خودرو

کامیون خودران بدون کابین راننده ابداع شد

به گزارش  سیارنیوز و به نقل از خبرگزاری مهر ، تاکنون تلاش های زیادی برای ساخت خودروهای خودران انجام شده است.  درهمین راستا  شرکت اسکانیا نخستین طرح اولیه از یک خودروی خودران بدون کابین به نام AXL رونمایی کرده است.

اسکانیا تاکنون تعداد زیادی کامیون خودران ساخته که در چند شرکت مشغول سرویس رسانی هستند. اما در همه این خودروها کابینی برای راننده در نظر گرفته شده تا در صورت لزوم کنترل خودرو را به دست گیرد. اکنون به نظر می رسد حذف کابین راننده مرحله بعدی در توسعه یک کامیون خودران است. طرح اولیه AXL نیز به وسیله یک سیستم لجستیک خارجی کنترل می شود. این سیستم  مسیر خودرو و عملیات آن را تعیین می کند.

حذف کابین راننده یک تغییر بنیادی در کامیون به حساب می آید. این خودرو بدون کابین می تواند بار بیشتری حمل کند. همچنین  هزینه ساخت آن نیز ارزانتر خواهد بود. از سوی دیگر در صورت تصادف خودرو هیچ خسارت جانی به سرنشینان آن وارد نمی شود.

هرچند AXL در حال حاضر فقط یک طرح اولیه است اما اسکانیا اعلام کرده برای ساخت آن از فناوری های موجود استفاده شده است.  در کنار این موارد کامیون بدون کابین راننده با سوخت زیستی حرکت می کند و مجهر به دوربین های مختلف، رادار، اشعه های لیزر، جی پی اس و لیدار است تا محیط اطراف خود را بررسی کند.

 دور خودرو چراغ هایی به شکل نوار سفید وجود دارد که نشان می دهد کامیون اشیا یا افرادی را رصد کرده و از آنها اجتناب می کند. البته این طرح اولیه برای خیابان های شلوغ امروزی مناسب نیست اما  در بخش های ساخت و ساز و استخراج معدن که قابلیت کنترل و پیش بینی بیشتری وجود دارد، می توان از آن استفاده کرد.

0
برچسب ها

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا
بستن
بستن