ویژگی‌های اندروید ۱۳، نسخه جدید سیستم عامل پرطرفدار موبایل

ویژگی‌های اندروید ۱۳، نسخه جدید سیستم عامل پرطرفدار موبایل

در ۱۵ آگوست ۲۰۲۲ گوگل به طور رسمی آخرین نسخه از بزرگترین سیستم عامل تلفن همراه در جهان یعنی اندروید ۱۳ را عرضه کرد. اگر گوگل پیکسل ۴ یا نسخه‌های جدیدتر (شامل پیکسل ۴a و بعد از آن) را دارید، باید از قبل آپدیت آن را آماده داشته باشید. اما اگر پیکسل ندارید نگران نباشید، سایر گوشی‌ها تا انتهای سال ۲۰۲۲ شاهد نرم افزار جدید خواهند بود.

اگر علاقمند به دانستن درباره این نسخه جدید از اندروید هستید با ما در این مطلب سیار نیوز همراه باشید تا تمام ویژگی‌های اصلی اندروید ۱۳ را با هم بررسی کنیم.

نام و تاریخ انتشار

قبل از اندروید ۱۰ گوگل نام نسخه‌های سیستم عامل خود را از روی خوراکی‌های شیرین انتخاب می‌کرد. اگرچه این نام گذاری به نام‌های شماره بندی تغییر کرده است، اما اغلب هنوز نسخه‌ها به نام‌های شیرینی اشاره دارند. به لطف اولین پیش نمایش توسعه دهنده می‌دانیم که کد رمز اندروید ۱۳ همان تیرامیسو است. پس از مدت‌ها این اولین باری است که گوگل تا این حد از اسم رمز استفاده می‌کند.

درباره تاریخ انتشار اندروید ۱۳، گوگل ابتدا یک جدول زمان بندی شده را به اشتراک گذاشت و بسیار به آن پایبند بود و طبق زمان اعلام شده در ۱۵ آگوست ۲۰۲۲ در ساعت ۱ بعد از ظهر به وقت شرقی نسخه پایدار را منتشر کرد.

نام اندروید ۱۳

تغییرات طراحی

اندروید ۱۲ در سال‌های اخیر یکی از مهم ترین تغییرات رابط کاربری سیستم عامل اندروید را با Material You به ارمغان آورد. رابط کاربری جدید گزینه‌های شخصی سازی بیشتر از کنترل‌های پالت رنگ بر اساس کاغذ دیواری گرفته تا انیمیشن‌های بصری بیشتر را امکان پذیر می‌کند. در اندروید ۱۳ همه چیز به این شدت تغییر نکرده اما گوگل همچنان برخی ویژگی‌های جدید و ترفندهای طراحی را ارائه کرده است.

آیکون‌های Auto-theming

گوگل هنگام عرضه اولین پیش نمایش توسعه دهنده، اسکرین شات بالا را به اشتراک گذاشت.  نسخه ۲۰۲۲ اندروید به شما این امکان را می‌دهد که درست مانند باقی سیستم عامل‌های با اندروید ۱۲، آیکون‌هایتان را به‌طور خودکار تم‌بندی کنید.

متأسفانه دو مسئله در اینجا وجود دارد. اول اینکه این مورد حداقل در حال حاضر تنها در دسترس دستگاه‌های پیکسل است و دوم اینکه فقط با برنامه‌هایی کار می‌کند که توسعه دهنده شامل یک آیکون تک رنگ برای استفاده از Material You باشد.

به عبارت دیگر نباید انتظار تجربه کاملا قوی و تم بندی خودکار کامل را هنگام ارتقا داشته باشید. ممکن است مدتی طول بکشد تا این امر همان قدر که گوگل تصور می‌کند خودکار شود.

آیکون اندروید ۱۳

تم‌های Material You بیشتر

به ‌روزرسانی سیستم‌ عامل همچنین گزینه‌های تم رنگی موجود را با ارائه شش پالت جدید مربوط به سایه‌های خاص یا رنگ‌های مکمل گسترش می‌دهد.

تم اندروید ۱۳

این گزینه‌ها شامل TONAL_SPOT (که پیش فرض است)، VIBRANT، EXPRESSIVE، SPRITZ، RAINBOW و FRUIT SALAD می‌باشند. در حالی که دو گزینه اول به طور چشمگیری شبیه هم هستند، EXPRESSIVE و SPRITZ یک انحراف آشکار از سیستم تم بندی اندروید ۱۲ هستند. EXPRESSIVE به رنگ‌هایی که منبع شان مستقیما از کاغذ دیواری نیست تکیه کرده، در حالی که SPRITZ، انتخاب‌های خنثی‌تر در مقیاس خاکستری را انتخاب می‌کند.

گوگل اظهار داشته که در دستگاه‌های پیکسلی که با اندروید ۱۳ شروع به کار می‌کنند، کاربران توانایی تم بندی خودکار برنامه‌های خاص را خواهند داشت. تنظیمات آیکون auto-theming که درباره آن صحبت کردیم شامل این ویژگی می‌شود. با روشن کردن آن، همه برنامه‌های پشتیبانی شده شما با رنگ‌های اصلی گوشی مطابقت داده می‌شوند.

 

رنگ اندروید ۱۳

تنظیم جایگزین ساعت قفل صفحه نمایش

اندروید ۱۳ امکان تغییر وضعیت بین دو سبک ساعت در قفل صفحه نمایش را فراهم می‌کند. کاربران می‌توانند طرح بندی تک خطی یا دو خطی فعلی را انتخاب کنند. با رفتن به  Settings > Display > Lock Screen می‌توانید به راحتی به این جابجایی دسترسی داشته باشید.

به روز رسانی ویجت‌های در حال پخش

پخش کننده رسانه‌ای که در بخش اعلآن‌ها دیده می‌شود، ظاهر جدیدی دارد. در این بخش، کنترل‌ها کمی جابه‌جا شده‌اند.

بهبود عملکرد

اندروید ۱۲ چندین ابزار جدید شامل پشتیبانی اسکرول اسکرین شات، حالت one-handed، تنظیمات چرخش خودکار هوشمندتر و ویژگی AppSearch را معرفی کرد.  اما چیزهایی که اندروید ۱۳ به ارمغان می‌آورد شامل موارد زیر هستند.

پشتیبانی از اسکنر QR بصری تر

اسکن کد QR در اندروید بی جهت دردسر ساز بود اما اکنون این طور نیست و یک تغییر سریع برای راه اندازی یک اسکنر QR ساده در بخش اعلان‌ها وجود دارد. با وجود سادگی عملکرد حداقل به برنامه‌ای جدا برای آن نیاز ندارید.

بارکد اندروید ۱۳

پشتیبانی بومی بلوتوث LE صوتی

صدای بی سیم در نسخه جدید اندروید افزایش یافته و دارای پشتیبانی از بلوتوث LE Audio و کدک ارتباطی با پیچیدگی کم (LC۳) است. این کدک بسیار بزرگ است که مصرف انرژی کمتر و کیفیت صدای بهبود یافته در دستگاه‌های پشتیبانی شده را تبلیغ می‌کند.

انتخاب‌گر خروجی صدای بازسازی شده

اندروید ۱۳ انتخاب گر خروجی صدا را باز سازی می‌کند که عمدتا یک بازطراحی زیبایی شناختی جهت تطابق بیشتر با طرح Material You است، اما تغییر به یک سیستم خروجی جدید را بسیار آسان‌تر می‌کند.

تنظیمات زبان “دو زبانه” برای هر برنامه

اگر چند زبانه هستید احتمالا این جابجایی زبان برای هر برنامه بهترین افزودنی اندروید ۱۳ است و به کاربران امکان تنظیم زیآن‌های خاص برای برنامه‌های خاص را جدا از تنظیمات سیستم فراهم می‌کند.

ویژگی کلیپ بورد اصلاح شده

وقتی در اندروید ۱۳ متنی را کات یا کپی می‌کنید، یک کادر هشدار جدید در گوشه پایین سمت چپ می‌بینید. این نه تنها به شما نمایشی بصری از آنچه در کلیپ بورد خود دارید می‌دهد، بلکه می‌توانید به سرعت روی نماد قلم ضربه بزنید تا آن متن را ویرایش کنید.  سپس، وقتی متن را جای‌گذاری کردید، جدیدترین نسخه را دریافت خواهید کرد. این یک تغییر کوچک است اما می‌تواند پیامدهای بزرگی بر قابلیت استفاده از متن در اندروید داشته باشد.

در خبرهای مرتبط، اندروید ۱۳ اکنون به طور خودکار کلیپ بورد را از هر آیتمی که بیش از یک ساعت از عمر آن می‌گذرد پاک می‌کند که تا حدودی ایمنی و حریم خصوصی را فراهم می‌کند.

کنترل هوشمند صفحه اصلی در حالت باز بودن قفل

اگر بخواهید صفحه اصلی‌تان را به صورت هوشمند کنترل کنید نیاز به باز کردن قفل تلفن‌تان دارید- حتی اگر روی صفحه قفل یک ضامن وجود داشته باشد. اما در اندروید ۱۳ این محدودیت وجود ندارد. کافیست به بخش Lock Screen تنظیمات اندروید رفته و کلید مناسب را بزنید.

به روز رسانی امنیت و حریم شخصی

امنیت و حریم شخصی همیشه مورد توجه گوگل بوده است. این شرکت با انتشار هر نسخه جدید سیستم عامل، امنیت و حریم خصوصی بیشتری را ارائه می‌کند و کاربران کنترل بیشتری روی چیزهای با اهمیت خواهد داشت. اندروید ۱۳ هم از این قاعده مستثنی نیست.

امنیت اندروید ۱۳

گزینش عکس خصوصی

وقتی سندی را با یک برنامه اندروید به اشتراک می‌گذارید، انتخابگر سندی که ظاهر می‌شود بسیار امن است و به برنامه اجازه دسترسی به همه اسنادتان را نمی‌دهد. با این حال انتخاب گر عکس تا این حد ایمن نیست. در نسخه جدید اندروید، این مسئله تغییر کرده است.

انتخاب گر عکس اندروید ۱۳ مستقیما در خود آن ساخته می‌شود که انتخاب مکان و فضای ذخیره سازی ابری را در سراسر برنامه‌های کاربردی را به صورت جهانی فراهم می‌کند. حتی بهتر از آن شما نیازی به دیدن این ویژگی در اندروید ۱۳ نخواهید داشت، چون گوگل آن را برای همه تلفن‌های دارای اندروید ۱۱ و ۱۲ با استفاده از فروشگاه گوگل پلی (به استثنای تلفن‌های مبتنی بر Android Go) اعمال می‌کند.

یافتن دستگاه‌‎های مجاور

اگر در اندروید ۱۲ برنامه ای نیاز به مکان یابی دستگاه‌های Wi-Fi مجاور داشته باشد، احتمالا به مجوز مکان نیاز دارد که این خود یک نا امنی بی مورد است. گوگل در اندروید ۱۳ مجوز زمان اجرای جدید NEARBY_WIFI_DEVICES را معرفی کرده که به آن برنامه‌ها گزینه جدیدی ارائه می‌دهد تا دسترسی غیر ضروری به موقعیت مکانی مورد نیاز نباشد.

مجوز اعلان‌ها

در اندروید ۱۲ و نسخه‌های قبلی باید به برنامه‌ها اجازه دسترسی به ویژگی‌هایی چون موقعیت مکانی، دوربین و میکروفون بدهید. در اندروید ۱۳ همین امر در مورد اعلآن‌ها هم صدق می‌کند.

این ویژگی در نهایت به مشکل برنامه تازه دانلود شده که با هشدار بارگیری بیش از حد مواجه می‌شود و شما نیاز به جستجو در تنظیمات سیستم برای متوقف کردن هشدار پیدا می‌کنید، پایان می‌دهد. درعوض، فقط می‌توانید امکان ارسال اعلآن‌های برنامه را درست هنگام نصب آن را رد کنید.

اعلان‌های اندروید ۱۳

مجوز‌های مختلف برای رسانه

این مورد مشابه مجوز اعلان توصیف شده در بخش قبل است. در اندروید ۱۲ و نسخه‌های قبل تر وقتی برنامه‌ای می‌خواهد به فایل‌های رسانه ذخیره‌شده در حافظه محلی دستگاه دسترسی پیدا کند، باید مجوز بخواهد. این مجوز READ_EXTERNAL_STORAGE به برنامه‌ها اجازه دسترسی به همه رسانه‌ها را به جای آن رسانه خاص مورد نیاز می‌دهد. با این حال اندروید ۱۳ بدین شکل کار نمی‌کند و برای هر نوع رسانه ذخیره شده باید مجوز جدا بخواهید.

این مجوزها عبارتند از:

  • READ_MEDIA_IMAGE برای تصاویر و عکس‌ها
  • READ_MEDIA_VIDEO برای فایل‌های ویدیویی
  • READ_MEDIA_AUDIO برای فایل‌های صوتی

ممکن است تصور کنید دریافت مجوزهای مختلف برای یک برنامه ناخوشایند است. گوگل برای این مسئله از قبل برنامه ریزی کرده است، وقتی یک برنامه هر دو مجوز  READ_MEDIA_IMAGE و READ_MEDIA_VIDEO را به طور همزمان می‌خواهد، می‌توانید یک کادر گفتگو برای هر دو مجوز ببینید.

مزیت این ویژگی عدم نگرانی کاربران برای دسترسی بیش از حد به انواع رسانه‌هایشان است. این حرکت در راستای قرار گرفتن در مسیر درست حفظ حریم خصوصی و امنیت بیشتر در اندروید است.

Fast Pair یکپارچه

Fast Pair یک ویژگی فوق العاده است که امکان جفت کردن سریع موبایل را با لوازم جانبی مانند هدفون بلوتوث فراهم می‌کند و به جای اضافه کردن دستی، هنگامی که یکی از آن‌ها در اطرافتان باشد به سادگی به شما هشدار می‌دهد که آیا تمایل به جفت شدن با آن دارید یا نه. در اندروید ۱۳، این ویژگی مستقیما در سیستم عامل قرار دارد که استفاده از آن را آسان تر می‌کند.

Fast Pair اندروید ۱۳

ارتقاهای زیر پوستی در اندروید ۱۳

گوگل چند ترفند زیر پوستی در اندروید ۱۳ در نظر گرفته است. این ترفندها چیزهایی هستند که اغلب کاربران متوجه آن‌ها نمی‌شوند یا به آن‌ها نیازی ندارند اما ارزش بیان کردن به صورت ویژه را دارند:

  • قالب بندی متن‌ها ساده تر و روان تر و خواناتر شده است.
  • خط‌های غیر لاتین (Tamil, Burmese, Telugu, Tibetan و غیره) با ارتفاع خط تطبیقی بهتر به نظر می‌رسند.
  • کسانی که از حروف آوایی استفاده می‌کنند (مانند افرادی که ژاپنی یا چینی صحبت می‌کنند) برای انجام جستجو و تکمیل خودکار متن‌ها وقت راحت‌تری دارند. این به دلیل وجود یک API تبدیل متن جدید است که در اندروید ۱۳ گنجانده شده است.
  • فونت‌ها و ایموجی‌ها از COLRv1 پشتیبانی رندر خواهند داشت. این به آن‌ها کمک می‌کند تا به سرعت رندر شوند و تقریباً در هر اندازه‌ای عالی به نظر برسند.

بتا ۳.۳ برای اولین بار در اندروید ۱۳ معرفی شده است. با رفتن به Android Settings > About phone و ضربه زدن روی Android version number می‌توانید ساعت را ببینید. سپس باید ساعت را روی ۱ بعد از ظهر یا ۱۳ تنظیم کنید. با این کار انواع حباب‌ها که با رنگ کاغذ دیواری‌تان سازگار است فراخوانده می‌شوند. روی یکی از این حباب‌ها ضربه بزنید و نگه دارید و مشاهده کنید که به ایموجی‌های مختلف تغییر می‌کنند.

 

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

پیمایش به بالا