دردسر جدید برای کسب و کارها با حمایت چکاوک!

چهارشنبه تاریخ ۱۷ شهریور ۱۴۰۱ در ساعت ۸:۳۴ چک من بعنوان مشتری نزدیک به دو دهه بانک ملت، بخاطر مغایرت جزئی در امضا با وجود مبلغ چک در حساب برگشت خورد حال اینکه کل مبلغ چک نیز از حساب برداشت شد، با پیگیری با شعبه و همچنین شعبه با چکاوک، اطلاع دادند که مشکل مرتفع و چک پاس شده است. ساعاتی بعد که به ناگاه سیل پیامک هایی از کلیه حساب های فردی و مشترک من مبنی بر مسدودی کلیه این حسابها سرازیر شد و بنده در آن لحظات بر شما پوشیده نیست بعد از دو دهه فعالیت بانکی چقدر هاج و واج بودم. امروز پنچشنبه به بانک مراجعه کردم و با دیدن مدارک مشاهده کردند که حق با من است و تقاضای رفع مسدودی زده شد که انشاالله با توجه به اینکه شرکت خدمات بصورت بچ این موارد را از بانک ها دریافت و بصورت بچ پردازش میکند روز شنبه اگر همه عوامل یاری کنند رفع مسدودی انجام گردد و مدیر شعبه با همکاری حداکثری مشکلات مرتبط به این موضوع را با من درمیان گذاشتند که  ما بد و بیراه بحق مشتریان را در این موارد که در واقع دو برابر مبلغ چک از آنها مسدود می شود پذیرا هستیم بدون اینکه کسی اصلا به حرف ما در چکاوک گوش کند یا کسی نظری از ما خواسته باشد و تقصیری داشته باشیم.

برای اینکه عزیزان دقیقا به ابعاد عملکرد مضحک این سامانه دقت کنند با یک مثال دیگر موضوع را توضیح میدهم فکر کنید فردی یک چک ده میلیارد تومانی دارد که ۹.۵ میلیارد تومان تامین وجه شده است، در هنگام برگشت نه تنها ۹.۵ میلیارد تومان مسدود می شود بلکه ۱۰ میلیارد تومان دیگر از همه حساب های فردی و مشترک، ذینفع مسدود می گردد و حالا فرد بجای تامین نیم میلیون تومان می بایست ۱۰.۵ میلیارد تومان تامین وجه نماید تا از این مهلکه عجیب و مضحک خلاصی یابد!

فارغ از اثرات این اتفاق بر بنده، با توجه به تکرار این اتفاق که گریبانگیر شرکت ها و افراد مختلف در این شرایط سخت اقتصادی و در سال “تولید؛ دانش‌بنیان، اشتغال‌آفرین” از محورهای زیر قابل بررسی است:

  • بر اساس کدام قانون وقتی کل مبلغ چک در حساب هست و مسدود می شود بدون حکم قضایی می شود مبلغی معادل دو برابر این مبلغ را از حساب مشتری برداشت کرد؟
  • دوستان درکی از حمایت از کسب و کار و فعالیت های مالی در مجموعه مرتبط دارند این روش حمایت از تولید است؟ این روش حمایت از دانش بنیانی است؟ این کمکی به اشتغال آفرینی میکند؟
  • هدف از این عملکرد بی قانون و سلیقه ای، فلج کردن یک فرد یا کسب و کار در زمان بروز مشکل است؟
  • آیا دوستان در معاونت محترم فناوری های پیشرفته بانک مرکزی متوجه عواقب این روش ها بر روی افراد و اثرات اجتماعی، اقتصادی، روانی و مالی این موضوع بر آنها هستند؟
  • تا چه وقتی عده ای از عزیزان در برج عاج با گوشهای پنبه اندود، بدون حتی دریافت نظرات واحدهای عملیات بانکی و با وجود دو ماه تذکر و نارضایتی شعب و مشتریان از رسانه های مکتوب و مجازی، می خواهند به رویه ناصواب خود ادامه دهند؟
  • البته اگر ما تشکل های مدنی مناسب و درستی داشتیم الان این موارد بعنوان حقوق شهروندی پیگیری می شد و برای مدیر بی کفایت مرتبط حتما حکم انفصال یا توبیخ صادر می شد با دامنه اثر این اتفاقات بر افراد و خانواده ها و سازمان ها، چرا که تناسبی بین قصور یا ارتکاب به جرم فرد و مجازات نامبتنی بر قانون بالادستی و به صرف یک دستورالعمل و بخشنامه وجود ندارد و با وجود تشکل های مدنی حمایت از حقوق شهروندی به راحتی امکان ابطال این بخشنامه ناصواب و دستورالعمل ناکارآمد میسر است.

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

پیمایش به بالا