تکنولوژیتکنولوژی

رشد گیاهان در خاک ماه برای اولین بار

امتیاز دهی

دانشمندان دانشگاه فلوریدا برای اولین بار یک گیاه را در خاک ماه کاشته و نتایج آن را اعلام کردند. در ادامه بیشتر در مورد آن بخوانید.

به گزارش سیار نیوز، محققان از نمونه‌های بدست آمده توسط ماموریت‌های آپولو 11، 12 و 17 استفاده کردند، اما کار چندانی با آنها نداشتند.

دوره آنلاین بازاریابی دیجیتال  دوره آنلاین بازاریابی دیجیتال

در حالی که در مجموع 842 پوند (382 کیلوگرم) خاک و سنگ از ماه به زمین بازگردانده شده است، محققان تنها 12 گرم به اصطلاح «قمر سنگی» را از ناسا دریافت کردند.

با این حال، این بیشتر از چهار گرمی بود که آنها درخواست کردند.

دانشمندان راب فرل و آنا لیزا پل باید صبور باشند تا خاک را به دست بیاورند.

آنها در طول 11 سال 3 بار از نمونه‌ها استفاده کردند.

این تیم از چاه‌هایی به اندازه انگشتانه در صفحات پلاستیکی که معمولاً برای کشت سلول‌ها استفاده می‌شود، به عنوان گلدان استفاده کردند.

دانشمندان یک گرم خاک در هر یک از اینها قرار دادند، یک محلول غذایی اضافه کردند و سپس چند دانه شاهی تال (Arabidopsis thaliana) را در آن کاشتند.

آنها بذرها را در انواع دیگری از خاک به عنوان بخشی از یک گروه کنترل کاشتند، از جمله خاک شبیه سازی شده مریخ، خاک‌های محیط‌های سخت و ماده‌ای که کمی شبیه به خاک ماه است.

تقریباً همه بذرهای کاشته شده در سنگ سنگ قمری جوانه زدند، اما گیاهان در نهایت تفاوت‌هایی با دانه‌های رشد یافته در گروه کنترل نشان دادند.

بعضی از گیاهان خاکی ماه کندتر رشد کردند یا کوچک‌تر شدند.

تنوع در اندازه‌ها نسبت به گروه کنترل هم بیشتر بود.

دانشمندان که تحقیقات خود را در مجله Communications Biology منتشر کردند، دریافتند که به نظر می‌رسد تفاوت در ترکیب نمونه‌های خاک ماه بر رشد گیاهان تأثیر گذاشته است.

آنها مشخص کردند که گیاه شاهی که بیشترین مشکل را داشت در خاکی که به عنوان خاک ماه بالغ شناخته می‌شود، رشد کرده است که بیشتر در معرض باد کیهانی قرار دارد.

مطالب مفید برای شما:  چند اپلیکیشن از فروشگاه اپل حذف شد

نمونه‌های آپولو 11 کم‌ترین تأثیر را برای رشد گیاهان داشتند.

آنها از سطح قدیمی‌تر دریا به‌دست آمدند که چند میلیارد سال بیشتر در محیط‌ زیست وجود داشت.

محققان نوشتند که مشخصات و بهینه‌سازی بیشتر قبل از اینکه سنگ پوش (لایه‏‌ای از سنگ یا پوششی از واریزه‏‌های سنگی که روی سنگ بستر را می‌‏پوشاند) به عنوان یک منبع معمول در محل در نظر گرفته شود، به ویژه در مکان‌هایی که سنگ پوش بسیار بالغ است، مورد نیاز است.

با این حال، موفقیت این آزمایش راه را برای امکان رشد گیاهان در خاک ماه برای غذا و اکسیژن هموار می‌کند، به دنبال برنامه آرتمیس ناسا که انسان‌ها را برای اولین بار از سال 1972 به سطح ماه بازگرداند.

فرل، یکی از نویسندگان مقاله و استاد برجسته علوم باغبانی در مؤسسه علوم غذایی و کشاورزی UF، گفت: «آرتمیس به درک بهتری از نحوه رشد گیاهان در فضا نیاز دارد.»

 

برچسب ها

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

دکمه بازگشت به بالا
بستن
بستن