تکنولوژیسخت افزارکسب و کار

شرکت کوالکام آماده‌ی رقابت با تراشه‌های M1 از اپل است

امتیاز دهی

«کوالکام» (Qualcomm)، شرکت بزرگ تولیدکننده‌ی تراشه اظهار داشته است که خود را آماده‌ی رقابت با تراشه‌های M1 از اپل می‌کند.

کوالکام که به‌خاطر طراحی تراشه‌های بسیاری از گوشی‌های اندرویدی شناخته‌شده است، بازاری متفاوت یعنی بازار لپ‌تاپ‌ها را مد نظر خود قرار داده است. «کریستیانو آمون» (Cristiano Amon)، طی اولین مصاحبه‌ی خود پس از انتصاب به‌ عنوان مدیر عامل این شرکت گفته است که به عقیده‌ی او کوالکام می‌تواند بهترین تراشه‌های لپ‌تاپ را به عرضه برساند و تیمی از طراحان را که سابقه‌ی کار در اپل دارند به کار می‌گیرد.

این مصاحبه‌ی کریستانو آمون با رویترز نشان می‌دهد که کوالکام به دنبال گسترش کسب و کار خود است. اگرچه این شرکت تراشه‌ی بسیاری از گوشی‌های اندروید را می‌سازد، این شرکت در گذشته مجوز طرح اولیه را از تولیدکننده‌ی تراشه ARM اخذ کرده بود و حال خود هسته‌های موبایلی را طراحی می‌کند. این شرکت همچنین به لطف خریداری استارتاپ «نوویا» (Nuvia) با قیمت 1.4 میلیارد دلار در طراحی‌های لپ‌تاپ خود سرمایه‌گذاری می‌کند.

کوالکام در ماه مارچ قرارداد خود با نوویا را نهایی کرد. نوویا یک شرکت نوپا است که توسط «جرارد ویلیامز» (Gerard Williams)، طراح ارشد تراشه‌های iOS از A7 تا A12X تاسیس شده است. پس از اینکه ویلیامز اپل را ترک کرد، این شرکت از او به اتهام نقض قرارداد شکایت کرد و مدعی شد که وی با تاسیس نوویا، بندهای با محوریت ضدرقابت بودن را زیر پا گذاشته است.

ویلیامز اکنون به‌عنوان معاون ارشد مهندسی در کوالکام کار می‌کند و پروژه‌ی طراحی تراشه‌های مخصوص این شرکت برای لپ‌تاپ‌ها را هدایت می‌کند و به جلو می‌برد. کریستیانو آمون به رویترز گفته است که کوالکام به طراحی‌های مخصوص خود جهت رقابت با تراشه‌ی M1 از اپل که با طراحی هسته‌ی ARM ساخته شده، نیاز داشت. یکی از نکات کلیدی، پیاده‌سازی اتصال 5G به طراحی تراشه است که کوالکام تجربه‌ی زیادی در آن دارد.

به گزارش رویترز، کوالکام سال آینده شروع به فروش طراحی‌های مبتنی بر نوویا خواهد کرد اما ظاهراً یک سال دیگر طول خواهد کشید تا آن‌ها را در بازار مشاهده کنیم. این شرکت در حال حاضر تنها متمرکز روی بازار لپ‌تاپ است و برنامه‌ای برای ورود به بازار مرکز داده که تحت سلطه‌ی انویدیا، اینتل و AMD است ندارد. با این وجود، آمون اظهار داشته است که این شرکت به استفاده از طراحی‌های نوویا در بازار مرکز داده تمایل دارد.

نظر شما راجع به ورود کوالکام به بازار لپ‌تاپ چیست؟

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا
بستن
بستن