ایکس باکسگیم

مایکروسافت 20 سال پیش به دنبال خرید نینتندو بود

مایکروسافت 20 سال قبل به‌عنوان رقیبی جدید در صنعت بازی‌های ویدئویی، قصد خرید یکی از بزرگ‌ترین‌ شرکت‌های عرصه یعنی نینتندو را داشت.

بلومبرگ به‌تازگی مقاله‌ای را به مناسبت 20 سالگی ایکس‌باکس منتشر کرده و با توجه به آن، مایکروسافت پیش از عرضه‌ی اولین کنسول این خانواده یعنی ایکس‌باکس اورجینال قصد ایجاد تحول بزرگی در صنعت بازی‌های ویدئویی را داشته است.

در این مقاله کارکنان متعددی از مایکروسافت و ایکس‌باکس که برخی هنوز مشغول به کار هستند و برخی دیگر جدا شده‌اند، درباره‌ی سفر خود برای ساخت برند ایکس‌باکس صحبت کرده‌اند. یکی از موضوعات جذاب مطرح شده، اقدام مایکروسافت برای خریداری شرکت‌های مختلف بوده است. «باب مک‌برین» (Bob McBreen)، مدیر توسعه‌ی کسب و کار وقت ایکس‌باکس از تلاش مایکروسافت برای خرید الکترونیک آرتس گفته که الکترونیک آرتس این پیشنهاد را نپذیرفته است. «کوین باکِس» (Kevin Bachus)، مدیر سابق روابط شخص ثالث از جزئیات مذاکره گفته است:

ما شش بار با الکترونیک آرتس ملاقات کردیم و آن‌ها به ما یادآوری کردند که مایکروسافت سابقه‌ی این را دارد که کاری را شروع کند و وقتی نتیجه نداد، آن قسمت بازار را رها کند ‌طوری که انگار هیچ اتفاقی نیفتاده است.

مایکروسافت به دنبال خرید «میدوی» (Midway) نیز بوده که در آن زمان سری Mortal Kombat را توسعه می‌داد. این شرکت همچنین با اسکوئر که امروزه با نام اسکوئر اینکس شناخته می‌شود صحبت کرده بود و ظاهراً این مذاکره از بقیه به نهایی شدن نزدیک‌تر بود اما قیمت پیشنهادی ناکافی مایکروسافت و عدم بالا بردن آن، در اخر باعث شده است که چنین معامله‌ای صورت نگیرد.

با این وجود از همه جالب‌تر این است که مایکروسافت قصد خرید نینتندو را داشته است. باکس درباره‌ی ملاقات با نینتندو چنین بیان داشته است:

از خنده پس افتادند. تصور کنید کسی یک ساعت فقط به شما بخندد. ملاقات به نوعی اینطور پیش رفت.

با این حال، رابطه‌ی آن‌ها با نینتندو در همین نقطه به پایان نرسید. به گفته‌ی مک‌برین، نینتندو در ژانویه‌ی 2000 از دفتر مایکروسافت بازدید کرد تا این شرکت بتواند ظرفیت‌های ایکس‌باکس را جهت زمینه‌ساز‌ی برای همکاری با نینتندو و انتشار محتوای ایکس‌باکس روی کنسول‌های آن به نمایش بگذارد که این تعاملات هم بی‌نتیجه بود. «هوارد لینکلن» (Howard Lincoln)، رئیس هیئت مدیره‌ی نینتندو آمریکا از وارد جزئیات گذشته شدن امتناع کرده و گفته است که «نینتندو درباره‌ی مذاکرات محرمانه با سایر شرکت‌ها صحبت نمی‌کند. در هر صورت، هیچ‌چیزی از این مذاکرات حاصل نشد».

امروزه رابطه‌ی جذابی بین نینتندو و مایکروسافت شکل گرفته و حضور شخصیت‌هایی مثل Banjo-Kazooie و Steve از Minecraft در Super Smash Bros. Ultimate را مشاهده می‌کنیم درحالی که Ori and the Blind Forest و Ori and the Will of the Wisps که عناوین فرست پارتی ایکس‌باکس به شمار می‌آیند، راهی نینتندو سوئیچ شده‌اند. در حال حاضر رابطه‌ی بین این دو شرکت برجسته‌ی صنعت بازی‌های ویدئویی رو به رشد به نظر می‌رسد.

نظر شما راجع به تلاش مایکروسافت برای خرید نینتندو چیست؟

0

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا
بستن
بستن