حضور فعال ایران در تدوین استانداردهای بین المللی فناوری اطلاعات

سی‌‌‌‌‌‌‌‌‌امین نشست سالانه کمیته فنی مشترک فناوری اطلاعات(JTC1) سازمان بین المللی استاندارد(ISO) و کمیسیون بین‌المللی الکتروتکنیکال (IEC) با هدف بررسی وضعیت استانداردهای حوزه فاوا و با حضور نمایندگان ۹کشور آسیایی از جمله ایران در شهر پکن چین برگزار شد.

به گزارش روابط عمومی سازمان نظام صنفی رایانه ای تهران، علی آذرکار، مسئول کمیسیون استاندارد و تدوین مقررات سازمان با اعلام این خبر گفت: کمیته فنی مشترک فناوری اطلاعات (JTC1)  نهاد مشترکی است که توسط دو سازمان بزرگ توسعه‌دهنده استاندارد، یعنی ISO و IEC برای تدوین استانداردهای حوزه فناوری اطلاعات در سال ۱۹۸۷ تشکیل شده و سی امین نشست این کمیته طی ماه گذشته ، با حضور نمایندگان حوزه استاندارد فاوا از کشورهای ایران،قزاقستان، اندونزی ، مالزی، سنگاپور، تایلند، ویتنام،پاکستان و سری لانکا برگزار شد.
آذرکار با اشاره به اهداف برگزاری این نشست ادامه داد: هدف اصلی این نشست‌ها، جمع‌بندی فعالیت‌های (JTC1)  در سال گذشته، بررسی درخواست‌های رسیده از سوی اعضای کمیته و برنامه‌ریزی فعالیت‌های کمیته در آینده است.
مسئول کمیسیون استاندارد سازمان نظام صنفی رایانه ای تهران که در کنارمعاون تدوین و ترویج سازمان ملی استاندارد به عنوان نمایندگان کشور ایران در سی امین نشست سالانه کمیته فنی مشترک فناوری اطلاعات حضور یافته بود، در این رابطه گفت: توسعه  کاربری فناوری‌های اطلاعاتی و ارتباطی در دهه‌های ۷۰ و ۸۰ میلادی و نیاز به توسعه استانداردهای این حوزه، باعث شد دو سازمان مهم توسعه‌دهنده استاندارد، ایزو (ISO) و  کمیسیون بین‌المللی الکتروتکنیکال (IEC)، کمیته‌ای مشترک را در سال ۱۹۸۷ به منظور تدوین استانداردهای این حوزه تشکیل دهند که کمیته فنی مشترک شماره ۱یا JTC1 نام گرفت.
آذرکار در این رابطه افزود: علاوه بر بررسی وضعیت تدوین استانداردهای بین المللی حوزه فاوا و پیشنهادهای ارائه شده در این خصوص، برگزاری «کارگاه کشورهای در حال توسعه» یکی از ویژگی‌های خاص نشست امسال۱ JTC بود.
او با تاکید براینکه ایران به عنوان یکی از کشورهای درحال توسعه، حضور فعالی در ارائه پیشنهادات تدوین استانداردهای بین المللی فاوا دارد، گفت: در سی امین نشست سالانه کمیته فنی مشترک فناوری اطلاعات(JTC1) نمایندگان کشورهای دعوت شده به بیان تجارب خود در زمینه مشارکت درتدوین استانداردهای و طبق قطعنامه نهایی، دو سازمان ISO و IEC  حضور کشورهای در حال توسعه همچون ایران را «بسیار خوب و مفید» ارزیابی کردند.
آذرکار به تشریح گزارش نمایندگان ایران در این نشست پرداخت و گفت:در گزارشی که توسط نمایندگان ایران بیان شد، وضعیت شکل‌گیری کمیته فنی فناوری اطلاعات ایران  (ISIRI-IITC )در سال‌های ۲۰۰۹ و ۲۰۱۳و همچنین شرایط فعلی آن تشریح شد.
مشاور کمیته فنی فناوری اطلاعات در ایران با اشاره به اینکه تمرکز این کمیته روی استانداردهای مهندسی سامانه ها و نرم افزار است، ادامه داد: به دلیل حضور نیروهای متخصص در زمینه نرم‌افزار و علاقه‌مندی نسبی آنها به استانداردهای این حوزه در کشور، تمرکز کمیته فنی فناوری اطلاعات ایران روی استانداردهای این شاخه از حوزه فناوری اطلاعات است.
آذرکار در این رابطه افزود: اغلب کشورهای حاضر در «کارگاه کشورهای در حال توسعه» این نشست، یکی از معضلات خود برای مشارکت فعال در تدوین استانداردهای بین‌المللی فاوا را کمبود نیروی انسانی عنوان کردند؛ با این حال از میان گزارش‌های ارائه شده توسط نمایندگان کشورها،  ۳کشور ایران، مالزی و سنگاپور فعالیت‌های بیشتری در زمینه پیشنهاد استانداردهای بین المللی انجام داده‌اند.
مسئول کمیسیون استاندارد و تدوین مقررات سازمان نظام صنفی رایانه ای تهران درخصوص فعالیت کمیته فنی فناوری اطلاعات در ایران توضیح داد: کمیته فنی فناوری اطلاعات یکی از کمیته‌‌های فنی زیرمجموعه کمیته ملی استانداردهای ایزو است که ساختار آن متناظر با کمیته فنی مشترک فناوری اطلاعات (۱JTC) سازمان بین المللی استاندارد (ISO) و سازمان بین‌المللی الکتروتکنیک (IEC) در ایران است. فعالیت اصلی این کمیته، مشارکت درتدوین استانداردهای بین المللی حوزه فناوری اطلاعات است.
آذرکار با بیان اینکه این کمیته پل ارتباطی میان متخصصان داخلی و خارجی حوزه تدوین استانداردهای ICT است، افزود: درحقیقت علاقمندان و متخصصان حوزه استانداردهای فاوا می توانند با مشارکت در این کمیته و ارتباط با متخصصان جهانی استاندارد، با مسائل روز فناوری اطلاعات آشنا شوند.
اودرخصوص فعالیت کمیسیون استاندارد و تدوین مقررات سازمان نصر تهران در این کمیته گفت: کمیسیون استاندارد پیشنهاد فعالسازی مجدد این کمیته را در دی ماه سال ۹۱ تهیه و به سازمان ملی استاندارد ایران ارایه کرد. پس از طی مراحل مختلف و تایید دبیرخانه کمیته ملی استانداردهای ایزو، هیات رییسه کمیته از طریق انتخابات در اواخر مهر ماه ۱۳۹۲شکل گرفت و از آن پس تا به امروز به فعالیت خود ادامه داد.
آذرکار با اشاره به دستاوردهای کمیته طی سال اخیر ادامه داد: ایجاد وبگاه کمیته (inso-ittc.ir)، تهیه نسخه اولیه آیین نامه اجرایی فعالیتهای کمیته فنی فناوری اطلاعات، ایجاد ساختار کمیته فرعی ۷ (مهندسی سامانه های نرم افزار) و ایجاد ساختار کمیته فرعی ۲۷ (فنون امنیت فناوری اطلاعات) از جمله دستاوردهای این کمیته است.
به گفته آذرکار، فعال‌سازی کمیته ISIRI/ITTC، با توجه به توان و پتانسیل متخصصان داخلی حوزه فناوری اطلاعات و ارتباطات، می‌تواند به نقش ایران در توسعه استانداردهای جهانی این حوزه کمک شایسته‌ای کند.

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

پیمایش به بالا