فریلنسرها چه دغدغه‌هایی دارند؟

عضو هیأت مدیره و رئیس رسته خدمات فناوری اطلاعات سازمان نظام صنفی رایانه‎ای استان تهران اهمیت فریلنسری در عصر تحول دیجیتال را تشریح کرد.

به گزارش روابط عمومی سازمان نظام صنفی رایانه‌ای استان تهران، در چهارمین رویداد مشاوره به کسب و کار، پنلی با موضوع «اقتصاد گیگ / فریلنسینگ و مشاوره کسب‌وکار»، برگزار شد و در آن دغدغه‌های فعالان این حوزه مورد بررسی قرار گرفت.

در این پنل محمدرضا قلعه‌نوی، عضو هیأت‌مدیره و رئیس رسته خدمات فناوری اطلاعات نصر تهران، عادل طالبی، دبیر انجمن های صنفی کارفرمایی کسب و کارهای اینترنتی، پیمان سلطانی، رئیس کمیسیون فریلنسری سازمان نصر تهران، ایثار خدادادی، مدیرعامل شرکت بهین مشاوران آتیه ساز و سیما آریایی منش، دبیر کمیسیون فریلنسری سازمان نصر تهران سخن گفتند.

یکی از مواردی که در این نشست به آن اشاره شد، امنیت شغلی فریلنسرها بود که به باور حاضران، باید زمینه‌هایی فراهم شود تا طرفین به همدیگر اعتماد کنند. این موضوع در ایران و با توجه به آن که شناخت چندانی از فریلنسرها وجود ندارد دشوارتر است. به گفته «عادلی طالبی»، آن چه که امروز ما به عنوان فریلنسری با آن روبرو هستیم از سال ۱۳۷۴ هجری شمسی آغاز شده است.

همچنین نظارت و رتبه بندی، حمایت از فریلنسر در برابر کارفرما و بالعکس و بیمه فریلنسرها از جمله دغدغه‌هایی بود در این پنل به بحث گذاشته شد و هر کدام از حاضران به بیان نقطه نظرات خود پرداختند.

در جمع بندی این پنل گفته شد که فریلنسرها و به طور کلی کسب و کارهای حقیقی می‌بایست مطالبات خود را از طریق یک تشکل و یا انجمن تخصصی پیگیری کنند.

اما در مورد موضوعات مطرح شده در این پنل، محمدرضا قلعه‌نوی عضو هیأت مدیره و رئیس رسته خدمات فناوری اطلاعات نصر تهران در جزئیات بیشتری در گفت‌وگو با روابط عمومی این سازمان می‌گوید: «با توجه به تغییرات پرشتاب جهانی، تحولات عرصه کسب و کاری و همچنین ظهور نسل Z به عنوان نسلی فعال در اکوسیستم های کسب و کاری می توان گفت که آینده از آن افرادی است که خود را با شرایط تطبیق داده و خود را برای مشاغل مستقل دیجیتال آماده می کنند. فریلنسری در عصر تحول دیجیتال ماهیت اشتغال و مدیریت استعداد را از بسیاری جهات تغییر داده است. همانطور که فریلنسرها و مشاوران حقیقی درک بهتری از صنایع و بازارهای کار به دست می آورند، از این دانش با استراتژی های قاطع برای بازاریابی استعدادهای خود استفاده می کنند. نتیجه این است که آنها درآمد بیشتری کسب می کنند، در محل کار و به طور کلی در زندگی خصوصی و اجتماعی خود شادتر هستند و هر زمان که بخواهند یا نیاز داشته باشند، کار خود را توسعه می دهند».

او ادامه می‌دهد: «به طور خلاصه، تحول دیجیتال از یک سو و ظهور این دست از افراد با عناوین مختلفی نظیر مشاور، فریلنسر و کوچ نشین دیجیتالی از سوی دیگر به طور کامل اشتغال با ساختار سنتی را مختل کرده است، به طوری که این افراد در قالب استعداد های نهان اکنون استراتژی و سرعت نوآوری کسب و کارها را دیکته می کنند. ما به عنوان تنها تشکل دارای رکن اشخاص حقیقی می بایست سردمدار این خط فکری بوده و تلاش کنیم تا در کنار به رسمیت شناختن فعالیت این افراد ، نقش تسهیل گری ، هدایت گری و سازماندهی را نیز ایفا کنیم. هر چقدر این قبیل جلسات، رویدادها و دورهمی ها با حضور کارشناسان و فعالین این حوزه گسترش پیدا کند ما را در مسیر درست و منطقی جهت توسعه این حوزه قرار می دهد».

او همچنین با اشاره به موضوع تشکیل انجمن تخصصی در زمینه فریلنسری تاکید می‌کند: «بر اساس ماده ۲ آیین نامه حمایت از آزادکاران فعال در حوزه اقتصاد دیجیتال کشور، سازمان نظام صنفی رایانه ای کشور مسئولیت ایجاد پایگاه ثبت اطلاعات آزادکاران را برعهده داشته و موظف است نسبت به اعتبارسنجی این افراد اقدام کند. این موضوع شاید به جهت فقدان انجمن و یا تشکلی که صرفا مربوط به آزادکاران باشد مطرح شد و اگر چنین انجمن تخصصی وجود داشت قطعا مسئولیت این کار بر عهده همان انجمن بود. اما نکته ای که حائز اهمیت است و باید بر روی آن تاکید کنم این است که تصویب این آیین نامه خود قدم بزرگی در مسیر شناخت، رشد و تعالی این افراد بوده و هست. اینکه چه انجمن یا تشکلی این مسئولیت را برعهده داشته باشد اهمیتی ندارد موضوع حائز اهمیت شناسایی توان و ظرفیت موجود در این حوزه است که تاکنون در کشور ناشناخته بوده و تنها برخی آمارها آن هم از طریق پلتفرم های مرتبط ارائه شده است که آنها هم خیلی قابل اتکا نیستند».

قلعه نوی در پایان از کلیه آزادکاران فعال در کشور چه در جایگاه یک مشاور حقیقی و چه یک فریلنسر و یا یک کسب و کار حقیقی که در حال ارائه خدمات به مشتریان داخلی و بین المللی هستند دعوت کرد: «دغدغه‌ها، چالش ها و مشکلات و موانع موجود بر سر راه فعالیت خود را با حضور پر رنگ تر در این قبیل رویداد ها و مراسمات مطرح و ما را در پیگیری و رفع این موارد از نهادهای مربوطه یاری کنید».

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

پیمایش به بالا