برگزاری رویداد شناسایی و توانمندسازی کسب و کارهای فضاپایه / راه اندازی برنامه تعامل با استارتاپ­ ها

با فراگیر شدن بحث اقتصاد فضایی در کشور، سازمان فضایی ایران درجهت استفاده از ظرفیت حداکثری کشور، رویداد استارتاپی با هدف شناسایی نیروهای جوان و خلاق برگزار می کند.

به گزارش روابط عمومی سازمان فضایی ایران، دکتر شبنم یزدانی، دستیار رییس سازمان فضایی ایران در توسعه کسب و کارهای فضاپایه ضمن تاکید بر اهمیت ایجاد و توسعه کسب و کارهای نوین در حوزه فضایی کشور گفت: سازمان فضایی ایران قصد دارد به منظور توسعه کسب و کارهای فضاپایه و ترویج استفاده از خدمات و محصولات فضایی در زندگی روزمره، رویداد استارت آپی در حوزه فضایی برگزار کند.

وی ادامه داد: زیرساخت‌های ماهواره‌ای سال هاست که در جهت بهبود کیفیت زندگی بشر مورد استفاده قرار می گیرند و ماهواره‌های ناوبری امروزه به یکی از ارکان اساسی مسیریابی تبدیل شده‌اند، ماهواره‌های مخابراتی شالوده بسیاری از ارتباطات صوتی و تصویری را تشکیل می دهند و با بهره برداری از ظرفیت ماهواره‌های سنجش از دور و پردازش های مختلف تصاویر دریافتی از این ماهواره ها، ارزش افزوده بالایی خلق می شود.

وی ظرفیت موجود در کشور را در این زمینه مناسب ارزیابی کرد و گفت: داده‌های ماهواره‌ای و همچنین فناوری فضایی موجود در کشور، این قابلیت را دارند تا توسط نوآوران و متخصصان مورد استفاده قرار گرفته و به یک کسب و کار با انواع مشتریان دولتی، خصوصی و عمومی تبدیل شوند؛ در نتیجه سازمان فضایی ایران در راستای تحقق سیاست‌های دولت برای توسعه کسب و کارها و اشتغالزایی تصمیم به برگزاری رویداد شناسایی و توانمندسازی کسب و کارهای فضاپایه گرفته است.

وی در ادامه افزود: راه اندازی برنامه تعامل با استارتاپ­ ها زیر نظر سازمان فضایی ایران علاوه بر ایجاد تحرک و امید در بین دانشجویان و فارغ ­التحصیلان این رشته و ایجاد فرصت های کارآفرینی و اشتغال در بخش خصوصی این حوزه، به تحقق سیاست های اقتصاد مقاومتی و اقتصاد دانش بنیان نیز کمک شایانی خواهد نمود و خروجی این تعامل، می تواند به تاسیس استارتاپ­ ها و شرکت­ های دانش بنیان نوپا با قابلیت رشد سریع و جذب سرمایه در حوزه فضایی و درآمدزایی مناسب برای همکاری با سازمان­ های بزرگ و حتی بین ­المللی منجر شود.

دکتر یزدانی خاطر نشان کرد: اولین رویداد سازمان فضایی ایران در ۲۱ شهریور ماه ۱۳۹۷ برگزار خواهد شد و در این رویداد سلسله مطالبی از کاربردهای فضایی و ارزش‌های افزوده آن در حوزه‌های مختلف مانند کشاورزی، محیط زیست، مدیریت بحران، حمل و نقل شهری و ریلی، خدمات شهری، نفت و گاز، هواشناسی و … ارائه می شود.

وی ادامه داد: ایده‌های بسیار متنوعی برای شروع یک استارت آپ در قالب هر یک از این حوزه‌ها با استفاده از داده‌های ماهواره ای وجود دارد که در روز رویداد در اختیار شرکت کنندگان و علاقمندان قرار می‌گیرد، در عین حال در حال هماهنگی ظرفیت‌های موجود در کشور برای توسعه یک استارت آپ برای خدمت رسانی به قشر کارآفرین حاضر در این رویداد هستیم. به واسطه این رویداد سیاست‌های مشتریان دولتی و سازمان‌های حمایت کننده از کسب و کارهای نوپا به همراه نیازها و سرفصل‌های قابل سرمایه گذاری در اختیار عموم قرار خواهد گرفت.

مشاور رییس سازمان فضایی ایران به دیگر رویدادهای آینده در حوزه فضایی اشاره کرد و گفت: رویداد بعدی در تاریخ ۱۵ تا ۱۸ مهر ماه و همزمان با هفته جهانی فضا برگزار می شود و در این رویداد تیم‌ها و ایده‌هایی که از قبل در سلسله رویدادهای سازمان فضایی ایران ثبت نام کرده‌اند، در یک رقابت استارت آپی توانمندی خود در تجاری سازی و رقابت در دنیای کسب و کار را محک خواهند زد که امید است حداقل ۱۰ ایده یا استارت آپ، موفق به حضور در این مسابقه شوند که در پایان این مسابقه استارت آپی، تیم‌های برتر فرصت ارائه ایده‌ها و محصولات خود به سرمایه گذاران و مشتریان بالقوه و بالفعل را خواهند داشت.

وی در پایان اظهار امیدواری کرد به واسطه سلسله رویدادهای ترویجی و فرهنگ سازی، هیجان استفاده از خدمات و فناوری فضایی در سطح جامعه ایجاد شود و افزود: این مهم بدون همکاری و مهمتر از آن همدلی بدنه اصلی تشکیل دهنده جامعه فضایی کشور امکان پذیر نخواهد بود. محبوب کردن فضا و بهره برداری اقتصادی از آن، تلاش تک تک مخاطبین این رویداد از برگزار کنندگان گرفته تا شرکت کنندگان را می طلبد.

 

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

پیمایش به بالا
Search