واتساپ یا تلگرام؛ کدام اپلیکیشن پیام رسان بهتری است؟

واتساپ یا تلگرام؛ کدام اپلیکیشن پیام رسان بهتری است؟

وقتی به پیام رسان‌ها فکر می‌کنیم واتساپ یا تلگرام اولین اپلیکیشن‌هایی هستند که به ذهنمان خطور می‌کنند. از ارسال پیام‌های رایگان نامحدود گرفته تا اشتراک‌گذاری اشکال مختلف فایل ها، واتساپ  و تلگرام دسترسی فوری به ابزارهای ارتباطی آنلاین را فراهم می‌کنند تا هر کسی از هر کجا به آن دسترسی داشته باشد.

از آنجا که این دو برنامه ویژگی‌های مشابهی دارند اغلب این سؤال پیش می‌آید که کدام یک بهتر است؟ در حالی که هر دوی آن‌ها مزایا و معایبی دارند، انتخاب هر کدام از آن‌ها وابسته به چیزیست که از یک برنامه پیام رسان فوری می‌خواهید. در این مطلب سیار نیوز قصد داریم به مقایسه اجمالی این دو پیام رسان بپردازیم.

مرور کلی ویژگی‌های واتساپ و تلگرام

در بخش زیر مقایسه‌ای کلی بین واتساپ و تلگرام انجام داده‌ایم.

ویژگی‌های واتساپ:

 • تماس از صفحه اصلی
 • قابل استفاده در گوشی هوشمند یا پلتفرم وب
 • نداشتن چت مخفی
 • امکان زمان بندی پیام‌ها و پاک شدن آن‌ها به مرور
 • ۱۶ مگابایت از فایل‌های رسانه‌ای و ۱۰۰ مگابایت اسناد
 • تشکیل گروه تا ۲۵۶ نفر
 • لزوم داشتن شماره تلفن برای افزودن مخاطب

ویژگی‌های تلگرام:

 • ارسال تقریبا هر نوع فایلی
 • قابل دسترسی از طریق چند دستگاه
 • داشتن چت‌های مخفی سراسر رمز گذاری شده
 • چت‌های مخفی جامع با کنترل کامل
 • هر نوع فایلی تا اندازه ۲ گیگابایت
 • تشکیل گروه‌های ۲۰۰۰۰۰ نفره
 • امکان اضافه کردن مخاطبین به صورت ناشناس و فقط با یک نام کاربری

مقایسه تلگرام و واتساپ

ویژگی هر کدام از این اپلیکیشن‌ها می‌توانند تجربه استفاده شما را بهبود بخشیده یا با شکست مواجه کنند، بنابراین در اینجا ویژگی‌های برتر واتساپ و تلگرام (با تفاوت‌هایشان) آورده شده تا به شما کمک کند بهترین گزینه را برای نیازهایتان انتخاب کنید.

سهولت استفاده

چه از این اپلیکیشن‌ها برای کار استفاده کنید چه برای ارتباطات دوستانه و خانوادگی، سهولت استفاده یکی از مهم‌ترین مسائلی است که باید به آن توجه کنید.

هم واتساپ هم تلگرام، برای استفاده کاملا بصری طراحی شده اند و همه گزینه‌های چت درست در صفحه اصلی در دسترس هستند. همچنین بخش تماس در واتساپ در جلوی آن قرار دارد که برای افرادی که زمان زیادی را صرف تماس می‌کنند یک مزیت محسوب می‌شود.

برای شروع چت می‌توانید روی دکمه‌ای که در پایین و سمت راست هر دو برنامه وجود دارد، کلیک کنید. ایجاد یک گروه هم به همین سادگی است. تفاوت در تجربه چت واقعی نهفته است. تلگرام به شما امکان می‌دهد تعداد زیادی از انواع فایل‌های رسانه‌ای از جمله صدها استیکر و ایموجی‌های متحرک را ارسال کنید. همچنین به شما امکان می‌دهد فایل‌های بزرگ‌تری را به اشتراک بگذارید.

همگام سازی

اگر می‌خواهید از یک برنامه در پلتفرم‌های مختلف استفاده کنید، تلگرام گزینه مناسب‌تری است چون چت‌ها و فایل‌های شما را با دستگاه‌های مختلف همگام‌سازی می‌کند تا بتوانید از یک حساب در گوشی‌های هوشمند جداگانه استفاده کنید. واتساپ این گزینه را آنطور که باید ارائه نمی‌دهد. قبلا اگر از دستگاه دیگری وارد حساب واتساپ خود می‌شدید، به طور خودکار از دستگاه قبلی خود خارج می‌شدید.

چت مخفی

تلگرام به دلیل دارا بودن این ویژگی منحصر به فرد یعنی چت مخفی بسیار محبوبیت پیدا کرده است. این مکالمات خصوصی و سراسر رمز گذاری شده می‌تواند برای هر کاربر حذف شود. واتساپ این ویژگی را ندارد بنابراین توصیه می‌کنیم اگر می‌خواهید حریم خصوصی بیشتری داشته باشید، تلگرام را انتخاب کنید.

سکرت چت پیام رسان
با سکرت چت خیالتان از ذخیره نشدن پیام‌ها راحت خواهد بود

تایمر ناپدید شدن پیام

واتساپ اخیرا گزینه ناپدید شدن پیام را در برنامه‌اش گنجانده که یکی دیگر از دلایل محبوبیت تلگرام است. هنگام چت در تلگرام، می‌توانید یک تایمر تنظیم کنید تا پس از مدت زمان مشخصی پیام‌ها به طور خودکار حذف شوند. بنابراین هنگامی که مکالمه شما به پایان رسید، چت به طور خودکار برای هر دو طرف حذف می‌شود. البته این ویژگی در واتساپ به اندازه تلگرام، جامع و قابل تنظیم نیست.

پیامر رسان تلگرام
نمایی از تایمر تلگرام برای ناپدید کردن پیام‌ها

اشتراک گذاری فایل

اگر می‌خواهید فایل‌های بزرگی مانند فیلم، آهنگ و ویدیو را به اشتراک بگذارید، به پلتفرمی با گزینه‌ اشتراک‌گذاری فایل نسبتاً بزرگ نیاز دارید که مسلما تلگرام گزینه بهتری از این لحاظ است. تلگرام اجازه می‌دهد فایل‌های تا ۲ گیگابایت را به اشتراک بگذارید، در حالی که واتساپ  آن را در ۱۶ مگابایت برای فایل‌های رسانه‌ای و ۱۰۰ مگابایت برای اسناد محدود می‌کند.

گروه‌ها

با اپلیکیشن‌های پیام رسان می‌توانید از مکالمه با گروه‌های بزرگ به طور همزمان لذت ببرید. تلگرام به شما اجازه تشکیل گروهی با ۲۰۰ هزار عضو را می‌دهد، در حالی که گروه‌های واتساپ نمی‌توانند بیشتر از ۲۵۶ شرکت کننده داشته باشند.

حریم خصوصی

برای کاربرانی که در مکالمات حساس شرکت می‌کنند، یا حتی برای کاربران روزمره که می‌خواهند چت‌ها و اطلاعات شخصی خود را خصوصی نگه دارند، تنظیمات امنیتی و حریم خصوصی بسیار مهم است.

این یکی دیگر از بخش هایی است که در آن تلگرام نسبت به واتساپ برتری دارد. این برنامه به شما امکان می‌دهد بدون نیاز به شماره تلفن یا سایر اطلاعات شخصی با هر کسی چت کنید. به این ترتیب می‌توانید ناشناس بمانید و کنترل کاملی بر نحوه اشتراک گذاری یا عدم اشتراک گذاری اطلاعات خود داشته باشید.

مقایسه اجمالی پیام رسان تلگرام و واتساپ
در تلگرام بدون دانستن شماره تلفن افراد هم می‌توان به آنها پیام داد

اگر هم به حریم خصوصی بیشتری نیاز دارید، چت مخفی تلگرام برای استفاده مناسب است. چت مخفی اجازه فوروارد پیام‌ها یا گرفتن اسکرین شات از آن‌ها را نمی‌دهد، بنابراین اطلاعات شما تا حد زیادی ایمن باقی می‌مانند. اما به خاطر داشته باشید که دیگران می‌توانند با یک دستگاه دیگر از چت شما عکس بگیرند.

واتساپ امکان رمزگذاری سراسری برای چت‌ها و تماس را فراهم می‌کند. بنابراین از یک پیام رسان معمولی ایمن‌تر است. با این حال این اپلیکیشن متعلق به فیسبوک است و این شرکت می‌تواند به داده‌های جمع‌آوری شده هنگام استفاده از واتساپ دسترسی داشته باشد.

واتساپ یا تلگرام، کدام بهتر است؟

در حالی که نیازهای فردی نقش مهمی در انتخاب یک پیام رسان ایفا می‌کند، با توجه به ویژگی‌های بررسی شده تلگرام گزینه بهتری است چون ویژگی‌های جامع‌تر و کارآمدتری دارد که تجربه چت شما را ایمن‌تر، آسان‌تر و لذت‌بخش‌تر می‌کند.

ولی این به معنی بد بودن واتساپ نیست. واتساپ هنوز هم یکی از بهترین و محبوب‌ترین اپلیکیشن‌ها است. این پیام رسان بیش از ۲ میلیارد کاربر فعال ماهانه دارد. تلگرام در سال جاری با تنها ۵۵۰ میلیون کاربر محبوبیت کمتری دارد. بنابراین اگر می‌خواهید به مخاطبان بیشتری دسترسی داشته باشد واتساپ انتخاب بهتری است اما اگر به دنبال حفظ حریم خصوصی و ویژگی‌های جالب توجه هستید، هیچ چیز جای پیام رسان تلگرام را نمی‌گیرد.

 

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

پیمایش به بالا