برترین اخباردستگاه‌هاموبایل

چگونه یک گوشی خیس را خشک کنیم

امتیاز دهی

شاید برای خیلی از کاربران پیش آمده باشد که گوشی موبایلشان خیس شده و یا در آب افتاده باشد. به راستی بهترین کار در این مواقع چیست؟ حتما شما هم شنیده‌اید که می‌گویند در صورتیکه گوشی در آب بیفتد باید فاتحه آن را خواند!

واقعیت آن است که این سخن تا حدود زیادی صحیح است ولی اگر شما خیلی به سرعت گوشی را از آب دربیاورید و بلافاصله آن را خاموش کنید شاید شانس به شما روی خوش نشان دهد! البته باید به خاطر داشته باشید که بعد از خاموش کردن آن پروسه خشک کردن گوشی را به طور کامل انجام دهید هر چند انجام این پروسه کار هر کسی نیست!

بزرگترین مشکلی که در گوشی‌های خیس بوجود می‌آید آن است که رطوبت به قسمت‌های داخلی گوشی نفوذ کرده و موجب می‌شود که بخش‌هایی که نباید به هم متصل باشند توسط آب و رطوبت به یکدیگر متصل شده و موجب ایجاد جریان الکتریکی در مسیری می‌شود که نباید برقرار شود. این موجب می‌شود که حتی یک اتصال کوتاه بخش کوچکی از بورد گوشی را بسوزاند و در نتیجه یک گوشی هوشمند چند صد هزار تومانی را از رده خارج کند.

مشکل دیگری که رطوبت بوجود می‌آورد خطر زنگ‌زدگی است. زنگ زدن بورد موجب می‌شود که اتصال بخش‌های هادی دچار اختلال شده و عملا جریان الکتریکی بین دو قسمت قطع شود.

از طرف دیگر صفحه نمایش هم می‌تواند دچار آسیب جدی شود. در صورتیکه گوشی در یک آب کثیف بیفتد احتمال ورود ذرات گرد و غبار و معلق در آب به زیر صفحه نمایش وجود دارد. این اضافات تاثیر مستقیم در کیفیت صفحه نمایش داشته و گاهی در نحوه کار آن ایجاد اختلال می‌نمایند.

با این وجود در صورتیکه گوشی در آب افتاد چه باید کرد؟

در پاسخ یک پروسه 6 مرحله‌ای را معرفی می‌نماییم تا آنها را به ترتیب انجام دهید شاید که افاقه کند و گوشی شما دوباره به زندگی برگردد!

لازم نیست که تمامی مراحل را انجام دهید در اغلب موارد در صورتیکه گوشی را باز کنید و قطعات آن را خشک کنید کافی است. در صورتیکه اینکار فایده نداشت سایر مراحل را ادامه دهید.

نکته مهمی که باید به آن توجه داشته باشید آن است که داخل هر گوشی از تعدادی شاخص رنگی استفاده شده است که در صورتیکه کمترین رطوبتی وارد گوشی شود رنگ آنها عوض می‌شود. بنابراین تکنسین‌ها به راحتی با دیدن این شاخص‌ها متوجه ورود و یا عدم ورود آب به داخل گوشی می‌شوند لذا خشک کردن قاب گوشی و ارسال آن به شرکت گارانتی و اظهار بی‌اطلاعی در مورد دلیل خرابی آن نه تنها فایده‌ای ندارد بلکه فقط شما را به عنوان یک دروغ‌گو معرفی خواهد کرد!

و اما راه‌حل …

سریعا گوشی را از آب خارج کرده و باتری آن را از دستگاه جدا کنید تا گوشی خاموش شود. سعی نکنید که گوشی را توسط دکمه پاور خاموش کنید بلکه از طریق جدا کردن باتری اینکار را انجام دهید. سرعت عمل شما در این مرحله بسیار تعیین کننده است. با برداشتن باتری مانع از ایجاد اتصال کوتاه بین اجزای هادی گوشی شده و از بوجود آمدن جریان‌های الکتریکی اشتباه در مسیرهای نادرست جلوگیری می‌شود.

هر چند خشک کردن گوشی خیلی ابتدایی و بدیهی به نظر می‌رسد اما بسیار مهم است. ابتدا بدنه گوشی را کاملا خشک کنید و سپس با تکان دادن گوشی در یک جهت آب داخل آن را خارج کنید. این موجب می‌شود که حجم بالایی از آب وارد شده از گوشی خارج شود. اما مشکل اینجاست که معمولا آب در گوشه‌های گوشی جمع می‌شود و تکان دادن گوشی نمی‌تواند همه آب داخل آن را خارج کند. باتری و قاب پشتی گوشی را بر روی یک پارچه ترجیحا از جنس کتان بگذارید تا آب آن کشیده شود. می‌توانید برای اطمینان بیشتر این قطعات را در حالیکه لای پارچه پیچیده شده‌اند بر روی یک منبع حرارتی ولرم بگذارید. توجه کنید که به هیچ وجه نباید بر روی یک منبع حرارتی گرم مثل بخاری، مایکروفر و … گذاشته شوند. حتی می‌توانید آنها را یک شبانه روز در دمای اتاق بگذارید. این مدت برای تبخیر رطوبت آنها کافی است. برای خارج کردن آب باقیمانده سایر مراحل را انجام دهید.

درصورتی که جسارت و مهارت کافی دارید اقدام به باز کردن گوشی کنید. تا آنجا که می‌توانید سعی کنید دل و روده گوشی را بیرون بریزید! البته مواظب باشید که به گوشی آسیب نرسد. هر قاب یا قطعه‌ای را که باز می‌کنید یادداشت کنید تا بتوانید بعدا دوباره آن را ببندید!  برای باز کردن گوشی نیاز به پیچ‌گوشتی‌های ظریف و قاب‌بازکن دارید. البته در صورتیکه قاب‌بازکن ندارید می‌توانید به ناخن‌های خود تکیه کنید ولی مواظب باشید که قاب را نشکنید.

یادتان باشد که قاب‌ها معمولا توسط خارهایی پلاستیکی به هم و به بورد متصل هستند. مواظب باشید که فشار زیاد موجب شکسته شدن خارها نگردد. هر قطعه‌ای را که باز می‌کنید به دقت با پارچه خشک کنید. تا هر جا که توانستید قطعات را باز کنید و سپس گوشی باز را از یک طرف تکان دهید تا در صورتیکه آب در گوشه‌های آن جمع شده باشد خارج گردد. گوشی را همانجور باز رها کنید.

شاید اولین فکری که به ذهن خیلی از افراد برسد آن باشد که با دستگاه‌های دمنده هوا (معروف به Blower) آب را از گوشی خارج کنند. از این دستگاه‌ها معمولا برای تمیز کردن داخل کیس‌های کامپیوتر استفاده می‌شود که گرد و غبار جمع شده بر روی مادربورد و فن‌ها و کارت‌های آن را با استفاده از دمیدن هوا با فشار زیاد از بین می‌برد.

اما این یک اشتباه بزرگ است چرا که دستگاه‌های دمنده هوا در مورد رطوبت نتیجه معکوس می‌دهند و موجب می‌شوند که رطوبت به قسمت‌هایی که هنوز نرسیده است هم منتقل شود! بنابراین باید از دستگاه‌های مکش هوا استفاده کنید و نه دمنده هوا. برای این منظور حتی می‌توان از جاروبرقی هم استفاده کرد ولی دقت کنید که قدرت مکش زیاد نباشد و از طرف دیگر فاصله گوشی با آن خیلی نزدیک نباشد. دهنه جاروبرقی را در تمام قسمت‌های گوشی بچرخانید و در هر قسمت مدتی مکث نمایید.

به مدت یک شبانه‌روز تمام اجزای گوشی را داخل یک کاسه برنج خام بگذارید و درب آن را بپوشانید. برنج خام رطوبت گوشی را به خود می‌کشد. خیلی مهم است که حتما درب کاسه را ببندید در غیر این‌صورت برنج رطوبت محیط را جذب خواهد کرد و نه رطوبت گوشی را.

اگر همچنان رطوبت را در قسمت‌های مختلف گوشی و به خصوص صفحه نمایش مشاهده می‌کنید می‌توانید با استفاده از الکل ایزوپروفیل آن را از بین ببرید. این الکل 3 مزیت دارد: رطوبت را از بین می‌برد، اتصال کوتاه بوجود نمی‌آورد و به سرعت تبخیر می‌شود.

برچسب ها

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا
بستن
بستن