فرمانده یگان حفاظت سازمان حفاظت محیط زیست عنوان کرد؛ کشفیات یگان حفاظت محیط زیست در نوروز ۱۲ درصد افزایش یافت

فرمانده یگان حفاظت سازمان حفاظت محیط زیست گفت: در بازه زمانی ۲۰ روزه طرح محیط بانی ۵۱۶ مورد کشفیات داشتیم که افزایش ۱۲ درصدی نسبت به سال گذشته دارد.
 جمشید محبت خانی عصر چهارشنبه در حاشیه مراسم رونمایی از تجهیزات محیط بانان در جمع خبرنگاران با ارائه گزارشی از طرح نوروزی یگان محیط زیست، افزود: طرح نوروزی سازمان حفاظت محیط زیست در حوزه محیط بانی از ۲۷ اسفند ۱۳۹۶ تا ۱۷ فروردین ۱۳۹۷ تنظیم شده بود و در این بازه زمانی شاهد افزایش ۲۰ درصدی حضور محیط بان ها در مناطق چهارگانه تحت حفاظت نسبت به ایام مشابه طی سال های گذشته بودیم.

وی اظهار کرد: البته در حوزه فرهنگ و آموزش، اقدامات خوبی از سوی معاونت آموزش و پژوهش سازمان حفاظت محیط زیست به ویژه در ایام منتهی به نوروز صورت گرفت و مردم و مسئولان نیز همکاری خوبی در زمینه حفظ محیط زیست داشتند و همین موضوع منجر به ارتقای شرایط حفظ محیط زیست در سالجاری شد.

فعالیت ۳۲ هزار و ۱۲۴ محیط بان در طرح ۲۰ روزه نوروزی یگان حفاظت محیط زیست

محبت خانی با بیان اینکه در طرح ۲۰ روزه نوروزی یگان حفاظت محیط زیست، ۳۲ هزار و ۱۲۴ نفر محیط بان به کار گرفته شدند، گفت: همچنین در این طرح ۲۰ روزه، ۱۰ هزار و ۹۸۸ گشت خودرویی، ۶ هزار و ۴۶۲ گشت موتوری و ۸ هزار و ۷۹۷ گشت پیاده در مناطق چهارگانه محیط زیست صورت گرفت.

افزایش ۱۸ درصدی تعداد توریست های خارجی بازدیدکننده از مناطق چهارگانه در نوروز امسال

فرمانده یگان سازمان حفاظت محیط زیست اظهار کرد: در این مدت، تعداد بازدیدکنندگان داخلی مناطق چهارگانه و موزه های محیط زیست سراسر کشور به ۴۴۶ هزار و ۲۱۵ نفر رسید و افزایش ۲۱ درصدی داشت و تعداد توریست های خارجی بازدیدکننده از مناطق چهارگانه و موزه های محیط زیست سراسر کشور نیز به ۶۸۵ نفر رسید و افزایش ۱۸ درصدی داشت.
محبت خانی ضمن تقدیر از همکاری رئیس پلیس پیشگیری و رئیس پلیس راهور با یگان سازمان حفاظت محیط زیست، گفت: اعمال جریمه ۳۰ هزار تومانی پرتاب زباله از خودرو در ایام عید توسط نیروهای پلیس پیشگیری و راهور پس از مذاکرات و تفاهم های صورت گرفته، کمک بزرگی برای کاهش زباله در مسیرهای تردد کشور بود.
وی ادامه داد: بررسی های میدانی و استعلام های صورت گرفته از ادارات کل حفاظت محیط زیست استان ها نشان می دهد که رهاسازی زباله در تفرجگاه ها و مناطق چهارگانه محیط زیست نسبت به سال های گذشته کاهش داشته و گرچه شرایط رضایت بخش و ایده آل نبوده و همچنان مشکلات بسیاری در این حوزه وجود دارد، اما اقدامات موثر بوده است.
فرمانده یگان حفاظت محیط زیست کشور اشاره ای هم به آتش سوزی های صورت گرفته در مناطق جنگلی تحت مدیریت سازمان حفاظت محیط زیست در ایام نوروز داشت و افزود: خشکسالی، کم بارشی، افزایش دما، همچنین بی احتیاطی مردم و مسافران نورزی در خاموش کردن آتش پس از ترک محل و عدم آتش افروزی در مناطق جنگلی، منجر به آتش سوزی در ۱۲ میلیون و ۷ هزار و ۵۰۰ متر مربع از عرصه های تحت مدیریت محیط زیست شد.

افزایش ۱۷ درصدی آتش سوزی در مناطق تحت مدیریت سازمان در ایام نوروز سالجاری

محبت خانی ادامه داد: به رغم تلاش های بسیار ارزنده محیط بانان، جنگل بانان، نیروهای امدادی و هلال احمر، مردم بومی و محلی برای اطفای حریق های جنگلی، همچنین استفاده از بالگرد برای خاموش کردن آتش، شاهد افزایش ۱۷ درصدی آتش سوزی در مناطق تحت مدیریت سازمان در ایام نوروز سالجاری نسبت به مدت مشابه در سال گذشته بودیم و البته ۹۰ درصد آتش سوزی ها در دو استان مازندران و گیلان رخ داد.
وی با اشاره به دستگیری ۳۰۸ متخلف محیط زیست در ایام نوروز و تحویل این متخلفان به محاکم قضایی، اعلام کرد: تعداد متخلفان بازداشت شده نسبت به سال گذشته ۱۴ درصد افزایش داشت و این موضوع به دلیل افزایش تعداد محیط بانان و هوشیاری آن ها در محل خدمت بود.
فرمانده یگان حفاظت محیط زیست کشور ادامه داد: ۱۷۹ پرونده قضایی برای متخلفان بازداشت شده در حوزه محیط زیست طی اجرای طرح ۲۰ روزه نوروزی یگان محیط زیست تشکیل و تحویل محاکم قضایی شد.

افزایش ۱۰ درصدی کشف سلاح جنگی از متخلفان محیط زیستی

محبت خانی از افزایش ۱۰ درصدی کشف سلاح جنگی از متخلفان محیط زیستی در طی اجرای طرح ۲۰ روزه نوروزی یگان محیط زیست خبر داد و افزود: همچنین کشفیات حوزه سلاح شکاری نیز در این مدت، افزایشی ۱۲ درصدی داشت.
وی با اعلام اینکه سلاح های کشف شده، ضبط و تحویل محاکم قضایی شده است، گفت: تداوم همکاری بسیار خوب نیروی انتظامی با یگان حفاظت محیط زیست با توجه به کیفیت و کمیت نیرو و امکانات ناجا، در حفظ محیط زیست بسیار موثر است از این رو یکی از اقدامات مهم در سفرهای استانی، دیدار با فرماندهان انتظامی استان ها و امضاء تفاهم نامه همکاری میان یگان حفاظت و نیروی انتظامی استان است.

فرمانده یگان حفاظت محیط زیست کشور ادامه داد: تا کنون در ۱۳ استان کشور، این تفاهم نامه همکاری امضاء شده و قرار است تا ۶ ماه آینده، این تفاهم نامه با لحاظ نیازها و شرایط استان ها بومی سازی شده و با تمامی استان ها منعقد شود

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

پیمایش به بالا