رویداد‌هاکسب و کار

نصر تهران خواستار مجوز زدایی دولت شد

امتیاز دهی

عضو هیأت مدیره‌ سازمان نظام صنفی رایانه‌ای استان تهران، ضمن تشریح وضعیت تأمین‌کنندگان تجهیزات در صنعت فاوا، خواستار مجوززدایی دولت در این زمینه شد.

به گزارش سیار نیوز، احسان زرین‌بخش، عضو هیأت مدیره‌ این سازمان ضمن اشاره به نگرش وزارت صنعت، معدن و تجارت در سال‌های گذشته گفت:

ماهیت آی‌تی با سایر صنایع متفاوت است، اما همان نسخه‌ای که برای صنایع مختلف پیچیده می‌شود، برای صنعت فاوا هم تجویز می‌شود.

وی درادامه افزود: وزارت صمت در یک سال اخیر اعلام کرد که اگر قرار است سقف و سابقه‌ی شرکت‌ها برای اخذ ثبت سفارش افزایش پیدا کند، این شرکت‌ها باید با دستگاه‌های اجرایی و حاکمیتی قرارداد داشته باشند.

محدودیت در منابع مورد نیاز در کشور

زرین بخش خاطر نشان کرد:

اما در همین مصداق، اپراتور همراه اول، ایرانسل، بانک‌های خصوصی و طیف وسیعی از مصرف‌کنندگان از این امکان حذف می‌شوند؛ چراکه طیف کسانی که از فناوری اطلاعات استفاده می‌کنند بسیار وسیع بوده و محدود به دستگاه‌های اجرایی نمی‌شود.

او در توضیحات بیشتری گفت: بخش عمده‌ای از بهره‌برداران نهایی در حالی حذف می‌شوند که نیاز آنها برطرف نشده است. از سوی دیگر تأمین‌‌کنندگان وقتی با چنین بخش‌نامه‌هایی روبه‌رو می‌شوند، برای ادامه حیات شرکت‌‎هایشان به ناچار به سمت قاچاق سوق داده می‌شوند.

زرین‌بخش ضمن اشاره به بی‌توجهی تصمیم‌گیران به مزایای فناوری اطلاعات افزود: در شرایطی به سر می‌بریم که منابع مورد نیاز در کشور بسیار محدود است و به همین دلیل باید با وسواس و دقت نظر بیشتری آنها را مصرف کنیم.

فناوری اطلاعات داشبورد تخصیص منابع

وی تاکید کرد: فناوری اطلاعات مانند یک داشبورد عمل می‌کند و از این طریق تصمیم‌گیران با رصد اطلاعات می‌توانند منابع موجود را به بخش‌های مورد نیاز تخصیص دهند. اما وقتی مانیتورها و سنسور ها خاموش شوند، دیگر متوجه نمی‌شوند چه اتفاقی رخ می‌دهد!

وی درادامه افزود: رویکرد تصمیم‌گیران در صنعت فاوا مشابه همین مثال است. با این تصمیم وزارت صمت، اگر یک روز سیستم‌های این وزارتخانه قطع شود، چه اتفاقی می‌افتد؟

عضو هیأت مدیره‌ی سازمان نظام صنفی رایانه‌ای استان تهران با تاکید بر ضرورت تغییر نگاه وزارت صمت به حوزه‌ی آی‌تی گفت: آنچه در مورد تولید و واردات واکسن کرونا در کشور شاهدش هستیم، مدت‌هاست که در حوزه‌ی فناوری اطلاعات نیز با آن دست به گریبانیم.

وی ادامه داد: کسی تولید را نفی نمی‌کند؛ اما اگر پیش از آماده‌سازی زیرساخت‌ها و پیش از آنکه تولید به حد مطلوبی برسد تا بتواند نیاز کشور را برطرف کند، جلوی واردات را بگیریم و یا به هر طریقی آن را محدود کنیم، اجناس نایاب می‌شود، قیمت‌ها افزایش می‌یابد و در تأمین تجهیزات در بازار خلل ایجاد می‌شود.

 منجی گری سازمان نصر تهران میان دولت و تامین کننده ها

زرین‌بخش تصریح کرد: در این شرایط پس از وارد شدن ضربه‌ی حداکثری به تأمین‌کننده‌ها، وارادات آزاد می‌شود! اما نوسانی که پیش از این وضعیت رخ داده است، نه به نفع تولیدکننده است و نه به نفع واردکننده.

وی با اشاره به نقش نصر تهران در میانجی‌گری این وضعیت تأکید کرد: سازمان نظام صنفی رایانه‌ای استان تهران با اتخاذ برخی سیاست‌ها می‌تواند میان زنجیره‌ی تأمین تجهیزات و تولیدات تناسبی برقرار کند.

عضو هیأت مدیره‌ی سازمان نظام صنفی رایانه‌ای استان تهران اعلام کرد:  بسیاری از مسئولان به دنبال حمایت از تولید هستند، اما با حمایت نادرست به این موضوع آسیب می‌زنند.

وی ادامه داد: نصر تهران در میان اعضا و بدنه‌ی صنفی خود، تولیدکننده، واردکننده و مصرف کننده دارد. یعنی کل زنجیره‌ی تأمین در نصر تهران وجود دارد. بنابراین از نیاز بازار مطلع است و می‌داند چطور باید از تولیدکننده حمایت کند.

مخالفت سازمان نصر با خرید دستوری و سفارشی

عضو هیأت مدیره‌ی سازمان نظام صنفی رایانه‌ای استان تهران ادامه داد:

باید فضایی در اختیار تولیدکننده قرار داده شود تا بتواند کالایش را عرضه کند. اگر کالای عرضه شده مطلوب و باکیفیت باشد، به صورت خودکار بازار فروش آن فراهم می‌شود.

وی ادامه داد: در سال‌های گذشته دستگاه‌های مسئول با بخشنامه و به‌صورت دستوری اعلام کرده بودند که خرید باید از فلان تولید کننده انجام شود.

کاری که ما با آن مخالفیم؛ به این دلیل که علاوه‌بر مخدوش کردن وجهه‌ی تولیدکننده، بهره‌بردار نهایی را نیز محدود می‌کند و طبیعی است که این وضعیت دافعه ایجاد خواهد کرد.

زرین‌بخش با ابراز امیدواری از اقدامات نصر تهران بیان کرد:

ما در سازمان تلاش می‌کنیم موانع زائد در برابر شرکت‌ها را برداریم تا آنها بتوانند خودی نشان دهند. امیدوارم این برنامه در دوره‌ی ششم هیأت مدیره‌ی سازمان نظام صنفی رایانه‌ای استان تهران به نتیجه برسد.

 سازمان نصر مخالف محدودیت در سابقه و سقف

عضو هیأت مدیره‌ی نصر تهران همچنین تأکید کرد:

ما می‌خواهیم همان برخوردی که با تأمین‌کنندگان موبایل می‌شود، با تأمین‌کنندگان تجیهزات فاوا هم بشود. تأمین‌کنندگان موبایل نه محدودیت سابقه دارند، نه محدودیت سقف .

این مقام مسوول در سازمان نصر تهران گفت :

علت آن هم این است که اگر قیمت موبایل افزایش یابد و یا عرضه‌ی آن در بازار کم شود، به دلیل آموزش آنلاین، سامانه‌ی شاد مدارس و کسب و کارهای مجازی بسیاری به آن معترض می‌شوند.

اما کسی متوجه این موضوع نیست که وقتی در تأمین تجهیزات زیرساختی خللی ایجاد شود، اصلا بسیاری از اپلیکیشن‌های موبایل دیگر کارایی ندارند!

مجوز زدایی، مطالبات دولت سیزدهم 

وی «مجوز ز‌دایی» را یکی از مطالبات از دولت سیزدهم دانست و افزود:

مطالبه‌ی ما از دولت جدید این است که با نیم‌نگاه به گذشته و اتفاقاتی که تاکنون افتاده است، مجوز زدایی کنند. مجوز‌های بیشماری داده می‌شود که هیچ تفاوتی با همدیگر ندارند.

عضو هیات مدیره نصر تهران خاطر نشان کرد:

اگر دولت جدید به دنبال این باشد که از ابتدا خودش بسیاری از موضوعات را تجربه کند، وضعیت آینده نیز مشابه چند دهه‌ی گذشته خواهد بود. اما اگر به تجربیات گذشته توجه کند، ممکن است بتوانیم از این موانع عبور کنیم.

زرین‌بخش گفت: در حال حاضر در شرایطی نیستیم که بخواهیم با آزمون و خطا پیش رویم. اگر اشتباه تصمیم بگیریم، احتمال اینکه برخی از شرکت‌ها بتوانند ادامه دهند بسیار کم است و ممکن است در این مسیر از بین بروند.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا
بستن
بستن