مدیرعامل بنیاد ملی بازی‌های رایانه‌ای خبر داد

تصویب «رده‌بندی سنی بازی‌های رایانه‌ای» در شورای فرهنگ عمومی کشور

مدیرعامل بنیاد ملی بازی‌های رایانه‌ای از مصوب شدن «رده‌بندی سنی بازی‌های رایانه‌ای» در ششصد و شصت و پنجمین جلسه شورای فرهنگ عمومی کشور با حضور وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی خبر داد و آن را گامی مهم در راستای فرهنگ‌سازی در حوزه بازی‌های رایانه‌ای برشمرد.

به گزارش روابط عمومی بنیاد ملی بازی‌های رایانه‌ای، حسن کریمی قدوسی گفت: از ماه‌ها پیش با دبیرخانه شورای فرهنگ عمومی کشور تعامل را شروع کردیم تا بتوانیم نظام رده‌بندی سنی بازی‌ها را در این شورا مصوب کنیم که خوشبختانه شاهد تعامل بسیار خوب این شورا به‌خصوص دکتر شاهمرادی رییس این شورا و همکاران‌شان بودیم.

کریمی قدوسی نظام رده‌بندی سنی بازی‌ها (ESRA) را به‌سان قانونی دانست که نیاز به کمک دارد و گفت: رده‌بندی سنی بازی‌ها وظیفه‌ی فرهنگی بنیاد ملی بازی‌های رایانه‌ای است که نمی‌گذارد یک بازی رایانه‌ای بدون درج رده‌بندی به بازار عرضه شود. اما برای فرهنگ‌سازی و جا افتادن این رده‌بندی نیاز است تا سازمان‌هایی همچون صدا و سیما و شهرداری پای کار بیایند و کمک کنند.

مدیر عامل بنیاد ملی بازی‌های رایانه‌ای با اشاره به تصویب این آیین‌نامه در شورای فرهنگ عمومی کشور افزود: با ابلاغ این مصوبه سازمان‌هایی که نقش مستقیمی در فرهنگ دارند، از جمله سازمان صدا و سیما و شهرداری موظف خواهند شد تا نسبت به فرهنگ‌سازی و اطلاع‌رسانی رده‌بندی سنی بازی‌های رایانه‌ای اقدام‌های عملی انجام داده و با بنیاد ملی بازی‌های رایانه‌ای همکاری کنند.

وی تاکید کرد: رعایت نکردن گروه سنی مناسب در خرید بازی‌های رایانه‌ای‌ باعث می‌شود کاربران این بازی‌ها دچار برخی از آسیب‌های اجتماعی، فرهنگی و اعتقادی شوند که راه‌حل آن استفاده از رده‌بندی سنی بازی‌ها است.

حسن کریمی قدوسی با اشاره به نگرانی مقام معظم رهبری نسبت به ولنگاری فرهنگی افزود: تصویب این آیین‌نامه گام مثبتی در جهت فرهنگ‌سازی و رواج استفاده از رده‌بندی سنی بازی‌ها خواهد بود و مطمئنا در صورت آگاهی خانواده‌ها و استفاده صحیح از رده‌بندی سنی بازی‌های رایانه‌ای، مخاطرات این رسانه به شدت کاسته می‌شود.

لازم به یادآوری است آیین‌نامه رده‌بندی سنی بازی‌های رایانه‌ای، روز گذشته مورخ ۲۲ تیر ماه در شورای فرهنگ عمومی کشور با حضور وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی به تصویب رسید و براساس آن خط مش و چارچوب‌های فعالیت نظام ESRA طبق دغدغه‌های فرهنگی کشور مشخص شد.

گام نهایی این آیین‌نامه، مصوب شدن آن در شورای عالی انقلاب فرهنگی خواهد بود تا نظام رده‌بندی سنی بازی‌ها از لحاظ قانونی به تکامل برسد.

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

پیمایش به بالا