قیمت‌های کالا بسیاری از خانواده‌های دانش‌آموزان را با مشکلات جدی روبرو کرده است و نمی‌توانند کالای مورد نیاز خود را تهیه کنند.»

به گفته اعضای کمیسیون سخت‌افزار، مشکل تخصیص و تامین ارز واردات کالاهای ICT، فعالیت تولید‌کنندگان این بخش از بازار را با معضلات جدی و بی‌سابقه روبه‌رو کرده است. حمید توسلی، عضو هیات مدیره سازمان نصر و عضو کمیسیون سخت‌افزار این سازمان اعلام کرد: «با وجود اینکه در سه سال گذشته شعارهایی برای رشد تولید در کشور در نظر گرفته شده؛ اما برخی سیاست‌های اعمال شده از بدنه دولت بزرگ‌ترین صدمات را به بخش تولیدی در بازار رایانه زده است.»

توسلی در مورد مشکلات تولید به دلیل تامین نشدن ارز گفت:‌ «علاوه بر مشکلات تحریمی که همیشه با آن دست به گریبان بوده‌ایم حالا هم مشکل تخصیص ارز را داریم که تولیدات در این بخش از بازار را فلج کرده است. سیاست کلان کشور از ۳ سال پیش حمایت از کالای ایرانی و حمایت از تولید بوده، امسال هم شعار جهش تولید در نظر گرفته شده اما به دلیل اینکه ارز از سمت بانک مرکزی به این بخش از بازار تعلق پیدا نمی‌کند، در حوزه تولیدات تجهیزات آی‌تی با مشکلات جدی روبه‌رو شده‌ایم.»

به اعتقاد او ادامه داشتن این سیاست‌های دولت و تعامل نداشتن با بخش خصوصی حذف فعالان قدیمی را از این بازار در پی خواهد داشت.

اشکان ابراهیمی نایب رییس کمیسیون سخت افزار با اشاره به این موضوع که نحوه تخصیص و تامین ارز توسط بانک مرکزی معضلات زیادی در زیر مجموعه‌های تولیدی ایجاد کرده است گفت: « دیرکرد تخصیص ارزها باعث دپو شدن کالا در گمرک شده و چرخه تامین و توزیع با مشکل رو به رو شده است.»

به گفته او بانک مرکزی به جای نظارت بر زیرمجموعه‌های خود به فعالیت بازرگانان نظارت دارد و حتی بر اولویت‌های قانونی نیز ممیزی می‌گذارد. «اکنون تخصیص ارز برای واردات کالا حدود سه تا چهار ماه طول می‌کشد، اما کالای قاچاق در کمتر از سه هفته از مبدا به مقصد می‌رسد.»

احسان بیات عضو هیات مدیره سازمان نصر تهران و عضو دیگر کمیسیون سخت‌افزار سازمان نصر تهران، از افزایش قاچاق در بازار به دنبال تخصیص پیدا نکردن ارز برای واردات رسمی کالاهای کامپیوتری در بازار خبر داد. بیات در این مورد توضیح داد: «در بازار موبایل به دلیل رجیسیتری، میزان تخصیص ارز و اینکه واردات به چه میزان بوده کاملا مشخص است؛ اما در بازار IT این روند کاملا نامشخص است. با این حال آنچه روشن است این موضوع است که به دلیل تخصیص پیدا نکردن ارز بخش قابل توجهی از نیاز بازار در بخش تبلت و نوت‌بوک به صورت قاچاق تامین می‌شود.»

او افزایش قاچاق به دنبال تخصیص ندادن ارز را امری طبیعی می‌دانست و گفت:‌ «ما هم حرف دوستان در وزارت صمت را تکذیب نمی‌کنیم که می‌گویند ارز تخصیص پیدا کرده اما این ارز به صورت مشخص و براساس یک سیاست‌گذاری معین به فعالان اصلی این بازار تعلق نگرفته است. از سوی دیگر ارزی هم که تخصیص داده شده در مقاطع زمانی مختلف و با فاصله زیادی همراه بوده است. به طور مثال در سه ماه اول سال ارزی تخصیص پیدا نکرد اما در تیر ماه میزان مشخصی ارز تخصیص پیدا کرد و از آن زمان تا کنون ارزی تخصیص داده نشده است.»

در همین زمینه رضا حیدری، عضو کمیسیون سخت‌افزار سازمان نصر از موج تعطیلی کسب‌وکار در سطح فروشگاهی بازار گفت. به گفته او از ابتدای سال به دلیل تخصیص پیدا نکردن ارز و با افزایش مشکلات واردات کالاهای کامپیوتری تعداد شرکت‌ها و فروشگاه‌هایی که رو به‌ تعطیلی می‌روند افزایش پیدا کرده است.

او ادامه داد: «هر روز بیشتر از گذشته شاهد این هستیم که به دلیل تامین نشدن ارز تعداد شرکت‌ها و فروشگاه‌هایی که دخل و خرجشان با یکدیگر نمی‌خواند به سمت تعطیلی کشیده می‌شوند.» به باور او اگر مسئولان دولتی زودتر به فکر تخصیص و تامین ارز مورد نیاز بازار کامپیوتر نباشند موج تعطیلی کسب‌وکارهای فعال در این بخش بازار فراگیر خواهد شد.»

در پایان نشست اعضای کمیسیون سخت‌افزار با اعلام این که آنها از هیچ تلاشی برای ایجاد یک مسیر گفت‌وگو با مسئولان امر دریغ نکرده‌اند، گفت‌وگو و حضور در جلسات با تصمیم‌گیران اصلی مانند بانک مرکزی و وزارت صمت را از جمله درخواست‌های خود عنوان می‌کردند.

0

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا
بستن
بستن