قیمه‌ها را در کوره بپزید

مایکروفر برای آدم‌هایی که زیاد با آشپزی و پخت‌وپز سروکار ندارند تنها در گرم کردن غذا خلاصه می‌شود. این موضوع را من وقتی متوجه شدم که مهمان‌های سرزده‌مان باور نمی‌کردند خورش قیمه‌ای که می‌خورند را نه با اجاق گاز که در مایکروفر آماده کرده‌ام.

در واقع داستان از چند ماه قبل‌تر شروع شد. روز مادر و عید نوروز همزمان شده بود و من به اتفاق برادرم تصمیم گرفتیم تا کادویی نفیس و کاربردی برای مادرمان بخریم. پیشنهاد مایکروفر ابتدا از طرف من مطرح شد. برادر شکموی من هم وقتی فهمید که مایکروفر سامی ۱۴ سامسونگ غذاها را ۵۰ درصد سریعتر می‌پزد و ترد و برشته می‌کند سریع دست به جیب شد. مادر من همیشه در مورد شلوغی آشپزخانه وسواس دارد. به همین دلیل مایکروفری را انتخاب کردیم که با داشتن تمام فناوری‌های روز، طراحی زیبا و مناسبی داشته باشد. ضمن اینکه سامی ۱۴ صفحه گردانی با ابعاد ۳۸ سانتیمر دارد که می‌توان ظروف بزرگ را در داخل آن قرار داد.

 

سامی در خانه

قبل از خرید مایکروفر تقریبا تمام اطلاعات لازم را در مورد سامی ۱۴ خوانده بودم. می‌دانستم که موتور دوگانه گریل آن ۲۳۰۰ وات قدرت دارد و می‌تواند خوراک‌ها را کامل و یکدست گریل کند. با وجود این اولین خوراک مرغی که در سامی ۱۴ پختم، خوشمزه‌تر از آنی بود که تصور می‌کردم.

با همه اینها، موضوع جالب توجه برای من فناوری هات‌بلاست بود. این فناوری جدید در مایکروفرهای سامسونگ زمان پخت را تا حد قابل توجه ۵۰ درصد کاهش داده و به گونه‌ای عمل می‌کند که هوای داغ روی وجب به وجب غذا دمیده می‌شود و با پوسته‌ای ترد و برشته تحویل می‌دهد. هات‌بلاست در واقع یک اصطلاح در کوره پزی‌ است که به پیش‌گرم‌کن هوا گفته می‌شود و برای گرم کردن هوای ورودی به کوره‌ی بلند در استخراج فلزات به کار می‌رود.

قیمه‌ها در کور‌ه‌

سبک پخت‌وپز در خانه ما با ورود سامی کاملا تغییر کرده بود. زمانی که مادرم پای اجاق گاز می‌ایستاد حالا به کمک سامی به نصف رسیده و دیگر در خانه ما از زمان‌های طولانی مدت انتظار برای پخت غذاها خبری نبود. تا اینکه روزی به طور اتفاقی مهمان‌های سرزده‌ای به خانه‌مان آمدند. دخترخاله‌ام که چند ماه بود سر درد شدیدی داشت به اتفاق همسر و فرزند کوچکش برای درمان به شهر ما آمده بود. با اینکه زمان زیادی تا شب باقی نمانده بود اما مادرم تصمیم گرفت تا شام خانگی و خوشمزه‌ای را برای آنها تهیه کند. به کمک مایکروفر سامی ۱۴ در زمانی کمتر از یک ساعت خورش قیمه مورد علاقه مهمان‌ها آماده شد. جالب است که به کمک ویژگی‌ ماست ساز و خمیرساز مایکروفر توانستیم ماست خانگی را چاشنی غذا کنیم و سفره‌ای پر‌وپیمان را در زمانی کوتاه تدارک ببینیم.

سامی ۱۴ گزینه‌ای به نام SLIM FRY دارد که به کمک آن سیب‌زمینی‌های قیمه با کمترین روغن، سرخ شد و همسر دخترخاله که بیماری قلبی داشت، به قول خودش پس از چند سال سیب‌زمینی‌هایی سرخ شده و خوشمزه‌ای را خورد.

دختر خاله چند روز بعد طی تماس تلفنی ضمن اینکه از سلامتی خود خبر داد از من دستور پخت قیمه در مایکروفر را می‌خواست.

مواد لازم:

گوشت گوسفندی ……………….. ۲۵۰ گرم

روغن ……………………………….. ۲ قاشق غذاخوری

لپه از قبل خیس کرده …………. ۸۰ گرم

نمک و فلفل ادویه به مقدار لازم

رب …………………………………… ۲ قاشق غذاخوری

آب جوش ۲ لیوان + ۱ لیوان دیگر در وسط کار

لیمو امانی …………………………. ۳ عدد

طرز تهیه‌ی خورش قیمه:

۱- گوشت را به قطعات خیلی نازک برش بدهید و بعد با رب و روغن و پیاز داغ در قابلمه پیرکس بریزید.

مایکرو ۹۰۰ وات را به مدت ۳ دقیقه استارت کنید.

۲- لپه و ۲ لیوان آب جوش را اضافه کنید. مایکرو ۶۰۰ وات را به مدت ۲۰ دقیقه استارت کنید.

۳- ۱ لیوان آب جوش دیگر بریزید. نمک و لیمو امانی را نیز اضافه کنید. مایکرو ۶۰۰ وات را به مدت ۳۵ دقیقه استارت کنید.

قیمه آماده است.

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

پیمایش به بالا