ویندوز 10

مایکروسافت در سال ۲۰۲۵ به پشتیبانی از ویندوز ۱۰ پایان خواهد داد

مایکروسافت رسماً اعلام کرده است که تا سال ۲۰۲۵ به پشتیبانی از جدیدترین نسخه‌ی سیستم عامل خود یعنی ویندوز ۱۰ ادامه خواهد داد.

مایکروسافت وقتی ویندوز ۱۰ را به عرضه رساند اعلام کرد که این نسخه‌ی نهایی این سیستم عامل خواهد بود ولی حال قرار است از ۱۴ اکتبر ۲۰۲۵ مصادف با ۲۲ مهر ۱۴۰۴ به‌روزرسانی جدیدی برای هیچ‌کدام از نسخه‌های Home یا Pro این سیستم عامل منتشر نشود و مایکروسافت می‌گوید که جایگزین آن «یکی از قابل توجه‌ترین به‌روزرسانی‌های» این سیستم عامل طی ده سال گذشته را به دنبال خواهد داشت.

نسخه‌ی قبلی ویندوز یعنی ویندوز ۷ در سال ۲۰۲۰ رسماً بازنشسته شد اگرچه کسب و کارها همچنان می‌توانند در ازای پرداخت مبلغی به مایکروسافت، به‌روزرسانی‌هایی را برای نسخه‌های Professional یا Enterprise ویندوز ۷ دریافت کنند.

ویندوز ۱۰ در ژوئیه‌ی ۲۰۱۵ در دسترس قرار گرفت و به‌عنوان «ویندوز در قالب سرویس» معرفی شد که به این معنی بود که این سیستم عامل بدون هیچ هزینه‌ی اضافی‌ای به مرور به‌روزرسانی می‌شود به‌جای اینکه مایکروسافت هر چند سال نسخه‌ای جدید از سیستم عامل خود را به انتشار برساند.

در آن زمان، مدیر ارشد اجرایی «ساتیا نادلا» (Satya Nadella) اظهار داشت که ویندوز ۱۰ «عصری جدید» از رایانش شخصی را رقم می‌زند. «جری نیکسون» (Jerry Nixon)، نماینده‌ی توسعه‌دهندگان در مایکروسافت و کارمند این شرکت حتی پا را فراتر گذاشت و اعلام کرد که این «آخرین نسخه‌ی ویندوز» خواهد بود. و نادلا افزود که خصوصاً برای قابلیت‌هایی نظیر دستیار همراه کورتانا که قرار بود رقیبی برای سیری از اپل باشد «هیجان‌زده» است. با این حال، کورتانا هیچ‌وقت به موفقیت بزرگی دست پیدا نکرد و در ماه آپریل نیز مایکروسافت آن را روی اندروید و iOS غیرفعال کرد.

ساتیا نادلا و «پانوس پانای» (Panos Panay)، مدیر ارشد محصولات طی رویدادی مجازی در ۲۴ ژوئن مصادف با ۳ تیر نسل جدید ویندوز را معرفی می‌کنند درحالی که اکنون مایکروسافت نه‌تنها اپل، بلکه گوگل را به‌عنوان رقیب خود می‌بیند.

درحالی که فروش پی‌سی همچنان سهم عمده‌ی بازار را تشکیل می‌دهد و به گزارش Gartner، در سال میلادی گذشته ۷۹.۴ میلیون دستگاه به عرضه رسیده است، جایگزین گوگل نیز توجه کاربران را جلب کرده و ۱۱.۷ میلیون دستگاه کروم‌بوک که از سیستم عامل Chrome OS برخوردار هستند طی همین بازه‌ی زمانی عرضه شده است.

شنیده‌ها حاکی از این است که این سیستم عامل جدید به‌جای رقم ۱۱، نامی کامل خواهد داشت. از سایر اخبار مرتبط با ویندوز ۱۰ طی چند وقت اخیر می‌توان به تعویق انتشار ویندوز ۱۰X جهت تمرکز روی ویندوز ۱۰ اشاره کرد.

نظر شما راجع به رویکرد مایکروسافت در رابطه با ویندوز ۱۰ چیست؟

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

پیمایش به بالا