هنر کوانتوم ‌دات سامسونگ

سری جدید تلویزیون‌های QLED سامسونگ تحولی در صنعت نمایش چه از نظر طراحی و زیبایی ظاهری و چه از نظر کیفیت نمایش تصویر محسوب می‌شوند. این تلویزیون‌های برتر، از ذراتی موسوم به کوانتوم‌ دات برای تولید گستره‌ای بی‌سابقه از رنگ‌های متنوع استفاده می‌کنند. نوع ابتدایی این ذرات پیش از این توسط برندهای دیگری برای تولید تلویزیون استفاده شده بود اما تولید ماده سمی کادمیوم در نتیجه فرسایش ذرات کوانتوم دات باعث شد استفاده از آن برای محیط زیست مضر تشخیص داده شود.

ذرات کوانتوم ‌دات هرچند می‌توانست نور بسیار بیشتری در مقایسه با فناوری‌های معمول تلویزیون تولید کند اما به دلیل تشکیل ماده سمی کادمیوم پس از فرسایش این ذرات کنار گذاشته شد. یکی از بزرگ‌ترین دستاوردهای محققان سامسونگ در سال‌های اخیر، تولید فناوری کوانتوم دات بدون کادمیوم بود که اکنون در سری تلویزیون‌های QLED این شرکت استفاده می‌شود و به همین دلیل آنها را نمایشگرهای کوانتوم دات بدون کادمیوم (Cd-free) می‌نامند.

دکتر یونجو جانگ یکی از چهره‌های اصلی تحقیقات این حوزه در موسسه فناوری‌های پیشرفته سامسونگ بود که توانست جایزه دستاورد برجسته تحقیقاتی این شرکت موسوم به «نوبل سامسونگ» را هم از آن خود کند. او که مدت ۱۵ سال در روند تحقیقات کوانتوم دات سامسونگ حضور داشته درباره روند این نوآوری می‌گوید تولید ذرات کوانتوم دات فاقد ماده سمی کادمیوم یک چالش واقعی بود.

او می‌افزاید «در ابتدا حتی تصورش را هم نمی‌کردیم تولید کوانتوم بدون کادمیوم ممکن باشد اما سامسونگ به عنوان برندی مسئول در برابر محیط زیست، تولید آن را به عنوان چشم‌اندازی برای خود تعریف کرده بود.»

دکتر جانگ با اشاره به اینکه برای تولید نسخه بدون کادمیوم کوانتوم دات مجبور شدند تا ۱۵ سال تحقیقات خود را ادامه دهند می‌گوید در زمان آغاز و انجام این تحقیقات، مسئله کاربردهای آن مطرح نبود بلکه سامسونگ می‌خواست خود را برای ۱۰ سال بعد آماده کند. او می‌افزاید «می‌خواستیم کاری را بکنیم که کسی قادر به انجام آن نبوده است برای همین سه سال دیگر هم به تحقیقات‌مان ادامه دادیم».

دکتر جانگ در تشریح تفاوت‌های دو فناوری QLED و OLED می‌گوید «من در حال حاضر روی تولید نمایشگرهایی تحقیق می‌کنم که بر محدودیت‌های OLED مثل پیکسل سوختگی و طول عمر پایین فایق شده و در بسیاری زمینه‌های دیگر هم قابل استفاده باشد. برای رسیدن به این هدف بصورت اخص روی فناوری کوانتوم دات خود نورده کار می‌کنیم. هدف نهایی من ایجاد فناوری است که ارزش جدیدی را برای مشتریان ایجاد کرده و آن را برای زندگی امروزی ما راحت‌تر می‌کند».

دکتر جانگ یکی از نوآوران حاضر در شرکت سامسونگ است که می‌خواهند آینده فناوری‌های نمایشی را تغییر دهند. به گفته او بسیار هیجان‌انگیز است که شاهدیم نسل آینده تلویزیون اکنون در اتاق نشیمن‌مان در اختیار ماست.

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

پیمایش به بالا