برترین اخبارجشنوارهرویداد‌ها

نگاهی به نمایشی که شاید نباید از دست داد گودالی در ارغنون

امتیاز دهی

پاییز فصل طلایی تئاتر تهران است و آذرماه اوج آن. این روزها سالن‌ها و تماشاخانه‌های تهران شاهد اجرای نمایش‌های متعدد و گوناگون‌اند. بعضی از این نمایش‌ها از هزینه‌های تولید کلانی برخوردارند و با برخورداری از سوپراستارهای سینما و همچنین بازیگران مشهور تئاتر به دنبال جذب تماشاچی‌های بسیار به سالن‌های معروف تئاتر تهران مانند تئاتر شهر، تالار وحدت و تماشاخانه ایرانشهر هستند.

اما علاوه بر محدوده چهارراه ولیعصر و خانه هنرمندان‌، راسته خیابان نوفل لوشاتو و اطراف آن هم با پردیس تئاتر شهرزاد، تئاتر مستقل تهران و البته  تماشاخانه ارغنون به قطب جدید تئاتر پایتخت بدل شده است. در این میان تماشاخانه ارغنون که قدمتش در این محدوده بیشتر است پس از مدتی تعطیلی و نوسازی اساسی و راه اندازی یک سالن در کنار سالن قبلی و با نام عمارت ارغنون دوباره پا به عرصه سالن‌های نمایش شهر گذاشته است. یکی از نمایش‌هایی که به زودی در عمارت ارغنون به روی صخنه می رود؛ تئاتری است به نام رُل (گودال) که همانطور که از نام دوگانه‌اش بر می‌آید کاری است کاملا متفاوت.

تئاتری که به دوراز هیاهوی نمایش‌های پر زرق و برق با هزینه‌های تولید بالا به دنبال طرح یک دغدغه بشری است. این نمایش که با متن حمید سلیمانی و کارگردانی آیدین طهرانی از دوازدهم آذرماه افتتاح می‌شود کاری است از گروه تئاتر اپیداروس که پیش از این سابقه چندین نمایش در تماشاخانه تهران را داشته است.

آیا فلسفه زندگی چیز پیچیده‌ای است؟ بالاخره در زندگی حرکت بهتر است یا سکون؟ ما انسان‌ها چقدر منافع مادی  روی حرف و عمل‌مان تاثیر می‌گذارد؟  و مهم‌تر این که نگاه ما به زمان و گذراندن آن چگونه می‌تواند جهان بینی ما را دچار تغییر کند؟

این سوال‌ها و خیلی تعابیر دیگر که ممکن است هر مخاطب از زاویه نگاهش برایش ایجاد شود روح این نمایش را تشکیل می‌دهند.

نمایش رُل (گودال) که حاصل چندین ماه تمرین گروه اپیداروس است تلنگری خواهد بود به ذهن مخاطب و طرح یک پرسش کلی که آیا پیچیدگی‌های زندگی هجوند یا هجویات زندگی پیچیده اند؟ آیدین طهرانی کارگردان این کار می گوید : «همه ما در طول زندگی مقدار محدودی زمان در اختیار داریم و باید همین زمانی که در اختیار داریم را بگذرانیم. مسئله اصلی این است که ما در گودال زندگی چه رُلی را بازی خواهیم کرد و از آن مهم تر اینکه در این مسابقه وقت گذرانی چه رُلی برنده است!»

طهرانی معتقد است نمایش رُل (گودال) تجربه زنده چالشی است که همه ما با آن روبه هستیم و آن این که هیچ چیز آن قدر که ما فکر می‌کنیم جدی نیست، حتی فلسفه و تئاتر. البته حتی خود این جمله که «هیچ چیز آن قدر که فکر می کنیم جدی نیست» هم خیلی جدی نیست.

طهرانی اضافه می کند : «در طراحی کارگردانی نمایش رُل (گودال) از شکل نگاه به متن گرفته تا جنس بازی‌های بازیگران همه چیز در خدمت این نگاه است که مرز بین جدیت خشک فلسفه و هجو واقعیت زندگی آن قدر کم‌ رنگ است که نمی توان با قطعیت راجع به چیزی حکم داد.»

نمایش رُل (گودال) با بازی حمیدرضا نیکدل، حسین سپهرنژاد و نازنین احمدی از ۱۲ آذرماه در عمارت ارغنون به روی صحنه خواهد رفت و تهیه بلیط آن از طریق سایت تیوال به زودی امکان‌پذیر خواهد بود.

برچسب ها

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا
بستن
بستن