ستاره‌ها را با Stellarium رصد کنید

اگر در شبی تاریک و هوایی پاک به آسمان نگاه کنید تعداد ستاره‌ها باعث حیرت شما می‌شود و احتمالا دوست خواهید داشت بیشتر درباره این نقاط نورانی بدانید. البته شاید به دنبال اطلاعات تخصصی، مانند تفاوت کوتوله سفید با غول سرخ نباشید. اما بسیاری از مردم دوست دارند بدانند هنگامی که به آسمان شب می‌نگرند چه ستاره یا سیاره‌ای را دارند می‌بینند.

نرم‌افزارها می‌توانند این اطلاعات را برایتان فراهم کنند و باعث تجربه بهتری شوند. برنامه‌هایی که در این زمینه وجود دارند این قابلیت را دارند که به شما بگویند برای مثال چه زمانی و کجا می‌توانید سیاره مشتری را ببینید.

یکی از بهترین بسته‌های نرم‌افزاری در این زمینه Stellarium است که می‌توانید آن را برای ویندوز، OS X و لینوکس به رایگان از stellarium.org دریافت کنید (البته در دی‌وی‌دی این شماره نیز قرار دارد).

برنامه بسیار شبیه به افلاک‌نماهای واقعی است و می‌تواند وضعیت آسمان را در تمامی نقاط زمین، در هر زمان، چه گذشته، چه حال و چه آینده به تصویر بکشد. افلاک‌نماها تصویر آسمان را در سقف گنبدی‌شکل‌شان منعکس می‌کنند اما Stellarium آسمان را در نمایشگر کامپیوتر نشان می‌دهد. اگر نوت‌بوک داشته باشید می‌توانید آن را با خود به بیرون برده و آسمان را بر اساس نقشه برنامه ببینید؛ همچنین می‌توانید تصویر نقشه آسمان را چاپ کنید.

می‌توانید به دنبال اشیای نجومی هم بگردید تا دریابید آیا می‌توانید آن را در حال حاضر آسمان ببینید یا نه؛ اگر آن شیء در آسمان نبود یا این که هنوز روز بود می‌توانید در برنامه ببینید که در چه زمانی می‌توانید آن شیء را ببینید.

همچنین می‌توانید از اسمارت‌فون یا تبلت خود به عنوان افلاک‌نمای سیار استفاده کنید. برنامه‌های موبایلی البته امکانات نرم‌افزارهای کامپیوترهای رومیزی را ندارند اما می‌توانند از حسگرهای ژیروسکوپیک این دستگاه‌ها بهره ببرند؛ به ترتیبی که گوشی خود را به سمت آسمان بگیرید تا ستاره‌های آن قسمت را در گوشی خود ببینید.

مکان‌نمای ماوس را به گوشه پایین، چپ صفحه ببرید تا نوارابزار به نمایش درآید. سپس روی آیکون بالایی کلیک کنید تا پنجره Location باز شود. شهر خود را انتخاب کنید یا این که طول و عرض جغرافیایی محل خود را وارد کنید. به محل خود نامی بدهید و Use as default را انتخاب کنید.

 

اکنون آیکون سوم نوارابزار را انتخاب کنید تا پنجره Sky and viewing options باز شود. گزینه‌های مختلف را امتحان کنید و نوارها در برگه‌هایSky  و Markings را به سمت‌های مختلف بلغزانید تا مشخص کنید که تصویر چگونه نمایش داده شود و چگونه برچسب‌گذاری شود. اما تیک Cardinal points را برندارید.

 

نمای اولیه به سمت جنوب است (که با حرف S سرخ‌رنگ مشخص است). نما را می‌توانید با کشیدن تصویر به چپ، راست، بالا و پایین تغییر دهید. اگر نوت‌بوک خود را به بیرون برده‌اید آیکون Night mode را در پایین صفحه انتخاب کنید.

 

اکنون شیئی را جستجو کنید که در حال حاضر در صفحه نیست. آیکون چهارم در نوارابزار سمت چپ را انتخاب کنید تا پنجره جستجو باز شود. در برگه Object نام شیء را بنویسید و سپس روی ذره‌بین کلیک کنید. تصویر می‌چرخد تا این که آن شیء در صفحه نمایان شده و در مرکز قرار بگیرد.

 

 

اگر شیئی که می‌خواهید در حال حاضر در آسمان مشخص نیست می‌توانید ببینید آیا به‌زودی به آسمان خواهد آمد یا نه. می‌توانید با آیکون‌های افزایش و کاهش سرعت در نوارابزار پایین صفحه سرعت حرکت را تعیین کنید. آیکون‌ Set normal time rate نرخ حرکت زمان را مشخص می‌کند و Set time to now هم تصویر حال حاضر آسمان را نشان می‌دهد.

 

 

برخی اشیا در آسمان را می‌توان با جزئیات بسیار زیادی مشاهده کرد. برای مثال سیاره زحل (Saturn) را پیدا کنید و گزینه Centre on selected object را در نوارابزار پایین صفحه بزنید. سپس مرتبا با زدن دکمه Page Up روی آن زوم کنید.

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

پیمایش به بالا