قانون گذاری برای شبکه های اجتماعی مجازی

صادق عباسی شاهکوه با اشاره به فراخوان نظرخواهی از کارشناسان و فعالان فناوری اطلاعات برای تدوین ضوابط و مقررات خدمات OTT، اظهار داشت: امیدواریم تا پایان سال جاری به جمع‌بندی نهایی در این زمینه برسیم.

عباسی شاهکوه با بیان اینکه مقررات‌گذاری برای ارائه خدمات بر بستر شبکه‌های OTT در جهت ساماندهی بازار سرویس‌هایی خواهد بود که مستقل از ارائه‌دهندگان سرویس شبکه، بر روی اینترنت فعال می‌شوند، ادامه داد: با تدوین این آئین‌نامه، تصمیم‌گیری در مورد فعالیت این شبکه‌ها، تحت چارچوب مشخص انجام خواهد شد.

معاون رگولاتوری تاکید کرد: با دریافت نظر فعالان و ذی‌نفعان این بخش و بررسی در سازمان تنظیم مقررات و ارتباطات رادیویی، پیش‌بینی می‌کنیم که تا پایان امسال به جمع‌بندی نهایی برای تدوین ضوابط و مقررات ارائه این خدمات در کشور، دست یابیم.

در سال‌های اخیر استفاده از خدمات ارتباطی و تحویل محتوا از طریق اینترنت رشد قابل توجهی داشته است به همین دلیل بررسی تاثیرات منفی و مثبت این خدمات بر کاربران اینترنت کشور و همچنین تاثیر گسترش استفاده از آنها بر کسب و کار در حوزه فناوری اطلاعات، می‌تواند در سیاست‌گذاری‌های مناسب‌تر برای مدیریت این حوزه، حمایت از حقوق و حریم خصوصی کاربران و حمایت از توسعه فناوری‌های نوین، موثر واقع شود.

براین اساس سازمان تنظیم مقررات و ارتباطات رادیویی در جهت تدوین ضوابط و مقررات حاکم بر خدمات OTT ، فراخوان نظرسنجی منتشر کرد تا با دریافت نظرات بازیگران این حوزه، نحوه ارائه این خدمات در کشور نظام‌مند شود.

خدمات OTT یا OVER THE TOP خدماتی است که به صورت مستقل از بستر شبکه و ارائه دهنده سرویس شبکه، از طریق شبکه‌های IP موجود مانند اینترنت به کاربران ارائه می‌شود و شامل خدمات ارتباطی، خدمات رسانه‌ای، تجارت الکترونیک، رسانه‌های اجتماعی و خدمات ابری است.

خدمات ارتباطی امکان برقراری ارتباط صوتی، تصویری و متنی بین دو یا چندنفر را از طریق اینترنت فراهم می‌کند که این خدمات شامل دو دسته خدمات می‌شود که یا به صورت درون شبکه‌ای و صرفا از طریق اینترنت و با استفاده از اپلیکیشن نصب می‌شود و یا خدمتی هستند که از طریق برقراری اتصال متقابل با شبکه‌های مخابراتی، امکان برقراری تماس برون شبکه‌ای را با اینترنت و از تلفن ثابت و موبایل و یا برقراری تماس با نرم‌افزارهای کاربردی برای کاربر، فراهم می‌کند.

در همین حال خدمات رسانه‌ای خدمات محتوایی ویدئویی و صوتی از طریق بارگذاری (دانلود) و جاری‌سازی (استریمینگ) روی اینترنت است که از جمله آن می‌توان به سرویس‌های IPTV اشاره کرد.

در این دسته‌بندی، رسانه‌های اجتماعی نیز شبکه‌های مجازی اینترنت هستند که با هدف تولید و اشتراک‌گذاری اطلاعات و محتوای رسانه‌ای طراحی می‌شوند.

براساس تعاریف صورت گرفته از سوی رگولاتوری، شبکه‌های اجتماعی مانند اینستاگرام و تلگرام، واتس‌آپ و واتس‌آپو شبکه‌های بومی مانند بیسفون و ساینا از جمله شبکه‌های OTT محسوب می‌شوند.

مقررات‌گذاری OTT با هدف هدایت بازار این خدمات و راهبردهای کلان توسعه آن، افزایش کیفیت خدمات بر شبکه با توجه به ترافیک اینترنتی کاربران و نیز ساماندهی ارائه این خدمات صورت می‌گیرد و برای تدوین پیش نیازهای مدنظر در این آئین‌نامه، لزوم وضع ضوابط و مقررات خاص برای ارائه خدمات OTT، تدوین مدل کسب و کار برای ذی‌نفعان خدمات، راهبرد توسعه کسب و کار و تولید خدمات پیشرفته بومی OTT به ویژه در بخش خدمات رسانه‌ای، در این نظرسنجی مورد سوال واقع شده است.

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

پیمایش به بالا