رایج‌ترین مشکل ایرپادها و راه رفع آن‌ها

رایج‌ترین مشکلات ایرپادها و راه رفع آن‌ها

ایرپادهای اپل – هم معمولی و هم پرو – از جمله بهترین هدفون‌های بی سیم موجود در بازار هستند. اما این هدفون‌ها هم مانند هر چیز دیگری در این دنیا خالی از عیب نیستند. البته با وجود سیگنال‌های مختلف در دنیا، در مشکلات به وجود آمده همیشه تقصیر، متوجه ایرپادها نیست. ایرپادها گاهی می‌توانند غیر قابل پیشبینی رفتار کنند. در این مطلب سیار نیوز با ما همراه باشید تا  چند مشکل رایج ایرپاد را شناخته و راه حل رفع آن‌ها را یاد بگیریم.

مشکل اتصال به تلفن یا تبلت

اگر ایرپادتان به تلفن یا تبلت وصل نمی‌شود…

گام اول: ایرپاد را دوباره در محفظه شارژ قرار دهید، ۳۰ ثانیه منتظر بمانید، سپس آن‌ها را بیرون آورده و دوباره در گوشتان قرار دهید.

گام دوم: در تلفن و تبلت خود بلوتوث را روشن و خاموش کرده و دوباره مرحله اول را تکرار کنید. به غیر از مشکلات غیر عادی به وجود آمده در سایر موارد با این راهکار مشکلتان برطرف می‌شود.

گام سوم: ممکن است با وضعیتی روبرو شوید که هیچ کدام از این راهکارها چاره ساز نباشد. در چنین مواردی می‌توانید ایرپاد را دوباره تنظیم کنید. این کار، یک راه حل جامع برای برطرف کردن بسیاری از مشکلات است که در انتهای مطلب درباره آن بیشتر توضیح خواهیم داد.

مشکل عدم اتصال ایرپاد

یکی دیگر از مشکلات رایج در ایرپادها عدم اتصال یکی از آن‌هاست.

گام اول: درست مانند زمانی که با هر دو ایرپاد سر و کار دارید، آن‌ها را در محفظه شارژ قرار داده، ۱۰ ثانیه صبر کرده، سپس آن‌ها را برداشته و در گوش خود قرار دهید.

گام دوم: در صورتی که گام اول مؤثر نبود، با روشن و خاموش کردن بلوتوث روی تلفن یا تبلتتان قبل از خارج کردن آن‌ها از محفظه شارژ، مرحله اول را تکرار کنید.

مرحله سوم: اگر هنوز مشکل دارید، آن‌ها را مجددا تنظیم کنید.

مشکل عدم اتصال ایرپاد

مشکلات اتصال به رایانه

این مشکل در مک‌های جدید وجود ندارد اما در دستگاه‌های قدیمی گاهی حفظ اتصال بلوتوث می‌تواند مشکل ساز باشد.

گام اول: ایرپادها را به مدت ۱۰ ثانیه درون محفظه شارژ قرار داده، سپس آن‌ها را خارج کرده و در گوشتان قرار دهید.

گام دوم: اگر روش بالا کار نکرد باید با روشن و خاموش کردن بلوتوث، اتصال را قطع و دوباره وصل کنید اما در صورت استفاده از ماوس بلوتوث، این کار می‌تواند مشکل ایجاد کند.

گام سوم: اگر این اتفاق افتاد، به تنظیمات بلوتوث خود رفته (به آیکون بلوتوث در نوار وضعیت رفته یا در بخش System Preferences > Bluetooth تنظیمات را پیدا کنید) و گزینه AirPods را پیدا کرده و آن را disconnect کنید.

گام چهارم: حالا ایرپاد شما در پایین لیست دستگاه‌های بلوتوث ظاهر می‌شود، بر روی آن کلیک راست کرده و Connect را انتخاب کنید.

مشکل قطع تماس

مشکل قطع متناوب تماس از سال ۲۰۱۷ و زمان معرفی ایرپادها همیشه وجود داشته اما خوشبختانه یک راه حل ساده وجود دارد که اغلب مؤثر است.

گام اول: تنها با یکی از ایرپادها در گوشتان تماس بگیرید نه هر دو.

گام دوم: اگر مشکل حل نشد مطمئن شوید که ایرپادتان نیاز به شارژ ندارد. همچنین می‌توانید بلوتوث گوشی یا تبلت را خاموش و دوباره روشن کنید.

گام سوم: اگر این کار هم مؤثر واقع نشد در تنظیمات گوشی و تبلت به بخش بلوتوث بروید.

گام چهارم: در کنار ورودی ایرپاد در لیست دستگاه‌ها باید نماد i را داخل یک دایره ببینید. با ضربه زدن روی آن، میکروفون را انتخاب و سپس آن را روی چپ یا راست تنظیم کنید.

گام پنجم: در مشکلات اساسی‌تر می‌توانید Automatic Ear Detection را در همان بخش خاموش کنید. اگرچه با این کار یکی از بهترین ویژگی‌های هدفون غیرفعال شده و همچنین باتری هم سریع تر تمام می‌شود.

گام ششم: مانند سایر مشکلات اگر هنوز هم ایراد کار برطرف نشده بود می‌توانید از تنظیم مجدد کمک بگیرید.

مشکلات صوتی و استاتیک

کیفیت استاتیک یا صدای پایین می‌تواند دلایل مختلفی داشته باشد، بنابراین تشخیص در این موارد کار بسیار سختی است. ممکن است اتصال بلوتوث تحت تأثیر نویز قرار گرفته و سبب کاهش کیفیت صدا یا حتی باعث قطع شدن آن شود. اگر این اتفاق همیشه در یک مکان خاص روی می‌دهد ممکن است مشکل از تداخل سیگنال‌ها باشد.

گام اول: اگر این مسئله در خانه اتفاق می‌افتد، ممکن است بتوانید دستگاهی که باعث تداخل می‌شود، پیدا و آن را جابجا کنید یا از ایرپادتان در منطقه دیگری استفاده کنید. اگر در دفتر کارتان با این مشکل روبرو هستید، متأسفانه خیلی بدشانس هستید.

گام دوم: Wi-Fi هم یکی دیگر از دلایل تداخل است مخصوصا حین برقراری تماس؛ بنابراین می‌توانید هنگام تماس Wi-Fi را خاموش کنید و وقتی کارتان تمام شد، دوباره آن را روشن کنید.

گام سوم: اگر به جای استاتیک یا نویز دچار قطع و وصلی می‌شوید می‌توانید همانطور که در بالا توضیح دادیم Automatic Ear Detection را خاموش کنید.

مشکلات صوتی ایرپاد

پیدا کردن ایرپادهای گمشده

با توجه به اندازه و طبیعت بی سیم ایرپادها، گمشدن آن‌ها یکی از مشکلات رایج است. خوشبختانه این مشکل، با استفاده از نرم افزار ردیابی Find My Apple به راحتی رفع می‌شود.

گام اول: برنامه Find My iPhone را در دستگاه iOS خود راه اندازی کنید یا به وبسایت iCloud رفته و سپس با Apple ID خود وارد شوید و Find My iPhone را انتخاب کنید.

گام دوم: از لیست ارائه شده، ایرپاد خود را انتخاب کنید. نقشه ای به شما نشان داده می‌شود که مکان آن‌ها یا آخرین مکان ایرپادها را قبل از خاموش شدن نشان می‌دهد.

گام سوم: اگر در کنار نماد ایرپادتان نقطه سبز وجود داشت یعنی آن‌ها هنوز روشن هستند، بنابراین می‌توانید با پخش صدا در نزدیکی شان به راحتی آن‌ها را پیدا کنید.

گام چهارم: اگر تنها به دنبال یک ایرپاد هستید می‌توانید با انتخاب پخش صدا در ایرپاد چپ یا راست گمشده، آن را بیابید. این صدا (تا زمانی که شارژ ایرپاد تمام نشده باشد) به مدت دو دقیقه بلندتر و بلندتر پخش می‌شود. در صورت لزوم ابتدا AirPod دیگر خود را از گوش خود خارج کنید.

پیدا کردن ایرپاد

مشکل صدای اندروید

وقتی از هدفون‌های اپل با تلفن‌ها، تبلت‌ها یا رایانه‌های اپل استفاده می‌کنید، نرم‌افزار به‌ طور خودکار تشخیص می‌دهد که از هدفون استفاده می‌کنید و همه تنظیمات صدا همانطور که انتظار دارید کار می‌کنند. اما در برخی دستگاه‌های اندرویدی میزان صدای بلوتوث از سایر تنظیمات صدا جداست و این می‌تواند برای کاربران ایرپادها مشکل ساز شود. خوشبختانه عیب یابی در این مورد آسان است.

گام اول: برای یک دستگاه اندرویدی استوک، روی ولوم بالا یا پایین ضربه بزنید تا کنترل صدا روی صفحه ظاهر شود.

گام دوم: روی فلش رو به پایین در کنار کنترل صدا ضربه بزنید و خواهید دید که تمام لغزنده‌های حجم موجود ظاهر می‌شوند.

گام سوم: یکی از آن‌ها باید مربوط به بلوتوث باشد. اکنون، فقط در صورت نیاز آن را بالا یا پایین کنید.

گام چهارم: در گوشی‌های گالکسی سامسونگ، اوضاع کمی متفاوت و بهتر است. به Settings > Connections > Bluetooth رفته و برای گزینه‌های بیشتر، روی سه نقطه در گوشه بالا سمت راست ضربه بزنید، سپس Media Volume Sync را روشن کنید. اکنون می‌توانید کنترل صدا در دستگاه را به همان روشی که در دستگاه iOS استفاده می‌کنید بکار ببرید.

مشکل نبود صدا از ایرپادهای کامل شارژ شده

اگر ایرپادتان به طور کامل شارژ شده و متصل است احتمالا مشکل از آیفون یا آیپد شماست.

گام اول: به تنظیمات در iOS رفته و مطمئن شوید که همه به‌روزرسانی‌های نرم‌افزار اعمال شده‌اند.

گام دوم: اگر منتظر به روز رسانی هستید، دستگاه خود را وصل کرده، به روز رسانی کنید و آن را مجددا راه اندازی کنید. با این کار اغلب مشکل برطرف می‌شود.

مشکل عمر باتری

ایرپادهای نسل دوم با شارژ کامل حدود ۵ ساعت و ایرپادهای نسل سوم تا ۶ ساعت دوام می‌آورند. آن‌ها می‌توانند حداکثر سه ساعت زمان مکالمه را در AirPods ۲ و AirPods Pro فراهم کنند. این مقدار، بالاتر از ۲ ساعت در ایرپادهای اصلی است.

هر چند با گذشت زمان، ایرپاد دچار فرسودگی شده و متأسفانه در این مورد کاری از دستتان بر نمی‌آید. اما اگر عمر باتری به طور چشمگیری کمتر از حد انتظار است، می‌توانید یک چیز را امتحان کنید.

گام اول: از روشن بودن Automatic Ear Detection اطمینان حاصل کنید. چون ایرپادها را در حالت کم مصرف قرار داده و اساسا زمانی که از آن‌ها استفاده نمی‌کنید خاموش می‌شوند.

گام دوم: وقتی Automatic Ear Detection روشن است ولی هنوز شارژ باتریتان سریع از بین می‌رود می‌توانید دوباره از گزینه تنظیم مجدد استفاده کنید.

مشکل شارژ نشدن ایرپاد (اتصال سیمی)

ایرپادها با دو نوع کیس شارژ عرضه می‌شوند: شارژر با سیم و شارژ هم با سیم و هم بی سیم. در این مورد تنها زمانی که به کابل USB  اتصال دارید و با مشکل مواجه می‌شوید را بررسی می‌کنیم. اگر درباره داشتن شارژر بی سیم مطمئن نیستید، چراغ LED به شما کمک می‌کند. اگر این چراغ در بیرون باشد یعنی شارژر بی سیم دارید.

گام اول: اگر مدتی از ایرپادتان استفاده کرده اید، ممکن است گرد و غبار جمع شده، از تماس با پین‌های شارژ جلوگیری به عمل آورد. با یک پارچه نرم یا اسفنج به دقت داخل و پایین قاب و ساقه‌های ایرپاد را تمیز کنید تا ببینید آیا این به فرآیند شارژ کمک می‌کند یا خیر.

گام دوم: روی کیس شارژ، هرگونه کثیفی و آلودگی را که ممکن است به درگاه شارژ نفوذ کرده باشد، تمیز کنید. شکاف کوچک است، بنابراین به چیزی نازک و نوک تیز نیاز دارید که ترجیحاً فلزی نباشد. مثلا یک خلال دندان ایده آل است.

گام سوم: اگر این کار هم مؤثر نبود از یک کابل لایتنینگ دیگر استفاده کنید. اگر همه این راه‌ها با شکست مواجه شد شاید نیاز به کیف شارژ جایگزین دارید.

مشکل شارژ نشدن ایرپاد

مشکل شارژ نشدن ایرپاد (در اتصال بی سیم)

قاب بی سیم نسل دوم ایرپادها (و قاب‌های نسل سوم و ایرپاد پرو) در صورت سازگاری می‌توانند روی پد بی سیم شارژ شوند.

گام اول: مطمئن شوید که از شارژر استاندارد Qi استفاده می‌کنید. کیف شارژ خود را روی پد قرار داده تا نشانگر چراغ شارژ رو به بالا باشد.

گام دوم: کیف شارژ را چند بار روی شارژر تغییر دهید و مراقب روشن شدن نشانگر باشید. در صورت روشن نشدن چراغ ممکن است کیف شارژ یا پد شارژ بی سیمتان خراب باشد.

مشکل افتادن ایرپاد از گوش (نسل اول و دوم)

گام اول: یکی از قلاب‌ها، حلقه‌ها یا سایر ابزارها را امتحان کنید تا راحت‌تر آن‌ها را در گوش خود نگه دارید.

گام دوم: می‌توانید به امکان جایگزین کردن ایرپاد خود با ایرپادهای نسل سوم را فکر کنید. زیرا این ایرپادها طوری طراحی شده اند که به عقیده برخی راحتتر در گوش قرار می‌گیرند.

مشکل افتادن ایرپاد پرو از گوش

می توانید سایز سیلیکونی که در گوش قرار می‌گیرد را تغییر دهید. ایرپاد پرو در سه سایز موجود است و ممکن است سایزی که شما استفاده می‌کنید، مناسبتان نباشد. با انتخاب سایز مناسب علاوه بر رفع این مشکل، صدای بهتر و حذف نویز بهتری هم خواهید داشت.

مشکل خارش گوش توسط ایرپادها

این مشکل خاص در مورد ایرپادهای ۳ ایجاد شد. برخی کاربران، خصوصا آسیایی‌ها از کیفیت پایین ایرپادها و مشکل خارش گوش از شروع استفاده از آن‌ها، شکایت داشتند. به نظر می‌رسد این مشکل تنها در مورد تولیدات چند کارخانه به وجود آمده باشد.

مشکل خارش گوش توسط ایرپادها

مشکل کار نکردن سنسورهای لمسی

ایرپادهای نسل اول و دوم از سنسورهای لمسی استفاده می‌کنند که برای کنترل مواردی مانند پخش موسیقی روی آن‌ها ضربه می‌زنید، در حالی که نسل سوم و ایرپاد پرو از سنسورهای نیرو استفاده می‌کنند که آن‌ها را بین انگشت شست و اشاره خود فشار می‌دهید. حرکات حسگر نیرویی را نمی‌توان تغییر داد، اما حسگرهای لمسی را می‌توان تغییر داد.

گام اول: پس از اتصال ایرپادتان به Settings > Bluetooth رفته و روی دکمه i در کنار نام ایرپاد خود کلیک کنید.

گام دوم: در اینجا، می‌توانید انتخاب کنید که حرکت دوبار ضربه زدن چه کاری انجام می‌دهد. مطمئن شوید که عملکردهای مورد انتظارتان درست تنظیم شده اند. اگر نمی‌خواهید از حرکت دوبار ضربه زدن روی یک یا هر دو هدفون استفاده کنید، گزینه را روی «خاموش» تنظیم کنید.

نحوه به روز رسانی ایرپاد

به روز نگه داشتن ایرپاد هم به عملکرد بهینه آن کمک می‌کند و هم هر ویژگی جدیدی که اپل به هدفون اضافه کرده باشد را باز می‌کند. قبل از تنظیم مجدد ایرپادتان ابتدا ببینید که آیا به روز رسانی جدیدی برای آن وجود دارد یا خیر. اگر این به روز رسانی موجود بود احتمالا مشکلات موجود با این کار برطرف می‌شوند چون اپل تمایل دارد از این ارتقاها برای بهبود عملکرد و اطلاح ویژگی‌ها استفاده کند.

به طور معمول، در صورت وجود سیستم عامل جدید ایرپادتان پس از اتصال به دستگاه به طور خودکار باید به روز رسانی شود. متأسفانه هیچ راه ساده ای برای انجام اجباری به روز رسانی ایرپاد یا ایرپادهای پرو وجود ندارد. اما می‌توانید راه زیر را امتحان کنید.

گام اول: با قرار دادن ایرپاد در محفظه شارژ، آن را به منبع تغذیه USB متصل کنید.

گام دوم: قاب را با آی‌پد یا آیفون نزدیک باز کنید و منتظر بمانید تا متصل شوند. با انجام این کار، گاهی شروع به نصب به روز رسانی (در صورت وجود) اتفاق می‌افتد. البته باید کمی صبور باشید.

نحوه بررسی نسخه سیستم عامل ایرپاد

گام اول: مطمئن شوید ایرپادتان به دستگاه iOSتان متصل است.

گام دوم: تنظیمات را باز کنید.

گام سوم: General را انتخاب کنید.

گام چهارم: About را انتخاب کنید.

گام پنجم: روی لیست باز شده پایین رفته تا ایرپاد خود را پیدا کرده و آن را انتخاب کنید.

گام ششم: شماره کنار نسخه سیستم عامل را پیدا کنید.

نحوه تنظیم مجدد ایرپاد

همانطور که قبلا هم گفتیم تنظیم مجدد ایرپاد می‌تواند مشکلات زیادی را برطرف کند. خوشبختانه انجام آن یک دقیقه هم از شما وقت نمی‌گیرد.

گام اول: ایرپادتان را در محفظه شارژ قرار دهید.

گام دوم: دکمه پشت قاب را تقریباً ۱۵ ثانیه نگه دارید تا LED نارنجی چشمک بزند.

گام سوم: قاب کنار گوشی خود را باز کنید و منتظر بمانید تا انیمیشن ایرپاد در دستگاه شما نمایش داده شود و روی « Connect » ضربه بزنید.

گام چهارم: با فرض استفاده از آیفون، iCloud این اتصال را با دیگر دستگاه‌هایتان همگام سازی می‌کند.  اگر از دستگاه اپل استفاده نمی‌کنید، می‌توانید بلوتوث را روشن کنید و با استفاده از تنظیمات بلوتوث دستگاهتان، هدفون را به صورت دستی جفت کنید.

مشکل افتادن یا خیس شدن ایرپاد

چه هنگام نوشیدن یک نوشیدنی یا شستن ظروف یا حتی عرق کردن هنگام دویدن، ایرپادتان می‌تواند در معرض خیس شدن قرار بگیرد. این یک مشکل رایج ایرپاد است که در صورت وقوع آن باید اقدامات فوری را انجام دهید. مثلا به محض خیس شدن آن را در کیسه برنج قرار دهید. البته با این کار هم ممکن است ایرپادتان در معرض گرد و غبار ناشی از برنج قرار بگیرد.

گام اول: ایرپادتان را با یک پارچه نرم خشک کرده و بگذارید چند ساعت در فضای باز بماند. ایرپادها هدفون‌های کوچک بادوامی هستند و پس از خشک شدن کامل باید دوباره کار کنند.

گام دوم: اگر ایرپادتان دیگر کار نکرد می‌توانید آن را سرویس یا تعویض کنید.

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

پیمایش به بالا