برترین اخبارتجهیزات هوشمنددستگاه‌ها

دانستنی های علم رباتیک قسمت دوم

امتیاز دهی

بخش دوم مقاله رباتیک به ربات افراد معلوم و خدمتگزار می پردازیم

PERMMA

تنها ويلچر با دسته‌هاي روباتيك

محل تولد: دانشگاه پترزبورگ

علت نامگذاري: اختصار عبارت Personal Mobility and Manipulation Appliance

حرفه: پرستار؛ جابه‌جايي و تغذيه بيماراني كه از ناحيه نخاع آسيب ديده‌اند.

علت نياز: حضور بيش از يكصد ميليون جمعيت ناتوان كه براي انجام امور روزانه نياز به استفاده از ويلچر دارند، دليلي بر عرضه اين روبات خدمتگذار است، به خصوص اينكه بسياري از اين افراد ناتوان‌تر از آن هستند كه حتي بتوانند به كمك دست‌ها از ويلچرهاي معمولي بهره بگيرند. البته از همين الان بايد به فكر قدرت خريد اين افراد نيز بود، زيرا در حال حاضر فقط 130 ميليون نفر معلول در جهان وجود دارد كه حتي قدرت خريد ويلچرهاي معمولي را نيز ندارند!

نحوه كار: Rory A. Cooper، فارغ‌التحصيل مهندسي برق از دانشگاه ايالتي كاليفرنيا و دارنده مدرك Ph.D در زمينه مهندسي برق و الكترونيك از دانشگاه سانتا باربارا و عضو هيئت علمي دانشگاه و برنده جوايز متعدد بين‌المللي در زمينه توانبخشي افراد معلول، سال‌ها پيش در اثر تصادف دوچرخه دچار معلوليت جسماني شد.

در اين جا بود كه اين شخص با مشكلات متعدد جامعه معلولين آشنا شد. هر چند وي قادر به استفاده از دست‌هايش بود و هست، اما بسياري از معلولين هستند كه از اين نعمت نيز محرومند.

به همين دليل روري كوپر مصمم شد تا ويلچر بهتري براي آنها بسازد. اكنون وي با ساخت روبات PERMMA (ويلچري با دست‌هاي روباتيك) قصد دارد به معلولين در انجام كارهاي روزمره همچون پخت‌وپز، لباس پوشيدن و خريد كمك كند.

افراد مي‌توانند با استفاده از صفحه لمسي كنترلي، ميكروفن و جوي‌استيك (بسته به توانايي‌شان) دست‌هاي روباتيك اين خدمتگزار را كنترل كرده و اجسامي تا وزن 3 كيلوگرم را جابه‌جا كنند. البته كوپر در حال بهينه‌سازي اين روبات است تا بتواند اجسام 70 كيلوگرمي را نيز براي معلولين جابه‌جا كند.

اين روبات تا سال 2020 به بازار عرضه خواهد شد.

تصویر 5

KOMPAї

دستيار صميمي مادربزرگ‌ها!

محل تولد: موسسه روبوسافت فرانسه

علت نامگذاري: فقط مي‌توان گفت نامش جذاب است

حرفه: دستيار شخصي ، يادآوري خوردن قرص به بزرگ‌ترها و درخواست كمك براي آنها در صورت نياز

علت نياز: خدمتي ناچيز به سالمندان محترم

نحوه كار: مشخصه اصلي KOMPAї چهره دوست‌داشتني و صميمي آن است. كافيست به اين روبات مرتبط با اينترنت بگوييد كه احساس خوبي نداريد. خيلي متفكرانه از شما خواهد پرسيد: «كجايتان درد مي‌كند؟» سپس علايم را به دكترتان ايميل مي‌كند و در صورت لزوم شما را از طريق ويديو كنفرانس با وي ارتباط مي‌دهد.

حفظ ليستي از خريد سبزيجات، تماس با پليس و … از ديگر كارهاي معمول اين روبات است. KOMPAї به خوبي خطر افتادن از راه‌پله را درك كرده و از پله‌ها دوري مي‌كند. همچنين مي‌داند كي براي شارژ خود را به پريز برق متصل كند.

اپراتوري اصلي اين روبات با صوت انجام مي‌گيرد. البته از طريق صفحه لمسي با آيكون‌هاي ساده موجود نيز مي‌توان آن را كنترل كرد. هم‌اكنون تعدادي نمونه اوليه از اين روبات عرضه شده تا توسعه‌دهندگان نرم‌افزارهاي سفارشي خود را براي آن بنويسند.

اين روبات سال آينده به بازار عرضه عمومي خواهد شد.

تصویر 6

HERB

سريع‌ترين و توانمندترين روبات خدمتگزار

محل تولد: آزمايشگاه اينتل در پترزبورگ و دانشگاه Carnegie Mellon

علت نامگذاري: اختصار عبارت Home Exploring Robot Butler

حرفه: پيش‌خدمت

علت نياز: اين روزها چه كسي به پيش‌خدمتي توانمند و قابل اطمينان در انجام كارهاي خانه نياز ندارد؟ به گفته مدير ارشد تحقيقات اينتل، Siddhartha Srinivasa، اين روبات از لحاظ فناوري پيشرفته‌ترين روبات شخصي موجود به شمار مي‌رود.

نحوه كار: دانشمندان در آزمايشگاه‌هاي اينتل و Carnegie Mellon اين روبات را روي پايه Segway ساخته‌اند، بنابراين روبات قادر است در اطراف كابينت آشپزخانه در حالي كه يك سيني نوشيدني همراه دارد، حركت كند، بدون آنكه كوچك‌ترين لغزشي داشته باشد و يا قطره‌اي از نوشيدني بريزد.

Segway وسيله نقليه دوچرخ الكتريكي با يك محور است كه براي جابه‌جايي افراد مورد استفاده قرار مي‌گيرد. اين وسيله كه در سال 2002 ميلادي توسط Dean Kamen اختراع شده، قادر است با سرعت 19 كيلومتر بر ساعت حركت كند. Segway در دهه اخير در راستاي بهينه‌سازي رفت و آمدهاي شهري ساخته و عرضه عمومي شده است.

روبات‌ «Segway» وسيله نقليه دوچرخ الكتريكي است كه با داشتن تنها يك محور، با بهره‌گيري از تعدادي حسگر ژيروسکوپ و شتاب‌سنج دقيق براي تعيين زاويه و وجود کنترلري سريع و دقيق، از تعادل فوق‌العاده‌اي برخوردار است.

اين روبات با بهره‌مندي از قوه تشخيص قوي، قادر است انواع نوشيدني‌ها را از يكديگر تشخيص داده و براي مثال هنگامي كه از وي چاي مي‌خواهيد، به اشتباه براي‌تان آبميوه نخواهد آورد! همچنين اين روبات با تقليد از صاحب خود قادر است با نحوه گرفتن اشيا توسط آنها آشنا شده و به همان شيوه آنها را برداشته و حمل كند.

هم‌اكنون محققين در حال توسعه نرم‌افزاري اين روبات هستند تا بتوان از آنها در جاهاي خيلي شلوغ نيز به شيوه موثرتري بدون نگراني از تصادم با اشيا استفاده كرد.

اين روبات قرار است تا سال 2025 عرضه عمومي شود.

تصویر 7

TAMER

سريع‌ترين و توانمندترين روبات خدمتگزار

محل تولد: دانشگاه بريتيش كلمبيا

علت نامگذاري: Tamer به مفهوم رام و اهلي‌کننده است كه با اين روبات مناسب بسياري دارد

حرفه: كودك‌درماني

علت نياز: تقريبا حدود 13 درصد بچه‌هاي 9 تا 17 ساله به نوعي از اختلالات اضطرابي رنج مي‌برند.

نحوه كار: به گفته مخترع اين روبات، Karon MacLean، اين روبات پشمالوي شبيه جانوران به كودكان كمك مي‌كند تا علل و منشا اضطراب خود را شناخته و آن را كنترل و مهار كنند. سنسورهايي كه در قسمت‌هاي مختلف بدن بيمار كار گذاشته مي‌شوند، علايم استرس همچون ميزان تپش قلب و ميزان تعريق نوك انگشتان وي را سنجيده و روبات با تکان خوردن به بيمار كمك می‌كند اين تغييرات را تشخيص دهد.

اين امر گام مهمي در جهت كنترل اضطراب اين بيماران به شمار مي‌رود. همچنين سنسورهاي فشار و شتاب به كار رفته در اين روبات، وي را قادر مي‌سازد تا نسبت به لمس عكس‌العمل نشان دهد. براي مثال هنگامي كه به گوشش ضربه وارد شود، آنها را سيخ كرده و هنگامي كه فرد آنها را نوازش دهد، گوشش را خوابانده و شروع به خرخر مي‌كند.

در حال حاضر قيمت تمام شده اين روبات روانكاو بسيار گران است و مخترع آن اميدوار است در نهايت بتواند اين موجود را با قيمتي مناسب و براي خدمت 24 ساعته عرضه عمومي نمايد.

زمان عرضه عمومي اين روبات سال 2014 ميلادي عنوان شده است.

تصویر 8

برچسب ها

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا
بستن
بستن