8 گزینه ای که اسپیکر هوشمند Alexa هنوز قادر به انجام آن نیست؟

می دانیم که اسپیکر هوشمند Alexa شرکت آمازون کارهای بسیار زیادی انجام میدهد از قبیل مرتب سازی مجدد فرایندهای ضروری جهت اقدام،سفارش غذا از رستورانهای مشخصی مثل پیتزا دومینو، تماس با شبکه حمل و نقل Uber. پخش هرگونه فایل صوتی، کنترل خانه هوشمند و بیدار کردن روزانه شما.

دیگر امکانات کاربردی این اسپیکر به لطف دارا بودن امکان اضافه کردن سخت افزارهای جانبی، افزایش قابلیت بومی سازی آن می باشد.

لازم به ذکر است در آخرین بازنگری در 10 ژانویه 2017 شرکت آمازون قابلبت ردیابی سفارشات انجام شده، اتصال اسپیکرهای  Alexa به یکدیگر و  اتصال به تلویزیونهای HD  را ایجاد کرده است.

با این وجود همچنان چندین قابلیت جزئی وجود دارد که تا این زمان، این اسپیکر هوشمند قادر به انجام آن نیست . این قابلیتها عبارتند از:

  • تنظیم صدای آلارم موزیکال

این برداشت وجود دارد که این اسپیکرها  تنها به یکسری زنگهای مشخص مجهز هستند اما این طور نیست. تا چند وقت پیش اگر شما میخواستید هر روز صبح توسط این اسپیکر بیدار شوید میبایست هرروز آلارم مورد نظر خود را تنظیم نمایید و تنظیم یک آلارام برای یک بازه زمانی مشخص تا یک ماه پیش امکان پذیر نبوده است. اما اکنون میتواند یک الارم هفتگی در ابتدا یا انتهای هر هفته تنها با گفتن جمله ای مشابه جمله زیر انجام دهید.

 “Alexa , set an alarm for 7:00 a.m. every weekday.”

با توجه به اینکه اولین وظیفه اصلی Alexa اسپیکر بودن است انتظار میرود موزیکهای متنوعی برای تنظیم صدای آلارم داشته باشد اما این امکان بدون اتصال بلوتوثی به تلفن همراه میسر نمیباشد.

محدودیت در سرویس دهنده IFTTT

به لطف سرویس دهنده IFTTT این اسپیکر میتواند با 12 ابزار خانه هوشمند دیگر کار کند، در نرم افزار  Todoist فعالیت تعریف نماید و یا با گفتن یک عبارت چندین دستورالعمل را اجرا نماید. اما این اسپیکر فقط میتواند بعنوان اجرا کننده فرامین IFTTT باشد بطور مثال نمیتواند تنها یکی از دستورات مندرج در Todoist  را اجرا نماید و مثلا یک فایل صوتی پخش کند. یا بخشی از صدا را پخش کند مثل پخش صدای پارس سگ هنگام باز شدن در نیمه شب یا حرکت فردی غریبه در اطراف خانه.

  • مجموعه ای از فرامین

اگر میخواهی Alexa  بیش ازیک کار انجام دهد نمیتوانی همه این فرامین را در یک جمله بگویی بطور مثال نمیتوانی بگویی ” Alexaچراغ را روشن کن، موزیک را پخش کن و دمای هوا را بالا ببر.”  و باید هر فرمان را جداگانه به شرح ذیل بیان کنید:

” Alexaچراغ را روشن کن.”

” Alexaموزیک را پخش کن.”

” Alexa دمای هوا را بالا ببر.”

تنها راه برای اجرای زنجیره ای از دستورات تنها با یک فرمان این است که  فرامین در یک دستورالعمل در IFTTT تعریف گردد

پیغامها

Alexa  پیغامهای خود را به صورت صوتی و تصویری ارائه نمی دهد و نمیتواند تیتر اخبار مهم را برای شما بخواند و یا ایمیل و یا اس ام اس شما را برایتان بخواند و یا نام شخصی که در حال زنگ زدن به شما است را اعلام نماید.

سفارشی ساختن اسامی و صداها

این دستگاه فقط سه کلمه Alexa،  Amazonو اسامی ابزارهای (Echo،Dot ، Tap) را میشناسد و امکان تعریف اسم خاص دیگری روی آن وجود ندارد. و اگر شما علاقه ای به صدای زنانه این دستگاه نداشته باشید امکان تغییر آن را ندارید.

ناسزا گویی

اگر از فرمان “Simon says” استفاده کنید این دستگاه هر چیزی را که شما بیان کنید تکرار می کند حتب اگر شما ناسزا بگویید آن کلمات را تکرار میکند . در حالیکه بعضی از افراد انتظار دارند که اینگونه نباشد.

 یادداشتهای صوتی یا ارسال پیغام صوتی

این محرمانه نیست که شما همه فرامین را شفاهی بیان کنید و او قطعات صدا را ضبط کرده و تبدیل به فرمان کند. هر فایل صوتی که Alexa  ضبط می کند در شناسه کاربری شما در آمازون ذخیره میشود. شما میتواند برنامه مربوطه را باز کرده و به آخرین فرامین خود گوش دهید. اما یکی ازقابلیتهای فراموش شده در این مرحله ایجاد قابلیت یادداشت صوتی نمودن است. به عبارت دیگر حداقل کاری که انتظار میرود این است که بتوان فرامین صوتی خود را به این برنامه اضافه نمایید اما در حال حاضر این امکان پذیر نمیباشد.

یا بتوانید به دیگر کاربران دستگاه و یا افراد مورد نظر خود پیغام صوتی مشابه ذیل بفرستید.

Alexa  این پیغام را برای جک بفرست.{شنیدن صدای بوق} فراموش نکن از مغازه نان بخری.

Alexa  این پیغام را برای جک بفرست.{شنیدن صدای بوق} برای امشب برنامه ات چیست.

  • تشخیص صداهای متفاوت

این دستگاه نمیتواند بین صدای افراد مختلف تفاوت ایجاد کند اگرچه اعضای یک خانواده پروفایلهای متفاوتی در دستگاه Echo دارند   Alexa با همه آنها به یک روش رفتار میکند. اگر این دستگاه بتواند بین صداهای مختلف تفاوت ایجاد کند آنگاه میتوانید خریدهای متفاوتی را مدیریت کنید و یا لیست های کاری متفاوتی تعریف کنید.

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

پیمایش به بالا