معرفی بهترین مرورگرها برای حفظ حریم خصوصی

معرفی بهترین مرورگرها برای حفظ حریم خصوصی

بهترین مرورگرها برای حفظ حریم خصوصی کدامند؟ انتخاب ما مرورگر Brave است. ما مشخصاتی مانند تنظیمات حریم خصوصی را تجزیه و تحلیل کرده‌ایم.

تغییرات بزرگی در وب تحت حمایت تبلیغات در حال رخ دادن است و مرورگر به یک میدان جنگ کلیدی برای حفظ حریم خصوصی کاربر نهایی تبدیل شده است.

در حالی که کروم پرکاربردترین مرورگر در جهان است، مرورگرها و راه‌هایی جایگزین برای بهبود حریم خصوصی شما هنگام استفاده از کروم وجود دارد که آنها را در سیار نیوز به شما معرفی خواهیم کرد.

به گفته دکتر Lukasz Olejnik، محقق و مشاور مستقل حریم خصوصی، که در سال‌های ۲۰۰۹-۲۰۱۱ مطالعه‌ای در مقیاس بزرگ انجام داد که نشان می‌داد تاریخچه مرور وب می‌تواند توسط شرکت‌های تبلیغات آنلاین مورد استفاده قرار گیرد، متأسفانه، هنوز راه آسانی برای تضمین حفظ حریم خصوصی از طریق مرورگرها وجود ندارد. مرورگرهای فردی اثر انگشتی در طول زمان هستند.

محققان سازنده فایرفاکس، موزیلا، مطالعه او را در سال ۲۰۲۰ با ۵۲۰۰۰ کاربر فایرفاکس تقلید کردند که یافته های Olejnik را تایید کرد. آنها هشدار دادند که امروزه تسلط بیشتر گوگل و فیس بوک بر تبلیغات آنلاین باعث می‌شود که شناسایی مجدد از طریق تاریخچه‌های مرور به یک مشکل مهم حریم خصوصی امروز تبدیل شود.

جایگزین Google FLoC (Federated Learning of Cohorts) برای کوکی‌های شخص ثالث که Google قصد دارد در سال ۲۰۲۲ آن را مسدود کند، اکنون با بعضی از کاربران Chrome در ایالات متحده و سایر بازارها به جز اروپا، جایی که Google اخیراً اذعان کرده است که FLoC ممکن است با مقررات عمومی حفاظت از داده‌های اتحادیه اروپا (GDPR) سازگار نباشد.

اما FLoC مشکل انگشت نگاری مرورگر را حل نمی‌کند.

اولجنیک می‌گوید: «اثرانگشت ماندگار است و حذف کوکی‌های شخص ثالث در واقع تأثیری بر این تکنیک ندارد.»

معرفی بهترین مرورگرها برای حفظ حریم خصوصی
معرفی بهترین مرورگرها برای حفظ حریم خصوصی

بهترین مرورگرها برای حفظ حریم خصوصی

Brave

Brave یک مرورگر مبتنی بر Chromium است که به طور پیش‌فرض تبلیغات، اثر انگشت و ردیاب‌های تبلیغات را مسدود می‌کند. Brave در ماه ژانویه اعلام کرد که از مرز ۵۰ میلیون کاربر فعال ماهانه گذشته است که هنوز کسری از ۳.۳ میلیارد کاربر کروم در سراسر دسکتاپ و موبایل است.

مدل کسب‌وکار Brave به تبلیغات محافظت از حریم خصوصی متکی است که می‌توانند هنگام توجه کاربران به تبلیغات، به ناشران و کاربران با نشانه‌های توجه اولیه (BAT) پرداخت کنند. همچنین اخیراً Tailcat را برای راه‌اندازی Brave Search خریداری کرده است، بنابراین می‌تواند جایگزینی با تمرکز بر حفظ حریم خصوصی برای Google Chrome و Google Search ارائه کند.

این مرورگر مبتنی بر کرومیوم توسط برندان ایچ، طراح کلیدی زبان برنامه نویسی جاوا اسکریپت و یکی از بنیانگذاران موزیلا و فایرفاکس، مدیریت می‌شود.

سابقه حریم خصوصی Brave بی نقص نیست. Eich در سال ۲۰۲۰ پس از اینکه گرفتار شد در حال اشتراک‌گذاری پاسخ‌های تکمیل خودکار پیش‌فرض با یک صرافی ارز دیجیتال وابسته از مشتریان عذرخواهی کرد.

با این حال، یک مطالعه اخیر توسط پروفسور داگلاس جی لیث در کالج ترینیتی در دانشگاه دوبلین، Brave را به عنوان خصوصی‌ترین مرورگر بر روی گوگل کروم، موزیلا فایرفاکس، اپل سافاری و مایکروسافت اج مبتنی بر کروم رتبه‌بندی کرد.

لیث به بررسی میزان ارتباط مرورگرها با سرورهای پشتیبان هر سازنده مرورگر پرداخت. Brave از هیچ شناسه‌ای استفاده نمی‌کند که نشانی‌های IP را در طول زمان ردیابی کند و جزئیات صفحات وب بازدید شده را با سرورهای باطن خود به اشتراک نمی‌گذارد. در مقابل کروم، فایرفاکس و سافاری داده‌های تله‌متری را با شناسه‌های مرتبط با هر نمونه مرورگر برچسب‌گذاری کردند.

Brave تعداد زیادی کد گوگل را از نسخه Chromium خود حذف کرده است تا حریم خصوصی کاربر را بهبود بخشد و همچنین با پیشنهاد FLoC ID Google مخالفت کرده است که در حال انتشار برای کاربران Chrome است اما در Brave فعال نخواهد شد.

Brave دارای چندین تنظیمات افزایش حریم خصوصی با گزینه هایی برای مسدود کردن ردیاب های تبلیغاتی شخص ثالث، یک کلید برای ارتقاء اتصالات ناامن به HTTPS، مسدود کردن کوکی ها و مسدود کردن اثر انگشت است. کاربران می‌توانند این موارد را در تنظیمات با در بخش سپرها و حریم خصوصی و امنیت تنظیم کنند.

علی‌رغم هشدار درباره FLoC، اولجنیک می‌گوید که از نظر حفظ حریم خصوصی به کوکی‌های شخص ثالث ارجحیت دارد، اما او تا زمانی که طرح نهایی را ببیند، از قضاوت خودداری می‌کند.

FLoC نوعی اثر انگشت است که برای جایگزینی کوکی‌های شخص ثالث طراحی شده است. در این طرح، Google یک شناسه FLoC را به دسته‌هایی از کاربران کروم با علایق مشابه اختصاص می‌دهد و با اجازه دادن به افراد در «مخفی شدن در میان جمعیت»، همانطور که گوگل بیان می‌کند، در حالی که همچنان تبلیغات هدفمند را به تبلیغ‌کنندگان ارائه می‌کند، امکان حفظ حریم خصوصی را فراهم می‌کند.

با این حال، Olejnik دریافت که پیاده‌سازی اولیه FLoC می‌تواند تاریخچه مرور وب کاربران را افشا کند، بنابراین پوشش در میان جمعیت ممکن است در واقع آنطور که در نظر گرفته شده است، کارساز نباشد.

اولجنیک می‌گوید: «اگر مجبور بودم بین کوکی‌های شخص ثالث یا FLoC یکی را انتخاب کنم، FLoC را انتخاب می‌کردم. اما همه چیز به طراحی و پیکربندی نهایی بستگی دارد. باید در طراحی دقت کرد تا از خطر نشت اطلاعات جلوگیری شود.»

«در آزمایش‌های نسخه اولیه، تأیید کردم که نشت تاریخچه‌های مرور وب واقعاً امکان‌پذیر است. اما مطمئن هستم که راه‌حل نهایی باید بعضی تنظیمات حفظ حریم خصوصی طراحی و اجرا شود. در آزمایش فعلی FloC، اینطور نیست.»

مزایا

 • به طور پیش فرض بر حریم خصوصی متمرکز شده است
 •  در تجارت سنتی تبلیغات آنلاین نیست
 • یک تجربه سریع

معایب:

 • هیچ نکته منفی آشکاری وجود ندارد، اما مشکلات گذشته نشان می‌دهد که کامل نیست
Brave
Brave

Mozila fireox از بهترین مرورگرها برای حفظ حریم خصوصی

امنیت و وصله کروم موزیلا را به بهترین مرورگرها برای حفظ حریم خصوصی تبدیل کرده است، اما وقتی صرفاً به حفظ حریم خصوصی نگاه می‌کنیم، Olejnik موزیلا فایرفاکس را به عنوان بهترین بسته رتبه‌بندی می‌کند. بنابراین، برای کسانی که از استراتژی چند مرورگر برای بهبود حریم خصوصی استفاده می‌کنند، فایرفاکس یک ابزار ضروری است.

یکی از مهم‌ترین ویژگی‌های حریم خصوصی فایرفاکس، حفاظت از ردیابی پیشرفته است. موزیلا همچنین تکنیک‌های Tor را برای جلوگیری از اثرانگشت مرورگر قرض گرفته است و علیرغم کاهش تعداد کاربران فعال ماهانه آن (این رقم امروز به ۲۲۰ میلیون رسیده است که نسبت به ۲۵۰ میلیون سال قبل کاهش یافته است).

توسعه‌دهندگان فایرفاکس در تلاش دائمی برای بهبود ویژگی‌های ردیابی و پیشگیری هستند. به عنوان مثال کار بر روی ذخیره‌سازی داده‌های مرورگر که می‌تواند برای ردیابی کاربران در سراسر وب استفاده شود که فراتر از کوکی‌های ذخیره شده است و چندین کش را هدف قرار می‌دهد.

فایرفاکس با تایپ کردن about:preferences#privacy در نوار آدرس گزینه‌های زیادی برای سفارشی کردن مرورگر برای حفظ حریم خصوصی دارد. پیشگیری از ردیابی پیشرفته «استاندارد» ردیاب‌های رسانه‌های اجتماعی، کوکی‌های ردیابی بین سایت‌ها و ردیابی را در پنجره‌های خصوصی، رمزارزها و اسکریپت‌های اثرانگشت مسدود می‌کند.

یک حالت سخت هم وجود دارد که ممکن است بعضی از سایت ها را خراب کند، اما راه‌هایی برای لیست سفید محافظت ردیابی پیشرفته برای سایت‌های مورد اعتماد وجود دارد و برای کسانی که وقت دارند، موزیلا راهی برای سفارشی کردن ویژگی حریم خصوصی ارائه می‌دهد.

و اگر مخالف FLoC کروم هستید، موزیلا این هفته گفت که با تکنیک انگشت نگاری مخالف است و آن را در فایرفاکس پیاده‌سازی نخواهد کرد.

یکی از سخنگویان موزیلا گفت: «ما در حال حاضر در حال ارزیابی بسیاری از پیشنهادات تبلیغاتی حفظ حریم خصوصی، از جمله موارد ارائه شده توسط گوگل هستیم، اما در حال حاضر هیچ برنامه‌ای برای اجرای هیچ یک از آنها نداریم.»

آنها افزودند: «ما این فرض را قبول نداریم که صنعت به میلیاردها نقطه داده درباره افراد نیاز دارد که بدون درک آن‌ها جمع‌آوری و به اشتراک گذاشته می‌شوند تا تبلیغات مربوطه را ارائه کنند».

مزایا:

 • فایرفاکس سرمایه‌گذاری زیادی برای پیشگیری از ردیابی پیشرفته انجام داده است
 • علاقه‌ای به سود بردن از تبلیغات آنلاین ندارید
 • مورد اعتماد ۲۲۰ میلیون کاربر

معایب:

 • علیرغم تغییرات اساسی، فایرفاکس همچنان کاربران خود را از دست می‌دهد
 • موزیلا در حال ارائه سرویس خواندنی خود یعنی Pocket از طریق فایرفاکس است
Mozila fireox از بهترین مرورگرها برای حفظ حریم خصوصی
Mozila fireox از بهترین مرورگرها برای حفظ حریم خصوصی

DuckDuckGo از بهترین مرورگرها برای حفظ حریم خصوصی

DuckDuckGo، یک موتور جستجوی متمرکز بر حریم خصوصی، حامی سرسخت حقوق حفظ حریم خصوصی مصرف کننده است و در ژانویه به نقطه عطفی رسید که به ۱۰۰ میلیون درخواست جستجوی کاربر در روز رسید.

DuckDuckGo و ظهور اپلیکیشن پیام‌رسان رمزگذاری‌شده سیگنال، نشان می‌دهد که اشتهای فزاینده‌ای برای جایگزین‌های متمرکز بر حریم خصوصی برای غول‌های فناوری مانند فیس‌بوک و گوگل وجود دارد. با این حال، اعداد جستجوی روزانه DuckDuckGo در مقایسه با ۵ میلیارد جستجوی روزانه گوگل ناچیز است.

افزونه DuckDuckGo Privacy Essentials برای کروم، فایرفاکس و اج جدید مایکروسافت توسط ۴ میلیون کاربر کروم نصب شده است. شهرت آن بر اساس این ایده است که داده‌های کاربر را جمع‌آوری نمی‌کند، اما می‌تواند نتایج جستجوی مشابهی را ارائه دهد که داده‌های کاربر را جمع‌آوری می‌کنند.

در واکنشی ظاهرا به تسلط بلامنازع گوگل در جستجو، بعضی از سازندگان مرورگر مانند پروژه To web-anonymizing، DuckDuckGo را به موتور جستجوی پیش‌فرض برای عرضه با مرورگر مبتنی بر فایرفاکس تبدیل کردند.

DuckDuckGo توسط کارآفرین گابریل واینبرگ به عنوان یک پروژه خود سرمایه‌گذاری در سال ۲۰۰۸ تاسیس شد.

افزونه DuckDuckGo همچنین به سرعت شناسه اثرانگشت FLoC گوگل را مسدود کرد.

این شرکت یکی از اعضای موسس استاندارد کنترل حریم خصوصی جهانی (GPC) است (که هنوز در حال حذف شدن است) به عنوان پاسخی به حفاظت از حریم خصوصی مصرف کننده تحت قانون حمایت از مصرف کننده کالیفرنیا (CCPA) و مقررات عمومی حفاظت از داده‌های اروپا (GDPR) است.

اما این افزونه مرورگر است و مانند همه نرم‌افزارها، آسیب‌پذیری‌هایی وجود دارد که ظاهر می‌شوند. در ماه مارس، محققان یک نقص برنامه‌نویسی متقابل سایت را در DuckDuckGo Privacy Essentials کشف کردند که می‌تواند به مهاجم اجازه دهد تمام وب‌سایت‌هایی را که کاربر بازدید می‌کند مشاهده کند. خوشبختانه DuckDuckGo این نقص را نسبتاً سریع برای کروم و فایرفاکس برطرف کرد.

مزایا:

 • در کروم، مرورگرهای مبتنی بر Chromium و فایرفاکس پشتیبانی می‌شود
 • به نظر می‌رسد DuckDuckGo تعهد محکمی به حفظ حریم خصوصی کاربر دارد
 • اگر FLoC را دوست ندارید، به طور خودکار آن را مسدود می‌کند

معایب:

 • این یک برنامه افزودنی نرم ‌فزاری است و راه دیگری برای ورود نقص‌های امنیتی ایجاد می‌کند
DuckDuckGo از بهترین مرورگرها برای حفظ حریم خصوصی
DuckDuckGo از بهترین مرورگرها برای حفظ حریم خصوصی

Microsoft Edge از بهترین مرورگرها

مایکروسافت اج که بر اساس پروژه کرومیوم گوگل است، اکنون برای ویندوز ۱۰، macOS و لینوکس در دسترس است.

مایکروسافت توسط پروفسور لیث بدترین مرورگر برای حفظ حریم خصوصی به دلیل تعداد دفعات ارسال شناسه‌ها، از جمله آدرس IP و داده‌های موقعیت مکانی به سرورهای مایکروسافت، حتی بدتر از گوگل کروم، رتبه‌بندی شد.

مایکروسافت گفته است که این فقط داده‌های تشخیصی است که می‌تواند به راحتی از شناسه دستگاه جدا شود. مایکروسافت اعتراف کرد که مجموعه‌اش حاوی اطلاعاتی درباره وب‌سایت‌های بازدید شده است، اما گفت این اطلاعات برای ردیابی تاریخچه مرور کاربران یا URL‌هایی که به طور خاص به کاربر مرتبط هستند استفاده نمی‌شود.

جمع‌آوری داده‌های تله‌متری ویندوز ۱۰ نشان می‌دهد که مایکروسافت می‌تواند با وجود اظهارات اصولی برد اسمیت، رئیس مایکروسافت در مورد استفاده از تشخیص چهره در عرصه‌های عمومی، در حفظ حریم خصوصی ضعیف باشد.

مایکروسافت همچنین برداشت جالبی از FLoC گوگل دارد. یکی از سخنگویان مایکروسافت گفت که از انگشت‌نگاری پشتیبانی نمی‌کند، چرا که کاربران نمی‌توانند با آن موافقت کنند. اما در حال توسعه جایگزین خود برای FLoC به نام PARAKEET است که اهدافی مشابه با FLoC دارد، مانند هدف‌گیری مجدد مرورگرها در طول زمان.

مایکروسافت گفت: «مانند گوگل، ما از راه‌حل‌هایی پشتیبانی می‌کنیم که رضایت واضح را به کاربران می‌دهند و از انتخاب مصرف‌کننده عبور نمی‌کنند. همچنین به همین دلیل است که از راه‌حل‌هایی که از سیگنال‌های هویت کاربر بدون رضایت استفاده می‌کنند، مانند انگشت نگاری، پشتیبانی نمی‌کنیم. صنعت در حال سفر است و وجود خواهد داشت. پیشنهادات مبتنی بر مرورگر باشد که نیازی به شناسه‌های کاربر فردی ندارند و پیشنهادات مبتنی بر شناسه مبتنی بر رضایت و روابط شخص اول است. ما به بررسی این رویکردها با جامعه ادامه خواهیم داد. به عنوان مثال، اخیراً خوشحال شدیم یکی از موارد ممکن را معرفی کنیم.»

پیشنهاد مایکروسافت PARAKEET می‌گوید که از یک وب با بودجه تبلیغاتی پشتیبانی می‌کند، چرا که نمی‌خواهیم روزی را ببینیم که تمام محتوای باکیفیت پشت دیوارهای پرداخت حرکت کند و فقط برای کسانی که توانایی مالی دارند قابل دسترسی باشد.

در حالی که موتور جستجوی بینگ مایکروسافت ممکن است به طور گسترده مورد استفاده قرار نگیرد، مالک LinkedIn است و بخش تبلیغات آنلاین آن برند در ۳ ماهه منتهی به ۳ ماهه دسامبر ۲۰۲۰، ۲.۵۸ میلیارد دلار درآمد به ارمغان آورد که ۲۳ درصد نسبت به سال گذشته افزایش یافته اس و حدود ۵ درصد از کل درآمد ۴۳.۱ میلیارد دلاری مایکروسافت در آن ۳ ماهه را تشکیل می‌دهد.

مایکروسافت هرگز ادعا نکرده است که حافظ حریم خصوصی کاربر نهایی است، اما حداقل یک صفحه پشتیبانی ارائه می‌دهد که توضیح می‌دهد اج چه داده‌هایی را جمع‌آوری می‌کند و چرا مایکروسافت آنها را جمع‌آوری می‌کند.

مزایا:

 • گوگل کروم نیست
 • اج به سرعت در حال به دست آوردن ویژگی‌های جدید است

معایب:

 • این یک تجارت تبلیغات آنلاین در حال رشد است
 • موضع مایکروسافت در مورد FLoC مبهم است
Microsoft Edge از بهترین مرورگرها
Microsoft Edge از بهترین مرورگرها

بهترین مرورگر برای حفظ حریم خصوصی کدام است؟

Brave بر اساس تجزیه و تحلیل ما از مشخصاتی مانند کوکی‌های ذخیره شده، تنظیمات حریم خصوصی و سرعت مرورگرهای برتر، بهترین مرورگر برای حفظ حریم خصوصی است.

آیا مرورگرهای دیگری وجود دارند که ارزش بررسی داشته باشند؟

یکی دیگر از گزینه‌های عالی برای بهبود حریم خصوصی شما در وب، مرورگر Tor است که بر اساس نسخه پشتیبانی گسترده موزیلا (ESR) فایرفاکس ساخته شده است. این بهینه‌سازی شده است تا به کاربران کمک کند از شبکه ناشناس Tor استفاده کنند. مجموعه‌ای از گره‌های توزیع شده در مقابل یک طراحی متمرکز تر مانند یک سرویس VPN. مرورگر Tor موتور جستجوی پیش فرض مرورگر Tor DuckDuckGo است.

اگرچه مرورگر Tor یک انتخاب اصلی مرورگر نیست، مرورگر Tor یک مرورگر خوب برای افرادی است که نمی‌خواهند در سراسر وب ردیابی شوند و به صورت ماهانه توسط پروژه Tor به‌روزرسانی می‌شود.

با این حال، بارگیری صفحه در مرورگر Tor می‌تواند کندتر باشد و بعضی از سایت‌ها ممکن است به دلیل معماری شبکه Tor کار نکنند. برای مثال، استفاده از مرورگر Tor برای جستجوی گوگل، ممکن است نیاز به انجام چالش‌های اضافی CAPTCHA داشته باشد تا ثابت کنید شما یک ربات نیستید. بارگذاری صفحه هم در سرویس‌های استریم مانند Netflix به طور قابل توجهی کندتر است.

با این وجود، مرورگر Tor برای افرادی که از چندین مرورگر استفاده می‌کنند تا زندگی خود را در وب انجام دهند، افزودنی ارزشمند است.

مرورگر
مرورگر

آیا استفاده از یک پنجره مرور خصوصی آدرس IP من را پنهان می‌کند؟

اگر از کروم استفاده می‌کنید، یک پنجره ناشناس آدرس IP شما را پنهان نمی‌کند. این به سادگی تاریخچه مرورگر شما، اطلاعاتی که در فرم‌ها وارد کرده‌اید یا مجوزهایی که به سایت‌هایی که بازدید کرده‌اید داده‌اید را ذخیره نمی‌کند.

مایکروسافت اج، فایرفاکس و اپرا همگی از شکل مشابهی از پنجره وب ناشناس برای مرور استفاده می‌کنند، اما واقعا هویت آنلاین شما را پنهان نمی‌کنند. اگر می‌خواهید آدرس IP خود را از مشاهده یا ردیابی مسدود کنید، می‌توانید VPN را دانلود کنید که آدرس IP شما را پنهان می‌کند تا ارائه‌دهنده خدمات شما (یا هر شخص دیگری) نتواند آنچه را که انجام می‌دهید ببیند.

رایج‌ترین آسیب‌پذیری امنیتی وب شخصی چیست؟

قرار دادن اطلاعات شخصی یا تماس خود در رسانه‌های اجتماعی. اگر نام کامل، شماره تلفن، آدرس یا محل کار خود را در هر جایی در رسانه‌های اجتماعی خود دارید، شخصی می‌تواند از آن برای ایجاد خرابی در حساب‌های شخصی شما استفاده کند. برای جلوگیری از این امر، در صورت امکان از نام واقعی خود به صورت آنلاین استفاده نکنید، ردیابی موقعیت مکانی را خاموش کنید و اگر می‌توانید در مورد محل کار خود پستی ارسال نکنید. تنها چیزی که لازم است یک تکه از اطلاعات شخصی است تا کسی که نیت بسیار بدی دارد بتواند کل حضور آنلاین شما را در اختیار بگیرد.

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

پیمایش به بالا