تزریق کالا به بازار کامپیوتر قطره چکانی شده است

عضو هیات مدیره پاساژ کامپیوتر رضا با اعلام اینکه وضعیت کسب و کار فعالان بازار کامپیوتر همانند سایر صنوف مطلوب نیست، گفت: تزریق کالا به بازار کامپیوتر به دلیل مشکلات وارداتی اعم از نوسان نرخ ارز، ثبت سفارش، گمرک و مراحل ترخیص کالا بسیار کاهش یافته و به صورت قطره چکانی است. در حالیکه تکنولوژی دایم در حال تغییر است و دنیا منتظر ما نمی‎ماند.

به گزارش سیارنیوز و به نقل از روابط عمومی اتحادیه فناوران– عباس نمازی فرد افزود: نه تنها صنف کامپیوتر، بلکه تمام صنوفی که تکنولوژی محور هستند و  بخش مهمی از کالاهای بازار آن از طریق واردات تامین می‎شوند، در خصوص بحث عرضه و تقاضا دچار مشکل شده‎اند.

وی با بیان اینکه بازار همچنان تشنه تکنولوژی است، تصریح کرد: در حال حاضر تکنولوژی به تمام لایه‎های زندگی مردم رسوخ کرده و کسب و کارهای جدیدی بر اساس آن ایجاد شده است. به همین دلیل با توجه به نیازی که وجود دارد، بازار با کمبود کالا مواجه است.

نمازی فرد اضافه کرد: کالایی که در صنف کامپیوتر عرضه می‎شود با کالایی که در دیگر صنوف تولید و توزیع می‌گردد، متفاوت است. به این معنا که فروشندگان صنف کامپیوتر باید تکنولوژی روز را بفروشند و اگر وقفه طولانی حد فاصل تهیه و فروش آن صورت گیر ، مدلی جدیدتر و پیشرفته‎تر از آن تولید می‎شود. بنابراین فعالان حوزه رقیبی دارند با عنوان تولیدات تکنولوژی روز دنیا  که باید با آن همگام باشند.

وی با بیان اینکه کند شدن واردات کالاهای کامپیوتری باعث شده تا از دنیای تکنولوژی چندین قدم عقب بمانیم، گفت: کالای کامپیوتری کالایی نیست که گذر زمان بر ارزش آن بیافزاید لذا انباشت آنها در انبار و یا گمرکات به واسطه طول عمر کوتاهی که دارند، باعث خروج سریع آنها از گردونه بازار می‎شود.

فروشندگان سردرگم

عضو هیات مدیره پاساژ کامپیوتر رضا همچنین در مورد وضعیت فروش در بازار کامپیوتر اظهار داشت: نوسانات نرخ ارز باعث سردرگمی فروشندگان بازار شده است. به گونه‌ای که فروشنده نمی‎داند آیا کالایی را که فروخته می‎تواند جایگزین کند یا نه. در واقع تامین مجدد کالا در انبارها دچار مشکل شده است.

نمازی فرد اضافه کرد: ثبات نرخ ارز برای فروشندگان بازار بسیار مهم است. زیرا حاشیه امنی برای خریداران ایجاد می‎کند. مشتریان عمدتا وقتی نرخ ارز نوسان داشته باشد، دست نگه داشته و تا ثبات منجر به ارزانی خرید نمی‎کنند.

تعطیلی فروشگاهها

نمازی فرد در ادامه با بیان اینکه برخی از فروشندگان بازار به دلیل رکودی که از ابتدای سال در بازار حاکم شده، فروشگاه‎های خود را تعطیل کرده‎اند، گفت: بازار، بازار خوب و مطلوبی نیست. این وضعیت فروش کسی را راضی نمی‎کند. خیلی از فروشندگان به امید اینکه وضع بهتر شود فروشگاه‎های خود را باز نگه داشته‎اند.

وی افزود: در هر مجتمع تجاری درصدی از فروشگاه‎ها تعطیل و یا متمایل به تعطیلی تا پایان سال شده‎اند، زیرا فعالیت آنها هیچ توجیح اقتصادی نداشته و نتوانسته‎اند شرایط موجود را تحمل کنند.

رقابت ناسالم فروش

عضو هیات مدیره پاساژ کامپیوتر رضا با بیان اینکه به غیر از مشکلات اقتصادی و وارداتی فروشندگان کالا در بازار کامپیوتر با معضل رقابت ناسالم فروش نیز مواجه هستند، گفت: متاسفانه در شرایط اسفبار کنونی برخی همکاران نیز  با زیرفروشی کالا برای دیگر فروشندگان ایجاد مشکل کرده‎اند.

وی افزود: در حال حاضر حاشیه سود فروشندگان بسیار پایین است، با این وجود عده‎ای  با ایجاد کسب و کار کاذب، کالا را زیر قیمت می‎فروشند که اساسا منطقی به نظر نمی‎رسد. بدین ترتیب با شرایط کنونی موجودیت آینده صنفی خود و همکاران را به مخاطره می‌کشانند. این در شرایطی است که هرگونه اقدام به فروش زیر قیمت عرف و نرخ سود مصوب تحت عنوان حراج، غیر قانونی بوده مگر از طریق مجوز اتحادیه و این نیز خود شرایط ویژه‎ای می‎طلبد، از جمله اثبات به عدم ایجاد اخلال در نظم فروش دیگر همکاران و همجواران صنفی.

وی تاکید کرد:  از تمامی همکاران صنف رایانه تقاضا دارم تا با رعایت ریز نکات همجواری صنفی تصویر بسزاتری از این صنف در اذهان عمومی بگذارند. آنچه مسلم است، آثار تخلف زیرفروشی به مراتب زیان بارتر از گرانفروشی است.

استرسی به نام مالیات

نمازی فرد همچنین مالیات را دیگر معضل صنف کامپیوتر عنوان کرد و گفت: هراس مالیاتی با توجه به اوضاع فعلی صنف را فراگرفته و فروشندگان بیمناک از موضع غیر عادلانه سازمان امور مالیاتی، از هم اکنون استرس ارایه اظهارنامه مالیاتی را دارند. زیرا فروشی نداشته که بخواهند مالیات آن را پرداخت کنند.

وی افزود: سازمان امور مالیاتی باید این موضوع را لحاظ کند که وضعیت کسب امسال نسبت به سال‎های پیشین رو به وخامت گذاشته و فروشندگان دچار ضرر و زیان زیادی شده‎اند. عدم تفاهم فی ما بین سازمان امور مالیاتی و صنف، خروجی به غیر از تضعیف فروشندگان و تعطیلی واحدهای صنفی نداشته و لاجرم سازمان امورمالیاتی نیز طرف دیگر بازنده این موضوع خواهد بود. حذف مودی از گردونه کسب و کار قطعا کارنامه خوبی برای حوزه‎های مالیاتی نخواهد بود.

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

پیمایش به بالا