تکنولوژیسخت افزارکسب و کار

عرضه‌ نسل جدید تراشه‌ های سامسونگ به سال 2022 موکول شد

امتیاز دهی

عرضه نسل جدید تراشه‌ های سامسونگ به سال ۲۰۲۲ موکول شد با این حال این شرکت وعده داده است تا مشکل کبود تراشه حل خواهد شد.

سامسونگ به‌عنوان یکی از سه تولیدکننده‌ی پیشروی پردازنده برای شروع به ساخت مجموعه‌ای سریع‌تر و کارآمدتر از تراشه‌ها در سال 2021 برنامه داشت اما حال عرضه‌ی این نسل جدید به نیمه‌ی اول 2022 موکول شده است. این شرکت عظیم کره‌ای طی رویداد Samsung Foundry Forum در روز چهارشنبه این خبر را رسماً اعلام کرده است.

این بدین معنی است شرکت‌هایی نظیر «کوالکام» (Qualcomm)، «آی‌بی‌ام» (IBM) که مشتری سامسونگ به حساب می‌آیند باید جهت دسترسی به جدیدترین فناوری تراشه‌ های سامسونگ انتظار بکشند.

با این حال، خبر خوب این است که سامسونگ از پیشرفت در نسل جدید تولید قطعات خبر داده است که ثمره‌ی آن را در نیمه‌ی دوم سال 2025 مشاهده خواهیم کرد. این شرکت مدعی شده است که این قدمی جدید در عملکرد تراشه، بازدهی الکتریکی و کوچک‌سازی قطعات الکترونیک خواهد بود.

نسل جدید تراشه‌ های سامسونگ در سال ۲۰۲۲

رقیب اصلی تراشه‌ های سامسونگ یعنی «شرکت صنایع نیمه‌رسانای تایوان» (Taiwan Semiconductor Manufacturing Company یا به اختصار TSMC) در ماه آگوست از تاخیر در عرضه‌ی فناوری مشابه خبر داد. تاخیر در عرضه‌ی نسل جدید تراشه‌های این دو شرکت بزرگ می‌تواند از فشار روی اینتل بکاهد از آنجا که این شرکت نیز به دنبال راه‌اندازی کسب و کار مخصوص خود در عرصه‌ی قطعات نیم‌رسانا است تا سلطه‌ای را که پیش‌تر به سامسونگ و TSMC باخته بود باز پس بگیرد.

کسب و کار پردازنده‌ها در حال حاضر با فشار زیادی مواجه است. با رشد چشمگیر فروش رایانه‌های شخصی، استفاده از گوشی‌های هوشمند و کمبود مراکز داده‌ی سرویس‌های آنلاین طی پاندمی کرونا، تقاضا برای پردازنده‌ها از ظرفیت تولید تولیدکنندگان پیشی گرفته است. در نتیجه کمبود تراشه برای تولید رایانه‌های شخصی، کنسول‌های بازی، خودروها و سایر محصولات چالشی بزرگ را به وجود آورده و کند شدن رشد بازار این محصولات را به دنبال داشته است.

با توجه به گفته‌های «شان هان» (Shawn Han)، معاون ارشد Samsung Foundry به شرکت‌های مشتری، تا سال 2022 از شدت کمبود تراشه و پردازنده کاسته نخواهد شد. وی پیش از Samsung Foundry Forum چنین توضیح داده است:

به عقیده‌ی ما، این [مسئله] شش تا نه ماه دیگر ادامه خواهد داشت اگرچه ما در حال سرمایه‌گذاری هستیم و سایر تولیدکنندگان قطعات نیم‌رسانا ظرفیت تولید خود را افزایش می‌دهند.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا
بستن
بستن