دریافت جایزه استوای (اکوایتر) توسط تشکل‌های نقده

مجموعه سمن‌های نقده جایزه استوای (اکوایتر)سازمان ملل متحد را در فرانسه به پاس اقداماتش برای بهبود وضعیت تالاب‌های اقماری دریاچه ارومیه دریافت کرد.

در این مراسم خانم منیژه حاج قاسمی و آقای سیروس انتخابی به نمایندگی از انجمن‌های شهرستان نقده این جایزه را دریافت کردند.

به گزارش برنا آذربایجان غربی ،خانم منیژه حاج قاسمی از اعضای تشکل زیست محیطیی یاشیل یورد زنان آذربایجان و آقای سیروس انتخابی از اعضای تشکل دوستداران طبیعت سولدوز شهرستان نقده در معیت دکتر معصومه ابتکار معاون رئیس جمهور و رئیس سازمان حفاظت محیط زیست کشور برای دریافت جایزه ویژه سال ۲۰۱۵ سازمان ملل متحد unDp(برنامه توسعه سازمان ملل متحد) عازم کشور فرانسه شده بودند.

به گزارش پایگاه اطلاع رسانی استانداری آذربایجان غربی، ابتکار در حاشیه کنفرانس پاریس گفت: اجلاس پاریس فرصت مهمی است برای حضور سران کشورها در موضوع تغییرات آب و هوایی برای شکل گرفتن یک تفاهم جدید که بتواند جلوی عواقب و عوارض تغییر اقلیم را بگیرد و مانع خسارت های بیشتر به کشورها و جوامع مختلف شود.

او در رابطه با مسئولیت کشور های صنعتی گفت:کشورهای صنعتی و توسعه یافته امروز یک مسئولیت تاریخی دارند و آن اینکه در سال های گذشته به مسئولیت های خود عمل نکرده اند و همین طور خسارت هایی که وارد شده را جبران نکرده اند .کشورهای در حال توسعه خواهان دیده شدن و پرداختن به عملکرد سال های گذشته کشورهای صنعتی هستند و هرچند مسئولیت مقابله با تغییرات اقلیمی ، مسئولیت مشترکی در میان کشورهاست اما متفاوت است زیرا کشورها به میزان سهمی که در ایجاد این شرایط دارند مسئولیت متفاوتی هم در مقابل سایر کشورها دارند به همین دلیل در نشست پاریس به این مسئولیت ها پرداخته خواهد شد

معاون رئیس جمهور درباره اهمیت افزایش دو درجه ای زمین هم گفت: حال حاضر نگرانی اصلی افزایش گرمای زمین بیش از دو درجه است که اگر تحقق یابد طبق نظر متخصصان و کارشناسان عواقب و عوارض بسیاری برای زمین خواهد داشت به همین خاطر همه تلاش ها به این سمت است که گرمای زمین و انتشار گازهای گلخانه ای به حد اعلام شده نرسد. اجرای تعهدات کامل از طرف کشورهای صنعتی و توسعه یافته یکی از بزرگترین نگرانی های کشورهای در حال توسعه بوده زیرا این کشورها معمولا به تعهدات خود عمل نکرده اند .

هر کشوری برنامه های خود را برای کاهش تولید گازهای گلخامه ای ارائه داده است، ابتکار درباره این برنامه گفت: براساس هماهنگی های دستگاههای مختلف و تصمیم دولت چهار درصد کاهش انتشار گازهای گلخانه ای در برنامه جمهوری اسلامی ایران قرار گرفته و به این اجلاس اعلام شده است که در صورت رفع کامل تحریم ها و همکاری های بین المللی این رقم به دوازده درصد افزایش خواهد یافت . پیشنهاد مشخص ما این است که اجلاس آب و هوا اثار جنگ و درگیرهای مسلحانه در بحث تغییر اقلیم را به طور دقیق بررسی کند . یعنی رد پای کربن های ناشی از جنگ و ناامنی ها را باید محاسبه کنند زیرا آثار صنایع جنگی بسیار بزرگ است اما هیچ زمانی به تاثیرات زیست محیطی ان پرداخته نشده است .

 

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

پیمایش به بالا