امنیتبرترین اخبارتکنولوژیزندگی هوشمندسلامتنرم‌افزار

با Control Parental استفاده کودکان از کامپيوتر را محدود کنيد

امتیاز دهی

عصر، عصر ديجيتالي است و بدون کامپيوتر مسلما اين عصر خيلي هم ديجيتالي نخواهد بود.

در اداره، شرکت، بانک و خلاصه همه جا کامپيوتر رخنه کرده است؛ حتي منزل اکثر خانواده‌هاي ايراني به دلايل گوناگون و به منظور محقق شدن هدفي براي فرزند خود کامپيوتري دست و پا کرده است. ولي سوال اينجاست واقعا کامپيوتر براي همان هدف مورد استفاده قرار مي‌گيرد؟

متاسفانه در اکثر موارد از اين وسيله عصر ديجيتال براي چت در اينترنت و يا اجراي انواع بازي‌هاي رايانه‌اي و بسياري موارد ديگر که واقعا والدين خبري از آن ندارند استفاده مي‌شود. اگر درباره مطالبي که عنوان شد شک داريد ادامه مقاله را بخوانيد.

شرکت مايکروسافت براي کنترل و محدودسازي کاربران در اجراي برخي برنامه‌ها و بازي‌ها از ويندوز ويستا به بعد امکاني ايجاد کرده است که والدين مي‌توانند محدوديت‌هايي را براي کو.دکان خود اعمال نمايند.

شايان ذکر است اين قابليت براي سيستم‌هاي خانگي طراحي شده است و به همين دليل نيز اين امکان براي کامپيوترهايي که عضو دامنه (Domain) باشند معنايي ندارد و سيستم بايد بصورت Workgroup تنظيم شده باشد.

اجرا و تنظيم برنامه

براي اجرا آن کافي است پس از زدن دکمه Start عبارت Parental Control را تايپ کرده و از گزينه‌هاي ظاهر شده گزينه Parental Control را انتخاب نماييد و يا وارد کنترل پانل شده و از آنجا گزينه Parental Control را اجرا کنيد(شکل1).

شکل1

تنظيم برنامه و اعمال محدوديت‌ها بر اساس هر کاربر متفاوت است. بنابراين يکي از کاربران ( مانند کاربر ali) را انتخاب مي‌کنيم و تنظيمات را ادامه مي‌دهيم. همانطور که در شکل 2 مشاهده مي‌کنيد در ابتدا کل گزينه‌ها غيرفعال است. با انتخاب گزينه On, enforce current setting را گزينه‌هاي ديگر فعال شده و مي‌توانيد تنظيمات را شروع کنيد(شکل3).

شکل2

شکل3

نکته : اگر کاربر تنظيمات را براي کاربر فعلي يعني کاربري که هم اکنون از سيستم استفاده مي‌کند انجام دهيد، تنطيمات در ورود (Login) بعدي اعمال خواهد شد.

کنترل زمان استفاده از کامپيوتر

اگر بخواهيد کاربر مورد نظر در يک ساعت‌هاي خاصي از روز و هفته بتواند به سيستم Login کند و از کامپيوتر استفاده نمايد گزينه Time Limits را بزنيد. در ادامه در صورتيکه مي‌خواهيد زمان‌هايي را اجازه استفاده بدهيد ابتدا گزينه Allowed را بزنيد و در غير اينصورت گزينه Blocked را کليک کنيد و سپس در جدول مورد روي زمان مورد نظر موس را Drag کنيد و در انتها دکمه OK را بزنيد. بعنوان مثال و با توجه به شکل 4 کاربر ali فقط از ساعت 4 الي 6 بعد از ظهر در تمام روزهاي هفته اجازه دارد با کامپيوتر کار کند.

شکل4

ايجاد محدوديت در بازي

به صفحه اول تنظيمات (شکل 3) باز گرديد و از آنجا گزينه Games را بزنيد. اگر به سوال اول يعني Can ali play games? پاسخ مثبت بدهيد. گزينه هاي ديگر فعال مي شوند(شکل5).

شکل5

در اين بخش مي توانيد دو گروه بازي را محدود کنيد. ابتدا بازي‌هايي که در ويندوز نيستند و بايد نصب شوند و گروه دوم بازي‌هاي که در ويندوز وجود دارند. با انتخاب گزينه هاي Set game ratings و همچنين Block or Allow specific game مي‌توانيد نوع بازيي که کاربر ali مي‌تواند اجرا کند را انتخاب نماييد.

شکل6

محدوديت اجراي برنامه

در اين قسمت مي‌توانيد از اجراي برنامه‌هايي که مورد نظرتان است  جلوگيري کنيد. براي اين منظور ابتدا از صفحه اول تنظيمات (شکل3) گزينه آخر يعني Allow and block specific program را انتخاب و در پنجره بعدي با انتخاب گزينه دوم يعني ali can only use the program I allow برنامه‌هايي که مي‌خواهيد کاربر مجوز اجرا داشته باشد را تيک بزنيد.

بعنوان مثال اگر بخواهيد از اجراي برنامه rtlrack.exe جلوگيري کنيد بايد همه گزينه‌ها به غير از گزينه rtlrack.exe انتخاب شوند(شکل7).

شکل7

اگر برنامه‌هايي غير از برنامه‌هاي ليست شده مورد نظر باشد مي‌توانيد گزينه Add a program to this list را زده و به ليست اضافه نماييد.

در انتها و پس از انجام تنظيمات فوق براي کاربر فرضي ali تنظيمات همانند شکل 8 خواهد شد.

شکل8

برچسب ها

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا
بستن
بستن