سازمان‌ها

ثبت بیش از 10 میلیارد تراکنش در مرکز ملی تبادل اطلاعات

امتیاز دهی

سازمان فناوری اطلاعات ایران اعلام کرد که بیش از 10 میلیارد تراکنش در مرکز ملی تبادل اطلاعات به ثبت رسید.

به گزارش روابط عمومی سازمان فناوری اطلاعات ایران، دکتر محمد خوانساری، معاون وزیر ارتباطات در کارگروه تعامل پذیری دولت الکترونیکی کشور با بیان این که  به اشتراک گذاری اطلاعات، استعلام‌ها و خدمات الکترونیکی بین نهادها و کسب و کارها از اهداف اصلی مرکز ملی تبادل اطلاعات است، در تشریح جزییات عملکرد این مرکز بیان داشت: گذرگاه خدمات دولت الکترونیکی(GSB) که به ارایه خدمات استعلامی میان دستگاه‌های دولتی می‌پردازد، از ابتدای فعالیت خود در سال 1395 تا کنون دارای حدود 7 میلیارد تراکنش بوده است. این گذرگاه دارای 319 دستگاه سرویس گیرنده و 73 دستگاه سرویس دهنده است که در مجموع باعث شکل‌گیری و تبادل استعلام‌های دولتی شده‌اند.

رئیس سازمان فناوری اطلاعات ایران در بخش دیگری از نشست این کارگروه به تبیین عملکرد گذرگاه عمومی خدمات دولت الکترونیکی (PGSB) پرداخت و اظهار داشت: اصلی‌ترین وظیفه گذرگاه عمومی خدمات دولت الکترونیکی، ارایه خدمات سازمان‌های دولتی و بخش‌ خصوصی به یکدیگر است. در این خصوص از آغاز فعالیت PGSB در سال 1398 تا آذر 1401، بیش از 3 میلیارد و 604 میلیون تراکنش ثبت شده است که با مجموع تراکنش‌های ثبت شده در گذرگاه خدمات دولت الکترونیکی به تبادل و ثبت بیش از 10 میلیون و 500 میلیون تراکنش در بازه‌های زمانی اشاره شده می‌انجامد. به گفته وی، گذرگاه عمومی خدمات دولت الکترونیک دارای 357 سرویس است. در همین راستا، تعداد 665 کسب و کار سرویس گیرنده و 44 دستگاه سرویس دهنده در این گذرگاه به فعالیت می‌پردازند.

در این نشست، دکتر خوانساری، سامانه ملی احراز هویت و استعلامات یا همان سماوا را پنجره‌ واحد احراز هویت در فضای مجازی دانست و هدف از راه‌‌اندازی آن را ارایه‌ دسترسی یکپارچه، کنترل و مدیریت شده و در عین حال با واسطه به اطلاعات هویتی پایه عنوان کرد. وی گفت: از ابتدای راه‌اندازی سامانه سماوا تا آذرماه امسال، حدود 13 میلیون نفر از طریق این سامانه احراز هویت شده‌اند و تعداد 98 نهاد متکی به سامانه سماوا متصل هستند.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا
بستن
بستن