مقایسه دوربین گوگل پیکسل ۶a با آیفون SE

مقایسه دوربین گوگل پیکسل ۶a با آیفون SE

کیفیت دوربین یکی از بارزترین مشخصه‌های گوشی‌های هوشمند امروزی است. با توجه به یکسان بودن عملکرد گوشی‌های میان رده، در حال حاضر اکثر خریداران با توجه به کیفیت تصویر، گوشی مورد نظرشان را انتخاب می‌کنند.

گوگل پیکسل ۶a یکی از بهترین دوربین‌های موجود در تلفن‌های هوشمند را داراست که کیفیت تصویر عالی با بودجه محدود را ارائه می‌کند. اگرچه آیفون SE (۲۰۲۲) هم برای افرادی که به اکوسیستم اپل علاقمند هستند، یک جایگزین مقرون به صرفه است که دوربین نسبتا خوبی (هرچند کمی انعطاف ناپذیر) دارد.

واضح است که خریداران گوشی‌های هوشمند در آینده احتمالا هر دوی این گوشی‌ها را مد نظر قرار خواهند داد. در این مطلب سیار نیوز دوربین گوشی‌های گوگل پیکسل ۶a  و آیفون SE  را مقایسه کرده‌ایم تا ببینیم کدام یک دوربین بهتری در میان گوشی‌های میان رده دارند.

مشخصات دوربین دو گوشی

در حالی که وجود لنزهای چندگانه بین دوربین‌های گوشی‌های میان رده رایج است هر دو گوشی گوگل پیکسل ۶a  و آیفون SE  رویکرد کمتر، بیشتر را انتخاب می‌کنند. در مورد آیفون SE، این به معنای یک ماژول دوربین تکی در پشت است و اما گوگل پیکسل ۶a از نظر سخت افزار کمی سخاوتمند‌تر بوده و دوربین فوق عریض را در ترکیب خودش قرار می‌دهد.

گوگل پیکسل ۶a

عریض: ۱۲.۲ مگاپیکسل، f/۱.۷، ۲۷ میلی متر، OIS
فوق عریض: ۱۲ مگاپیکسل، f/۲.۲، ۱۷ میلی متر، ۱۱۴ درجه
سلفی: ۸ مگاپیکسل، f/۲.۰، ۲۴ میلی متر

آیفون SE (۲۰۲۲)

عریض: ۱۲ مگاپیکسل، f/۱.۸، OIS
سلفی: ۷ مگاپیکسل، f/۲.۲

پیکربندی دوربین این دو گوشی خیلی از یکدیگر فاصله ندارد و تفاوت عمده آن‌ها عدم وجود دوربین فوق عریض در گوشی آیفون است. همچنین هر دوی این گوشی‌ها دارای مجموعه‌ای از ویژگی‌های اضافی مانند گرفتن پرتره، عکس پانوراما و ویدیوی حرکت آهسته هستند. اگرچه آیفون SE ویژگی حالت night mode را ندارد که به شدت بر قابلیت عکس برداری دوربین در نور کم تأثیر می‌گذارد، در عوض گوگل پیکسل ۶a دارای حالت چشمگیر Night Sight است.

مقایسه دوربین دو گوشی

عکاسی روزمره

عکاسی با دوربین گوشی‌های هوشمند اغلب به ثبت لحظات جالب در طول روز مانند طلوع زیبای خورشید، یک فنجان قهوه عالی یا حتی یک منظره از خیابان می‌پردازد. از آنجا که ممکن است زمان زیادی برای انجام تنظیمات یا کادربندی کامل صحنه نداشته باشید گوشی‌ها باید برای گرفتن چنین عکس‌هایی عالی باشند.

ما چند نمونه از عکس‌های گوگل پیکسل ۶a و آیفون SE را جمع آوری کردیم تا نشان دهیم دوربین این گوشی‌ها در تنظیمات مشابه چه تفاوت‌ها و چه شباهت‌هایی دارند. همچنین مجموعه‌ای از عکس‌های فوق عریض گوگل پیکسل ۶a را می‌بینید تا دریابید آیفون SE چه چیزی را از دست داده است.

مقایسه دوربین 1

همانطور که مشخص است تفاوت آشکاری در نحوه پردازش رنگ دو گوشی وجود دارد. گوگل پیکسل ۶a در سراسر عکس رنگ‌های خنثی را انتخاب می‌کند در حالی که آیفون SE حس گرما را به عکس القا می‌کند. این در حالیست که محیط واقعی جایی بین این دو عکس قرار دارد که البته کمی به گوگل پیکسل ۶a بیشتر شبیه است. در این میان، نسخه آیفون با اشباع اضافی توجه زیادی را به خود جلب می‌کند.

مقایسه دوربین 2

آز آنجا که آیفون SE فاقد دوربین فوق عریض است، توانایی گوگل پیکسل ۶a در این زمینه، آن را به تنهایی در صدر قرار می‌دهد. اثر HDR نسبتا مشخص است، اما توانمندی گوگل در عکاسی محاسباتی به آن اجازه می‌دهد تا سطح نوردهی را به خوبی انجام دهد. رنگ نیز تا حد زیادی با دوربین اصلی همخوانی دارد. صرف نظر از این مساله، این یک پیروزی به نفع گوگل است.

مقایسه دوربین 3

تفاوت‌ها در عکس دوم بارزتر است جایی که عکس آیفون SE با جذابیت‌های بصری پیش می‌رود اما پیکسل ۶a عملکرد HDR بسیار بهبود یافته‌ای را به نمایش می‌گذارد که می‌تواند جزئیات را در امتداد پانل‌های بدنه فلزی و پلاک خودرو، علی‌رغم تابش خیره‌کننده، حفظ کند.

این عکس همچنین نشان می‌دهد که این دو گوشی تا چه اندازه با جزئیات سطح، متفاوت برخورد می‌کنند. در مورد پیکسل ۶a،  pixel-peeping در تلاش برای کاهش سطح نویز، لکه‌های دیجیتالی و مصنوعات سطح پایین را نشان می‌دهد.

نتایج هنگام عکاسی در شرایط روشن بیرونی به هم نزدیک‌تر است اگرچه نادیده گرفتن تفاوت در پردازش رنگ دشوار است. پیکسل ۶a رنگ‌های نزدیک تری به محیط‌های واقعی را نشان می‌دهد در مقابل آیفون SE تلاش می‌کند ظاهری چشم نوازتر، گرم‌تر و اشباع شده‌تر را نشان دهد. سطح جزئیات تفاوت قابل توجهی بین این دو گوشی ندارد و مصنوعات پردازشی کمی در آن‌ها وجود دارد.

این عکس داخلی گرفته شده با نوری که از طریق یک در ورودی به داخل می‌رود به خوبی تفاوت در نحوه ثبت تصاویر این دو گوشی را نشان می‌دهد. عملکرد بهتر HDR در پیکسل ۶a به آن اجازه می‌دهد تا جزئیات بیشتری را در طاق نما و اتاق با نور روشن ثبت کند.

وجود تناژ سرد واقع بینانه است. همان طور که گفته شد عکس در تلاش برای متعادل کردن تفاوت شدید در سطوح نوردهی، جزئیات را از دست می‌دهد. در مورد آیفون SE، رنگ‌های گرم‌تر و عکس‌های با نوردهی بیش از حد، مقدار قابل‌توجهی از جزئیات در ورودی را می‌پوشاند.

عکاسی از اشیا نزدیک، در هر دو گوشی نتایج قابل توجهی را در بردارد. با اضافه شدن بوکه طبیعی لنزها به عکس، پیکسل می‌تواند گل را واضح و متمرکز نگه دارد. از طرفی آیفون با عمق میدان کم سعی در تمرکز روی گل دارد که نتایج چندان عالی نیست.

پرتره، سلفی و حالت night mode

کیفیت تصویر عالی برای بهترین تلفن‌های مقرون به صرفه مشخص است اما چیزی که این تلفن‌ها را متمایز می‌کند، معرفی افزونه‌هایی مانند عکاسی پرتره عالی، حالت night mode و لنزهای اضافی است.

گوگل پیکسل ۶a و آیفون SE هر دو بر روی موارد ضروری که برای خریداران اهمیت دارد تمرکز می‌کنند. در این گوشی‌ها هیچ لنز زوم یا ماکرو اختصاصی وجود ندارد. در مورد آیفون، دوربین فوق عریض هم نخواهید داشت، اما تمرکز آن‌ها بر روی درست کردن اصول اولیه است.

از سوی دیگر آیفون SE برای نزدیک‌تر کردن عکس، یک کراپ روی عکس اعمال می‌کند. بوکه و تفکیک کامل نیستند و دوربین در اطراف موها خطا دارد، اگرچه موفق به اضافه کردن درجه بندی بین بازوها می‌شود. به طور  کلی تأثیر بوکه به اندازه پیکسل قوی نیست.

مشکلات پیکسل ۶a با تشخیص لبه در این عکس ادامه دارد، جایی که دوربین نمی‌تواند به طور یکنواخت بوکه را در اطراف تارهای مو اضافه کند. به علاوه اثر عمق میدان، کمی بیش از حد قوی به نظر می‌رسد. آیفون SE هم در این زمینه خیلی بهتر نیست چون علیرغم تلاش‌های فراوان موفق به فعال کردن تأثیر عمق میدان نشده است.

در عکس‌های سلفی پیکسل ۶a میدان دید بسیار گسترده‌تری دارد که برای گرفتن عکس‌های گروهی جذاب است. علاوه بر این، پیکسل تصاویر بسیار روشن‌تر و واضح‌تری نسبت به آیفون SE می‌گیرد.

آیفون SE در تست سلفی استاندارد تعادل رنگ سفید را کاملاً از بین برد و تناژ بسیار سردی را انتخاب کرد. دانه‌های قابل رویت وجود دارد، و دوربین برخلاف پیکسل ۶a، در رام کردن‌هاله‌های اطراف نور بسیار بد عمل کرده است.

وضعیت در حالت پرتره نیز بهبود نمی‌یابد. پیکسل ۶a  با تفکیک عالی بوکه و درجه بندی طبیعی، تصویری بسیار برتر می‌گیرد. ولی دوربین جلوی آیفون با وجود تلاش‌های مکرر، عکس‌هایی با یک تصویر ملایم با کیفیت پایین ثبت می‌کند.

با روی آوردن به عکاسی در فضای داخلی، شکاف بین پیکسل ۶a  و آیفون SE به نفع گوشی هوشمند گوگل بیشتر می‌شود. در واقع، تفاوت‌ها بسیار واضح هستند و عکس‌های پیکسل واضح‌تر و زیباتر هستند.

همانطور که در نور طبیعی، پیکسل در عکاسی HDR با سطوح نوردهی کمتر در سراسر صفحه عملکرد بهتری دارد. پیکسل ۶a همچنین عملکرد بهتری در حفظ جزئیات در تصاویر دارد. آیفون به سادگی جزئیات سطح را روی تلفن قدیمی لکه دار می‌کند و کل عکس در مقایسه با آن کمی گرم به نظر می‌رسد.

با کم شدن نور، این تفاوت‌ها پر رنگ‌تر هم می‌شود. پیکسل ۶a حسگرهای جدیدتر و عکاسی محاسباتی را ترکیب می‌کند تا تصویری روشن ایجاد کند که جزئیات بیشتری را در معرض دید قرار می‌دهد.

وضوح تصویر کاملا به میزان ثابت نگه داشتن تلفن بستگی دارد، اما اگر نیاز به ثبت لحظه دارید، حالت Night Sight mode  در پیکسل ۶a این کار را انجام می‌دهد. در مقام مقایسه، آیفون SE اصلا حالت night mode ندارد و تصاویر تاریک و دانه دار هستند. نویز دیجیتالی فراوانی وجود دارد و جزئیات کمی باقی می‌ماند.

در مورد عکس‌های داخلی هم عکس‌های پیکسل به طور مداوم روشن‌تر هستند و سطح نویز کمتری دارند. با این حال، حتی کوچکترین حرکت باعث ایجاد لرزش در تصویر می‌شود.

قضاوت نهایی

در حالی که پیکسل رنگ‌های خنثی را هدف قرار می‌دهد، خروجی گرم و اشباع شده آیفون برای رسانه‌های اجتماعی بیشتر مورد رضایت افراد است. با این حال پیکسل ۶a در موارد بیشتری از آیفون پیش است.

برای شروع در مورد عکاسی در نور کم، رقابتی بین این دو وجود ندارد. هر چند گوگل از نظر هزینه بسیار اقتصادی‌تر است. به طور مشابه، پیکسل ۶a عملکرد بهتری در حفظ جزئیات در شرایط چالش برانگیز دارد.  با در نظر گرفتن سلفی‌های بهتر و دوربین فوق عریض، گوگل پیکسل ۶a انتخاب واضحی است.

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

پیمایش به بالا