کشاورزی حفاظتی تنها راه غلبه بر چالش های این بخش

اقتصاددان ارشد کشاورزی ایران با بیان اینکه محدودیت منابع آب و خاک، کشاورزی را به شدت تهدید می کند ، تاکید کرد : اقتصاد کشاورزی با سه چالش اصلی بهره وری پایین ، تغییر اقلیم و کاهش منابع آب روبروست.
دکتر فریدون گل افرا در مصاحبه با رادیو اقتصاد اظهار داشت : با توجه به تغییر شرایط اقلیمی و همچنین خشکسالی باید طرح های راهبردی برای حفاظت از کیفیت خاک های کشور را اجرا کنیم که مصرف منابع اب را کاهش می دهد و به پایداری منابع اب و حاصلخیزی خاک هم کمک می کند.

گل افرا اظهار داشت : کشاورزان برای ادامه کار و تولید باید راهکارهای علمی و عملی تازه تری را انتخاب کنند و کشاورزی سنتی نه اقتصادی است و نه اینکه به حفظ منابع اب و خاک کمک می کند.
وی گفت : کشاورزی حفاظتی یکی از راههای بسیار مناسب برای حفاظت از منابع آب و خاک است و در اصلاح منابع کشاورزی با هدف افزایش تولید و پایداری محصول همراه با حفظ محیط زیست موثر خواهد بود.
گل افرا افزود : در این روش کشاورزی، به جای استفاده از روشهای خاک ورزی رایج ، از خاک ورزی حفاظتی Conservation tillage (بدون خاک ورزی Zero/No tillage یا انواع خاک ورزی حداقلی) استفاده می شود و ۳۰ درصد بقایای محصول در سطح خاک می ماند که به حاصل خیزی زمین هم کمک خواهد کرد.

وی گفت : این روش کشاورزی بر پایه حفاظت از خاک، آب و گیاه است و یکی از راههای موثر برای برون رفت از بحران خشکسالی، مدیریت آب و جبران کسری مواد آلی خاک است.

وی تاکید کرد : کاهش فشردگی خاک، حفظ رطوبت، افزایش مواد آلی خاک، جلوگیری از فرسایش، پیشگیری از به هم خوردن ساختمان خاک و همچنین اصلاح آن، افزایش کارایی مصرف آب، تنظیم pH و پشتیبانی از جانداران میکرو و ماکرو خاکزی، از دستاوردها و مزیت های کشاورزی حفاظتی است.
گل افرا هشدار داد : کسانی که به کیفیت پوشش گیاهی و حفاظت آن توجه نکنند نمی توانند برای توسعه کشاورزی برنامه ریزی کنند.

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

پیمایش به بالا