سهم دو درصدی واردات موبایل تولید ملی، سامسونگ پیشتاز بازار موبایل ایران

به گزارش خبرنگار سیارنیوز، چهارشنبه دفتر انجمن موبایل، نشست خبری با حضور هیئت مدیره انجمن وارد کنندگان موبایل و تبلت و خبرنگاران حوزه آی تی برگزار شد. در این مراسم ابتدا رضا عالیان مدیر روابط عمومی انجمن به معرفی هیئت مدیره جدید پرداختند و سپس آقای امیر اسحاقی، دبیر انجمن ضمن خوش آمدگویی به خبرنگاران گزارشی در خصوص تاریخچه انجمن مطالبی را ارائه کردند.

اسحاقی، انجمن موبایل از سال ۱۳۹۴ در حالی تشکیل شد که بیشتر نیاز بازار توسط جنس قاچاق تامین میشد. بعد از تشکیل انجمن و پیگیری شرکت ها برای اجرایی شدن طرح رجستری تلفن همراه با بخش دولتی شروع به همکاری کردند و نتیجه این همکاری اجرای شدن طرح کامل رجستری و جلوگیری از ورود جنس قاچاق به بازار شده است.

شرکت های وارد کننده به ۱۸۹ شرکت رسیده اند که تعدادی از این وارد کنندگان شرکت های قدیمی حوزه می باشند، ۹۹ درصد از واردات موبایل به صورت رسمی صورت می گیرد که تعداد واردات در ماهی به ۱،۴ میلیون دستگاه رسیده است و بازار از لحاظ محصول اشباع می باشد.

در ادامه مراسم حسین غروی رئیس انجمن، موبایل جز اقلام ضروری کالاهای اساسی قرار گرفته و گردش ۲ میلیارد دلاری آن باعث ایجاد حساسیت های زیادی شده است و اطلاعات دولتی ها در خصوص این بازار به مراتب بیشتر از بازاری های می باشد.

طرح رجستری باعث شفاف سازی واردات و فروش محصولات شده و با وجود نبود دفاتر اکثر برندها در بازار ایران، این طرح توسط خود شرکت ها واردات و دولتی ها ساماندهی شده است.

غروی همچنان از طرح افق که در زمینه گارانتی می باشد زیر نظر سه مجموعه کمسیون تنظیم و ساماندهی بازار، کمیسیون خدمات پس از فروش و شرکت یسکو می باشد این بخش نیاز به بودجه ۱۵۰ الی ۱۷۰ میلیون دلار در ماهیانه می باشد.

در ادامه مراسم آمار ورود موبایل از طریق واردات قانونی و مسافری در شش ماه اول سال ارائه شد، سپس جدول واردات و سهم بازار برندهای مختلف از طریق رجستری اعلام شد که در این آمار سامسونگ با سهم بازار ۵۲ درصدی رتبه اول و نوکیا با سهم ۲۳ درصدی در رده دوم قرار داشت.

نکته قابل توجه سهم ۲ درصدی واردات موبایل تولید ملی جی ال ایکس بود که جای کلی سوال و تعجب را به همراه داشت.

 

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

پیمایش به بالا