برترین اخبارزندگی هوشمندسلامت

چرا باید سیگار را ترک کرد-بخش اول

امتیاز دهی

طبق آمار منتشره در کشور اسپانیا، 33% از مردم این کشور سیگاری هستند و نکته تاسف بار و نگران کننده این است که 25% از این افراد بین 15 تا 24 ساله هستند. این آمار حکایت از آن دارد که آمار مصرف سیگار در اسپانیا در مقایسه باسایر کشورهای اروپایی، بالاست و این کشور در رده‌ای هم سطح با فرانسه و آلمان قرار دارد. اما به عنوان مثال درصد استعمال سیگار در کشور انگلیس، کمتر از 18% است. درگزارشی دو قسمتی قصد داریم تا اطلاعات بیشتری در این رابطه به شما ارائه کنیم. این بخش اول گزارش ماست:

دانستن این نکته ضروری است که ترک سیگار می‌تواند به فرد سیگاری در بهبود کیفیت زندگی و سلامتش کمک زیادی کند. فرانسیسکو کارامیس، دکتر خانواده و نایب رئیس کمیته ملی اجتناب از دخانیات اسپانیا دراین باره گفته:« 60%از افراد سیگاری در اسپانیا دست کم یک بار برای ترک سیگار برنامه ریزی کرده‌اند؛ این اتفاق به ویژه در بین افرادی در سنین بالای 50 سال دیده می‌شود. در نسل جوان، آمار استعمال دخانیات در اسپانیا به مراتب بالاتر از سایر کشورهاست و یکی از دلایلش هم ارزان بودن و در دسترس بودن سیگار در این کشور است.» او در ادامه یادآوری کرد که ترک سیگار فواید زیادی برای سلامت افراد دارد:«تحقیقات علمی حکایت از آن دارد که هر فردی هر چه زودتر سیگار را ترک کند، می‌تواند امید به زندگی بیشتری داشته باشد.» و در عین حال تاکید کرد که برخی از فواید ترک سیگار، بلافاصله بعد از ترک سیگار، پدیدار می‌شوند که از جمله آنها می‌توان به بازگشت حس بویایی و چشایی و یا بهبود عملکرد ریه‌ها بعد از گذشت سه ماه اشاره کرد. دکتر کارامیس ادامه داد:«فردی که سیگار را ترک کرده، باگذشت زمان متوجه می‌شود که کمتر سرفه می‌کند و خستگی اش کمتر شده.»

البته سود اصلی در ترک سیگار، به بیماری‌های قلبی عروقی مربوط می‌شود. این دکتر سرشناس ادامه داد:« با گذشت یک سال بعد از ترک سیگار، ریسک ابتلا به بیماریهای قلبی عروقی در فرد، نصف می‌شود. هر چند که 15سال طول می‌کشد که ریسک این مشکل در بدن افرادی که سیگار را ترک کرده اند، با ریسک ابتلا به بیماری‌های قلبی عروقی در فردی که هرگزسیگار نکشیده برابری کند.» در عین حال بین 5 تا 10 سال طول می‌کشد که ریسک آسیب‌های مغزی در فردی که سیگار را ترک کرده، بتواند به اندازه یک فرد غیرسیگاری شود. او ادامه داد:« ده سال طول می‌کشد که ریسک ابتلا به بیماری سرطان ریه 30 تا50% کمتر از افرادی که همچنان سیگار می‌کشند، شود.»

با وجودی که ترک سیگار فواید زیادی دارد، اما بسیاری از افرادی که سیگار را ترک کرده اند، دوباره به سمت آن کشیده می‌شوند و مهم این است که کسی که سیگار را ترک کرده بر تصمیمش مصمم باشد. در قسمت بعدی مقاله، توصیه‌های کاربردی برای ترک سیگار را خواهید خواند.

برچسب ها

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا
بستن
بستن