تکنولوژی

مدیر عامل اپل از بلندپروازی‌های این شرکت برای واقعیت افزوده می‌گوید

مدیر عامل اپل طی مصاحبه جدیدی به صحبت درباره‌ی نکات قابل توجه مختلفی در خصوص فناوری واقعیت افزوده، خودروها و ایلان ماسک پرداخته است.

«تیم کوک» (Tim Cook)، مدیر عامل اپل به ندرت جزئیاتی از محصولات معرفی‌نشده به اشتراک می‌گذارد ولی طی مصاحبه با «کارا سوئیشر» (Kara Swisher) از نیویورک تایمز اشاراتی به نگرششان به فناوری واقعیت افزوده و خودروها داشته است.

تیم کوک با سوئیشر بر سر این دیدگاه که فناوری واقعیت افزوده برای آینده‌ی اپل «به شدت مهم» خواهد بود موافقت کرده و گفته است که می‌توان از آن برای بهبود بخشیدن به گفت‌وگوها استفاده کرد.

من و شما اکنون مکالمه‌ای عالی داریم و حتی بهتر خواهد شد اگر بتوانیم جداول یا چیزهای دیگری را به بحثمان بیفزاییم.

وی استفاده از واقعیت افزوده در حوزه‌ی سلامت و بهداشت، آموزش، خرید و فروش و گیمینگ را تصور می‌کند.

من در حال حاضر می‌بینم که واقعیت افزوده در برخی از این حوزه‌ها با استفاده از گوشی همراه به کار گرفته شده است. و فکر می‌کنم که در آینده اتفاقات بهتری خواهد افتاد.

سال‌ها است که شایعات و گزارشاتی را مشاهده می‌کنیم مبنی بر اینکه اپل مشغول توسعه‌ی یک هدست واقعیت افزوده است و در جدیدترین شایعات آمده است که این شرکت یک هدست ترکیبی واقعیت مجازی و واقعیت افزوده را در دست توسعه دارد که سال آینده به عرضه می‌رسد. قابلیت‌های واقعیت افزوده هم‌اکنون روی آیفون و آی‌پد در دسترس قرار دارند اما به‌جز فیلترهای اسنپ‌چت که جنبه‌ی سرگرمی دارند و موارد کاربردی محسوب نمی‌شوند، این فناوری هنوز آنقدر گسترده نشده است.

تیم کوک همچنین در پاسخ به سوالی راجع به خودروها درمورد رویکرد اپل نسبت به محصولات خود صحبت کرده است. شایعات چند وقت اخیر باعث شده است که در این خصوص که اپل خودروی الکتریک خود را با همکاری سایر شرکت‌ها توسعه می‌دهد یا به تنهایی آن را می‌سازد، شک و شبه‌هایی به وجود بیاید. با فرض اینکه این پروژه به مرحله‌ی اجرایی رسیده، گفته‌های تیم کوک حکایت از این دارند که این شرکت خود به تنهایی با اتکا به فناوری‌های خود این محصول را می‌سازد.

ما به ادغام سخت‌افزار، نرم‌افزار و خدمات و پیدا کردن نقطه‌ی برخورد آن‌ها علاقه‌ی زیادی داریم چون فکر می‌کنیم اینجا است که جادو اتفاق می‌افتد. و این کاری است که دوست داریم انجام دهیم و دوست داریم فناوری اصلی در این زمینه را در اختیار داشته باشیم.

کوک از «خودمختاری» به‌عنوان «فناوری اصلی» یاد کرده و اظهار داشته است که می‌توان کارهای زیادی با آن انجام داد. اما همچنین این نکته را متذکر شده است که تمامی محصولات اپل به عرضه نمی‌رسند.

ما چیزهای زیادی را در داخل مورد بررسی قرار می‌دهیم. بسیاری از آن‌ها هیچ‌وقت به نتیجه نمی‌رسند. نمی‌گویم که این یکی هم به نتیجه نخواهد رسید.

«ایلان ماسک» (Elon Musk) اخیراً مدعی شده بود که در سال 2017 به دنبال فروش تسلا به اپل بوده اما تیم کوک حتی درخواست وی برای قرار ملاقات را نپذیرفته است. طی این مصاحبه از تیم کوک در این باره نیز پرسیده شده و او چنین پاسخ داده است:

من هیچ‌وقت با ایلان صحبت نکردم. اگرچه احترام زیادی برای شرکتی که ساخته است قائلم و آن را تحسین می‌کنم.

با توجه به شایعات و گزارشات اخیر، هدست واقعیت ترکیبی اپل با قیمتی بین 1000 تا 3000 دلار، نمایشگر 8K برای هر چشم، وزنی بسیار پایین‌تر از سایر هدست‌های موجود در بازار و طراحی پارچه‌ای در سال 2022 روانه‌ی بازار خواهد شد اگرچه امکان به تعویق افتادن عرضه‌اش به‌خاطر مشکلات احتمالی در زمینه‌ی تامین موجودی وجود دارد.

0

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا
بستن
بستن