دسته‌بندی نشدهکسب و کار

قرداد فاکس‌کان و TSMC جهت خرید 10 میلیون دوز واکسن کرونا برای تایوان

امتیاز دهی

دو شرکت عظیم حوزه‌ی فناوری فاکس‌کان و TSMC به‌تازگی قراردادی را جهت خرید 10 میلیون دوز واکسن کرونا برای تایوان امضا کرده‌اند.

«فاکس‌کان» (Foxconn) و TSMC، دو غول فناوری تایوانی در حوزه‌ی تولید قطعات، جهت خرید ۱۰ میلیون دوز واکسن کرونا برای تایوان به توافق رسیده‌اند. این دو شرکت ۳۵ دلار به ازای هر دوز از واکسن «بیوان‌تک» (BioNTech) پرداخت و آن‌ها را به دولت اهدا خواهند کرد. هر شرکت متعهد به صرف ۱۷۵ میلیون دلار در این مسیر شده است.

بیوان‌تک با Shanghai Fosun Pharmaceutical Co. برای عرضه‌ی واکسن مبتنی بر RNA خود در چین که به همراه فایزر آن را ساخته، همکاری می‌کند. تایوان مدعی شده است که دولت چین مانع تلاش‌ها برای تامین و خرید واکسن از بیو‌ان‌تک شده و پس از آن پیشنهاد اهدای واکسن از سوی سرزمین اصلی چین را رد کرده است. حال با تمهیدات جدید، بیوان‌تک و «فوسان» (Fosun) قادر به امضای قرارداد با شرکت‌های خصوصی به‌جای دولت تایوان هستند که پکن آن را خلاف قانون می‌داند.

«تری گو» (Terry Gou)، موسس فاکس‌کان در فیسبوک چنین نوشته است:

از زمانی که طرح اهدای واکسن کرونا را پیشنهاد دادیم و برای خریداری واکسن شروع به مذاکره کردیم، هیچ راهنمایی یا دخالتی از سوی پکن صورت نگرفته است. ما قدردان هستیم که اجازه داده شده است که مذاکرات از منظر کسب و کار جریان پیدا کنند.

همان‌طور که اخیراً مشاهده شده، شیوع درباره‌ی کرونا در آسیا می‌تواند کمبود جهانی تراشه را حتی شدیدتر سازد. فاکس‌کان یک تولیدکننده‌ی قراردادی عظیم دستگاه‌های الکترونیکی است و مشتری‌های بزرگی نظیر اچ‌دی، دل و لنوو دارد و همچنین بزرگ‌ترین مونتاژکننده‌ی آیفون به حساب می‌آید. TSMC نیز بزرگ‌ترین تولیدکننده‌ی قطعات نیم‌رسانا است و برای امثال انویدیا، اپل و AMD تراشه تولید می‌کند و تولیدکننده‌ی سامانه‌ی روی تراشه‌ی اکثر گوشی‌های هوشمند محسوب می‌شود. بخش عمده‌ی تولید فاکس‌کان در چین و سایر کشورها صورت می‌گیرد ولی منطقه‌ی تولید اصلی TSMC، سینچو در تایوان است.

تایوان همواره به‌خاطر اقدامات خود در مقابله با پاندمی کرونا مورد تحسین قرار گرفته ولی در حال حاضر با شیوع دوباره‌ی این ویروس که منجر به مرگ بیش از ۷۰۰ نفر شده و تقاضا برای واکسن را افزایش داده، مواجه است. هفته‌ی گذشته دولت این کشور اعلام کرد که بیش از ۱۴ درصد از جمعیت یا حدود ۳.۳ میلیون نفر از جمعیت کشور، یک دوز از واکسن کرونا دریافت کرده‌اند.

TSMC و فاکس‌کان اعلام کرده‌اند که دوزهای واکسن‌ کرونا از کارخانه‌های بیوان‌تک در آلمان عرضه خواهد شد و انتظار می‌رود که از اواخر سپتامبر به تایوان برسند.

نظر شما راجع به قرداد فاکس‌کان و TSMC جهت خرید 10 میلیون دوز واکسن کرونا برای تایوان چیست؟

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا
بستن
بستن