شرکت ها

دادخواست ۵ میلیارد دلاری علیه گوگل ثبت شد

به‌تازگی دادخواستی صنفی علیه گوگل به‌ثبت رسیده است که نشان می‌دهد این شرکت هنگام جست‌وجوی خصوصی در وب به‌طور غیرقانونی اقدام به جمع‌آوری داده‌های کاربران می‌کند.

در این دادخواست مدعی شده که گوگل حتی زمانی که کاربران به‌صورت خصوصی درحال جست‌وجوی اینترنتی هستند نیز اطلاعات آن‌ها را جمع‌آوری می‌کند. در این دادخواست از شرکت گوگل و شرکت مادرش یعنی آلفابت درخواست شده است حداقل پنج میلیارد دلار معادل چهار میلیارد پوند به‌عنوان غرامت بپردازد.

این تصور برای بسیاری از کاربران وجود دارد که اگر به‌صورت ناشناس در مرورگر به جست‌وجو بپردازند تاریخچه جست‌وجوی آن‌ها قابل دسترسی و رهگیری نخواهد بود؛ اما گوگل این موضوع را تأیید نمی‌کند. شرکت گوگل مدعی شده است که جمع‎آوری غیرقانونی این داده‌ها کذب است و در رابطه با جمع‌آوری آن‌ها همیشه با کاربران خود صادق بوده و جزئیات داده‌هایی را که در حالت خصوصی جمع‌آوری کرده را در اختیار کاربران قرار داده است.

طبق گزارش‌های واصله این دادخواست صنفی علیه گوگل شامل تمامی کاربرانی می‌شود که از تاریخ ۱ ژوئن ۲۰۱۶ مصادف با ۱۲ خرداد ۱۳۹۵ به‌صورت خصوصی در اینترنت به جست‌وجو پرداخته‌اند. شرکت حقوقی Boies Schiller Flexner این دادخواست را در دادگاه فدرال سن‌خوزه کالیفرنیا ثبت کرده است.

کروم، محبوب‌ترین مرورگری‌ست که کاربران زیادی از آن استفاده می‌کنند. در این مرورگر حالتی به‌نام Incognito وجود دارد که تاریخچه جست‌وجوی کاربر را ثبت نمی‌کند؛ با این وجود امکان رهگیری کاربران از روی سیستم‌های آمارگیری که برروی سایت‌های مختلف وجود دارد مانند Google Analytics همچنان وجود دارد. در دادخواست تنظیم شده مطرح شده است که گوگل نباید چنین رویکردی را ادامه دهد و باید رهگیری فعالیت کاربران به‌صورت مخفیانه را پایان دهد.

نماینده گوگل خوزه کاستنیدا، ادعاهای مطرح شده در این دادخواست صنفی را رد می‌کند و اظهار کرده است: ما هربار که شما تب جدیدی در حالت Incognito در کروم بازمی‌کنید، به‌صراحت می‌گوییم برخی وب‌سایت‌ها ممکن است اطلاعاتی از جست‌و‌جوی شما در اینترنت را جمع‌آوری کنند.

گوگل مدعی‌ست جمع‌آوری داده‌ها از این طریق به صاحبان وب‌سایت‌ها این امکان را می‌دهد تا بتوانند عملکرد محتوای تولیدی، محصولات و فعالیت‌های بازاریابی خود را به‌درستی ارزیابی کنند.

مدتی می‌شود که امکان جست‌وجوی خصوصی در گوگل به کاربران داده می‌شود اما شرکت حقوقی Boies Schiller Flexner به نمایندگی از سه فرد که در ایالات متحده آمریکا نسبت به این موضوع اعتراض داشتند، چنین دادخواستی ر مطرح کرده است. در بخشی از این دادخواست گفته شده است که نگرانی مردم نسبت‌به جمع‌آوری و ضبط شدن اطلاعاتشان افزایش یافته است این درحالی‌ست که بسیاری از شرکت‌ها از طریق جمع‌آوری این داده‌ها اقدام به درآمدزایی کرده‌اند.

Boies Schiller Flexner مدعی شده است کاربران می‌توانند افزونه‌ خاصی را بر روی مرورگر خود نصب کنند تا ابزار گوگل آنالیتیکس را از کار بیندازد و جمع‌‌آوری داده‌هایشان متوقف شود.

0
منبع
bbc
برچسب ها

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا
بستن
بستن