تکنولوژیکسب و کاروب

یوتیوب ماهانه 10 هزار به تولیدکنندگان ویدئوهای Shorts پرداخت خواهد کرد

امتیاز دهی

یوتیوب به‌تازگی اعلام کرده است که از این به بعد به‌طور ماهانه 10 هزار به تولیدکنندگان ویدئوهای پربازدید در بخش YouTube Shorts پرداخت خواهد کرد.

یوتیوب به تولیدکنندگان محتوا جهت ساخت ویدئوهای پربازدید در YouTube Shorts که به نوعی رقیبی برای تیک‌تاک محسوب می‌شود، تا ۱۰ هزار دلار به‌صورت ماهانه پرداخت خواهد کرد. این شرکت برنامه دارد تا در طول سال آینده مجموعاً ۱۰۰ میلیون دلار پرداخت کند و اولین پرداخت‌ها از ماه جاری صورت خواهند گرفت.

مبلغی که یوتیوب در نظر دارد قطعاً مبلغ بسیار بزرگی برای تولیدکنندگان محتوا است اما پرداختش به آن‌ها امری تضمین شده نیست. میزان محبوبیت و بازدید مورد نیاز جهت واجد شرایط شدن برای دریافت مبلغ به تعداد کاربرانی که هر ماه در Shorts ویدئو می‌سازند و تماشا می‌کنند بستگی خواهد داشت و پرداخت‌ها همچنین تحت تأثیر موقعیت مکانی مخاطبان هر تولیدکننده‌ی محتوا خواهد بود.

یوتیوب همچنین اظهار داشته که ساخت ویدئوها توسط خود تولیدکننده‌ی محتوا الزامی است. ویدئوهای دوباره منتشر شده و ویدئوهایی که دارای واتر مارک سایر پلتفرم‌ها نظیر تیک‌تاک و اسنپ‌چت هستند، شامل پرداخت نخواهند شد. یوتیوب در حال حاضر قصد دارد این برنامه را در ۱۰ منطقه نظیر ایالات متحده‌ی آمریکا، بریتانیا، هند و برزیل اجرا کند و «در آینده» بر تعداد مناطق خواهد افزود.

همان‌طور که می‌دانید، تولیدکنندگان محتوا در یوتیوب بر اساس تبلیغاتی که در ویدئوهایشان نمایش داده می‌شود پول دریافت می‌کنند و بین تعداد بازدید ویدئو و مقدار پولی که دریافت می‌کنند رابطه‌ی مستقیم وجود دارد. با این حال، یوتیوب نمی‌خواهد با Shorts در هر ویدئو تبلیغ نمایش دهد و از این رو چنین روش جایگزینی را برای درآمدزایی تولیدکنندگان فراهم آورده است.

به گفته‌ی «نیل موهان» (Neal Mohan)، مدیر ارشد محصولات یوتیوب در قسمت دیروز Decoder، برنامه‌ی The Shorts Fund نهایتاً با یک برنامه‌ی کسب درآمد طولانی مدت جایگزین خواهد شد. برنامه‌ای که در حال حاضر اجرا می‌شود راهی است برای تشخیص اینکه درآمدزایی برای تولیدکنندگان محتوایی که چنین ویدئوهایی را می‌سازند چگونه باید باشد.

طرح‌های پرداخت مثل طرح‌ یوتیوب همواره رایج‌تر شده‌اند. تیک‌تاک و اسنپ‌چت هر دو با توجه به محبوبیت و بازخورد ویدئوهایشان و نه بر اساس تبلیغات، به تولیدکنندگان محتوا پول پرداخت می‌کنند. این برای تولیدکنندگان محتوا به شدت سودآور است اگرچه در خصوص اینکه هر ماه چقدر درآمد به دست می‌آوردند اطلاعات قابل توجهی وجود ندارد.

یوتیوب با این برنامه‌ای که در پیش گرفته، در تلاش برای تقویت و برجسته ساختن YouTube Shorts است گرچه دیرتر از سایر رقبا اقدام به ارائه‌ی چنین قابلیتی کرده است. اگرچه تیک‌تاک معروف‌ترین پلتفرم برای ویدئوهای این چنینی به حساب می‌آید، یوتیوب نیز در هر صورت یک پلتفرم عظیم و به شدت محبوب است که احتمال موفقیت هرچه سریع‌تر آن در این زمینه به هیچ وجه کم نیست.

موهان اظهار داشته است که یوتیوب تولیدکنندگان محتوا را مجبور به ساخت ویدئو در قالب Shorts نمی‌کند.

هدف ما این است که به تولیدکنندگان محتوا صدایی بدهیم. اگر تولیدکننده‌ی محتوا بخواهد این کار را از طریق یک مستند دو ساعته که به آن علاقه دارد انجام بدهد، یوتیوب باید بستر مناسب برای آن باشد. اگر بخواهد این کار را با یک ویدئوی ۱۵ ثانیه‌ای در قالب Short انجام بدهد که موسیقی مورد علاقه‌ی او از هنرمند مورد علاقه‌اش در آن گنجانده شده، باید توانایی آن را داشته باشد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا
بستن
بستن