تبلت و گوشی خود را به تلسکوپ تبدیل کنید

حمیدرضا کشاورز . ماهنامه رایانه خبر

Star Chart برنامه‌ای رایگان برای اندروید و iOS است که نقشه آسمان را به شکلی حیرت‌انگیز به شما نشان می‌دهد. با این برنامه کافی است دستگاه خود را به سمت آسمان بگیرید تا کهکشان‌ها، ستاره‌ها و سیاره‌های آن را داخل تبلت ببینید! این برنامه به شما جزئیاتی مفصل درباره اجرام آسمانی ارائه می‌دهد و امکان سفری سه‌بعدی حول سیارات را فراهم می‌سازد. همچنین می‌توانید آسمان سایر شهرها را ببینید و حتی به گذشته برگردید و آسمان منطقه را در سال‌های قبل ببینید!

 Turn Your tablet into a Telescope 01

گام ۱

برنامه را از بازار دانلود و نصب کنید.

بعد از نصب آن را اجرا کنید، و اگر می‌خواهید ویدیو معرفی برنامه را رد کنید روی صفحه بزنید.

سپس OK را بزنید تا موقعیت شما به کمک GPS شناسایی شود. سپس Ok را بزنید.

دستگاه خود را به سمت آسمان بگیرید تا اجرام آسمانی را ببینید.

شما در صفحه نمایش آنها را به شکل نقاطی با چگالی‌های مختلف می‌بینید. نقاط پرنور آنهایی هستند که می‌توانید در صورتی که آسمان صاف باشد آنها را ببینید. اما اکثر نقاط با چشم غیرمسلح قابل رویت نیستند (چرا که مثلا فاصله آنها از زمین دورتر از آن است که بتوان آنها را دید.

می‌توانید روی تصویر زوم کنید).

 Turn Your tablet into a Telescope 02

گام ۲

کافی است روی هر نقطه نورانی با انگشت بزنید (۱) تا اطلاعات بیشتری از آن کسب کنید؛ مانند فاصله‌اش تا زمین، میزان روشنایی‌اش، شعاعش و امثال این‌ها. روی دکمه ذره بین بزنید (۲) تا روی آن جسم زوم کنید. اگر مثلا روی یک سیاره زده باشید می‌توانید تصویر آن را با جزئیات بسیاری تماشا کنید.

  Turn Your tablet into a Telescope 03

گام ۳

اکنون می‌خواهیم به دنبال سیاره زحل برویم. روی آیکون جستجو بزنید و سپس Saturn را بزنید.

حالا روی نام سیاره زحل برنید تا نرم‌افزار آن را نمایش دهد. سپس روی آیکون زوم بزنید تا تصویری سه‌بعدی و زوم‌شده از سیاره را ببینید. می‌توانید روی تصویر زوم کنید یا آن را بچرخانید تا تصویری بهتر از آن ببینید.

Turn Your tablet into a Telescope 04

گام ۴

اگر می‌خواهید به دنبال یک صور فلکی بگردید باشید، روی آیکون جستجو بزنید.

اکنون روی Constellations بزنید، و یک صورت فلکی که می‌خواهید را انتخاب کنید.

برنامه به سمت صورت فلکی رفته و اطلاعات را در سمت چپ به نمایش در می‌آورد. در سمت چپ لیست را مرور کنید و ستاره‌ای که می‌خواهید درباره‌اش بیشتر بدانید را بزنید.

اشیای Messiers معمولا گروه‌هایی از اجرام آسمانی، مانند کهکشان‌ها یا خوشه‌های ستاره‌ای هستند که معمولا با چشم غیرمسلح دیده نمی‌شوند. برای مشاهده Messiers نیز همین کار را انجام دهید با این تفاوت که در قسمت جستجو باید روی گزینه Messiers را انتخاب کنید.

Turn Your tablet into a Telescope 05

گام ۵

برای دیدن آسمان در تاریخ‌های گذشته و یا آینده، روی علامت تقویم که بالای صفحه است بزنید (۱).

اکنون روی سال بزنید (تا فعال شود) (۲) و سپس با اسلایدر سمت راست (۳) سال را تغییر دهید. می‌بینید که با تغییر سال، آسمان نشان‌داده‌شده در برنامه تغییر می‌کند. کافی است روی آسمان بزنید تا روی یک تاریخ ثابت شود. اسلایدر را بالا و پایین ببرید تا به تاریخی در گذشته یا آینده بروید. می‌توانید آسمان را تا ۱۰ هزار سال به عقب یا جلو ببرید. روی Now بزنید (۴) تا به آسمان حال حاضر بازگردید.

  Turn Your tablet into a Telescope 06

گام ۶

یک ویژگی عالی دیگر برنامه قابلیت دیدن آسمان شب در شهرهای دیگر دنیا است. برای این کار روی آیکون Settings در بالا سمت چپ، و در قسمت تنظیمات بر روی گزینه Location بزنید. نام شهر را وارد کنید. سپس Ok بزنید. حالا دستگاه را به سمت آسمان بگیرید تا ببینید که آسمان شب در آن شهر چگونه است.

برای این که به شهر خود بازگردید مجددا در قسمت Location بروید، قسمت Enter GPS Coordinates Update from GPS را انتخاب کنید. البته باید GPS روشن باشد و در نهایت OK را بزنید.

 

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

پیمایش به بالا