رونق بازی‌سازی داخلی در گرو تصویب مجلس شورای اسلامی

مدیرعامل بنیاد ملی بازی‌های رایانه‌ای مطرح کرد؛
رونق بازی‌سازی داخلی در گرو تصویب مجلس شورای اسلامی

حسن کریمی قدوسی از سیاست‌های کلان بنیاد ملی بازی‌های رایانه‌ای برای حمایت از بازی‌سازان و تولید داخلی خبر داد.

به گزارش روابط عمومی بنیاد ملی بازی‌های رایانه‌ای، کریمی قدوسی گفت: در حال حاضر روند ناعادلانه‌ای در کشور وجود دارد و شرایط عرضه برای بازی ایرانی و خارجی یکسان است. در چنین شرایطی بازی‌ساز ایرانی چرا باید ریسک کرده و هزینه‌ی تولید بدهد در حالی که می‌تواند با رقمی بسیار کم‌تر، بازی خارجی را وارد کشور کند.

وی تشریح کرد: روند کنونی عرضه‌ی بازی‌های موبایل باید به نفع تولیدکننده داخلی تغییر کند. به همین جهت و برای سامان‌دهی بازار از ابتدای سال آینده انتشار بازی‌های موبایلی خارجی منوط به دریافت مجوز عرضه از بنیاد ملی بازی‌های رایانه‌ای خواهد بود.

مدیرعامل بنیاد ملی بازی‌های رایانه‌ای اضافه کرد: عرضه‌ی رسمی بازی‌های خارجی در کشور می‌تواند مفید باشد، چرا که این مساله به شفافیت مالی بازار کمک می‌کند؛ اما این فرآیند در حال حاضر بی‌ضابطه است که باید سامان‌دهی شود.

حسن کریمی قدوسی بی‌ضابطه بودن عرضه‌ی بازی‌های خارجی را مشکل‌ساز دانست و گفت: در حالی که بازی‌ساز داخلی به‌دلیل تحریم‌ها نمی‌تواند به‌راحتی بازی خود را در بازارهای جهانی منتشر کند؛ اما بازی‌ساز خارجی به‌راحتی بازی خود را در بازار ایران منتشر می‌کند. چنین روندی درآمد بازی‌سازان داخلی را به صورت محسوسی کاهش داده است.

عوارض ورود بازی‌های خارجی، در لایحه بودجه ۹۷ در انتظار تصویب مجلس

مدیرعامل بنیاد ملی بازی‌های رایانه‌ای در رابطه با برنامه‌ی این بنیاد برای حل این مشکل گفت: امسال طرح دریافت عوارض از بازی‌های خارجی را با حمایت و ورود مستقیم وزیر محترم فرهنگ و ارشاد اسلامی به لایحه بودجه ۹۷ اضافه کرده‌ایم که این طرح با تصویب در مجلس شورای اسلامی از سال آتی اجرایی خواهد شد.

وی افزود: در صورتی که نهاد قانون‌گذار با بی‌توجهی، باعث حذف این لایحه شود جای تعجب خواهد داشت؛ آن هم در شرایطی که مقام معظم رهبری تاکید ویژه‌ای بر موضوع اشتغال و تولید محتوای داخلی دارند.

حسن کریمی قدوسی خاطرنشان کرد: سیاست بنیاد ملی بازی‌های رایانه‌ای در سال آتی حمایت همه‌جانبه از تولید داخلی است و در صورت عدم تصویب لایحه‌ی مذکور در مجلس شورای اسلامی، بنیاد ملی بازی‌های رایانه‌ای مجبور خواهد شد در راستای حمایت از تولید داخلی، مجوز عرضه‌ی بازی‌های موبایلی خارجی را به طرز محسوسی کاهش دهد.

کریمی قدوسی با اشاره به این‌که دنبال گران کردن بازی خارجی نیستیم؛ گفت: هدف این طرح گران کردن بازی‌های خارجی برای مصرف‌کننده داخلی نیست، بلکه این عوارض از سهم بازی‌ساز خارجی یا ناشر آن در کشور گرفته می‌شود.

وی در نهایت تشریح کرد:‌ با صرف منابع مالی حاصل از عوارض بازی‌های خارجی می‌توانیم فعالیت‌های زیرساختی بسیاری در جهت ارتقا و اعتلای صنعت بازی‌سازی داخلی انجام دهیم. برای این منظور بنیاد ملی بازی‌های رایانه‌ای بیش از یکسال است که در جهت پیاده‌سازی «هرم حمایت» فعالیت‌های گوناگونی انجام داده است و براساس این هرم، تمام حمایت‌هایی که از بازی‌سازان داخلی صورت می‌گیرد ضابطه‌مند و شفاف خواهد بود. امید است سال آتی، سالی روشن در جهت تولید داخلی در حوزه‌ی صنعت بازی کشور باشد.

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

پیمایش به بالا