اپلموبایل

چه زمانی پورت USB-C را در گوشی‌های آیفون خواهیم دید؟

امتیاز دهی

پورت لایتنینگ در آستانه ۱۰ سالگی است؛ با این وجود هنوز هم در آیفون‌های اپل جایگاه خود را دارد. این مسئله بسیار عجیب است خصوصا با توجه به اینکه بسیاری از دستگاه‌های دیگر اپل، از قبل از پورت USB-C تغذیه می‌کنند. در حالی که بارها شاهد افشاهای زیادی مبنی بر گنجاندن USB-C در آیفون بوده‌ایم، هنوز خبری از آن نیست. گفته شده که اپل نمی‌تواند مدت طولانی‌تری پورت لایتنینگ را نگه دارد. با این مطلب سیار نیوز همراه باشید.

قانون جدید اتحادیه اروپا

طبق دستوری که در اتحادیه اروپا صادر شده تمام تولید کنندگان باید تا سال ۲۰۲۴ پورت‌های USB-C را روی تلفن‌ها و سایر دستگاه‌های خود قرار دهند. اگرچه این دستوالعمل به طور خاص برای اپل هدف گذاری نشده اما بیشترین تأثیر را روی آن خواهد داشت.

اگر این مورد را با گزارش‌های متعددی که از آزمایش پورت USB-C بر روی آیفون‌های اپل خبر می‌دهند، نشان می‌دهد که این مورد دیر یا زود به واقعیت تبدیل می‌شود. در این مطلب به هر چیزی که درباره آیفون‌هایی با پورت USB-C و زمان عرضه آن‌ها می‌دانیم می‌پردازیم.

سرمایه گذاری طلا | سامانه طلاین | تبلیغات سرمایه گذاری طلا | سامانه طلاین

USB-C در مقابل لایتنینگ

قبل از هر چیز ابتدا به بررسی تفاوت بین پورت لایتنینگ و USB-C می‌پردازیم و اینکه چرا دومی به طور عینی استاندارد شارژ بهتری است. در شروع باید بدانیم که لایتنینگ یک فناوری اختصاصی است که تنها با محصولات اپل کار می‌کند اما USB-C استانداردی قابل استفاده برای تولید کنندگان متعدد است.

سرعت انتقال داده‌ها در لایتنینگ ۴۸۰ مگابایت در ثانیه است در حالی که این سرعت برای USB-C، ۵ تا ۴۰ گیگابایت در ثانیه می‌باشد. همانطور که اعداد نشان می‌دهد، USB-C از نظر سرعت انتقال بسیار جلوتر است.

اما برتری USB-C به اینجا ختم نمی‌شود چون مزیت بزرگ آن برتری از نظر مقدار وات پشتیبانی شده توسط آن است. پورت لایتنینگ، شارژ را به ۲۰ وات محدود می‌کند در حالی که تلفن‌های اندرویدی با USB-C، سرعت شارژ را تا ۱۵۰ وات هم تجربه می‌کنند.

البته هر گوشی با USB-C قادر به شارژ ۱۵۰ واتی نیست اما ظرفیت رسیدن به این سرعت‌های بالا را دارد. به طور خلاصه USB-C به طرز قابل توجهی نسبت به لایتنینگ در مسائل مهم برتری دارد. این پورت سازگاری بیشتر، سرعت انتقال بالاتر و قدرت شارژ بیشتری را ارائه می‌دهد.

پورت USB-C در مقابل لایتنینگ

دستور اتحادیه اروپا

در ۷ ژوئن ۲۰۲۲، قانونگذاران اتحادیه اروپا به یک استاندارد شارژ مشترک برای دستگاه‌های الکترونیکی رای دادند. این سیاست در مجموع شامل ۱۵ دسته از جمله، تلفن‌های همراه، تبلت‌ها، دوربین‌ها، پوشیدنی‌های صوتی و … می‌شود.

تولیدکنندگان تا پایان سال ۲۰۲۴ فرصت دارند که جهت پیروی از این قانون، پورت USB-C را بر روی دستگاه‌های خود قرار دهند. این سیاست لپ تاپ‌ها را نیز در بر می‌گیرد. با این حال در این زمینه، برندها حدود ۴۰ ماه (تقریبا تا اوایل سال ۲۰۲۶) فرصت انجام تغییرات لازم را دارند.

هدف این قانون کاهش اتلاف انرژی و در نهایت تسهیل زندگی مردم است چون در این صورت آن‌ها قادرند از یک پورت برای همه دستگاه‌های خود استفاده کنند. به گفته اتحادیه اروپا، این قوانین می‌توانند سالانه حدود ۱۱۰۰۰ تن متریک (بیش از ۱۲۰۰۰ تن) زباله الکترونیکی را کاهش دهند و ۲۵۰ میلیون یورو (حدود ۲۶۸ میلیون دلار آمریکا) برای خرید شارژ غیرضروری صرفه‌جویی کند.

اگر اپل بخواهد به فروش آیفون‌های دارای پورت شارژ فیزیکی ادامه دهد باید از پورت USB-C استفاده کند. سیاست جدید اتحادیه اروپا تضمین می‌کند که غول فناوری نمی‌تواند با ارائه یک دانگل خارجی مانند سال‌ها پیش، از آن خارج شود.

فشار سناتورهای ایالات متحده برای شارژ مشترک

پس از توافق اتحادیه اروپا، گروهی از سناتورهای آمریکایی نامه ای به وزارت بازرگانی ایالات متحده ارسال کردند و خواستار وضع قانون مشترک شارژر شدند. در این نامه، سناتورها اشاره کردند که چگونه شارژرهای اختصاصی – مانند شارژر لایتنینگ اپل – زباله‌های الکترونیکی غیرضروری را جمع‌آوری می‌کنند و در عین حال بار مالی را بر مصرف‌کنندگانی که دستگاه‌هایی از تولیدکنندگان مختلف دارند تحمیل می‌کنند.

در این نامه آمده است: همانطور که اتحادیه اروپا عاقلانه در راستای منافع عمومی عمل کرده و در موضوعات مصرف کننده و مسائل زیست محیطی، شرکت‌های قدرتمند فناوری را به تبعیت از قانون وادار کرده است، ایالات متحده نیز باید در همین راستا قدم بردارد.

البته شایان ذکر است که سناتورها از وزارت بازرگانی نمی‌خواهند که USB-C را به عنوان استاندارد شارژ جهانی در نظر بگیرند بلکه به دنبال یک استراتژی جامع هستند تا این وزارت، امکان ایجاد استاندارد خود را داشته باشد.

آیفون‌های دارای پورت USB-C

عرضه آیفون‌های USB-C در سال ۲۰۲۳ یا ۲۰۲۴

بارها درباره استفاده آیفون از پورت USB-C شایعاتی به میان آمده در حالی که امسال نیز اتفاقی رخ نداده است. از طرفی دوران استفاده از لایتنینگ هم رو به پایان است. تحلیل گر محبوب اپل، مینگ چی کو در اظهاراتی بیان کرد که سری آیفون ۱۵ اولین گوشی دارای پورت USB-C خواهد بود. به گفته او USB-C، نرخ انتقال و سرعت شارژ را بهبود می‌بخشد.

بلافاصله پس از آن مارک گورمن از بلومبرگ طبق گزارشی ادعا کرد که اپل در حال آزمایش نمونه‌های اولیه آیفون‌های دارای پورت USB-C است. او همچنین معتقد است که این شرکت در حال کار بر روی آداپتوری است که لوازم جانبی اپل با پورت لایتنینگ را با آیفون USB-C سازگار کند.

اگر این گزارش‌ها درست باشد ممکن است به زودی در سال ۲۰۲۳ آیفون‌های USB-C را در بازار ببینیم. در حال حاضر مشخص نیست آیا این تغییر استراتژی تنها در آیفون‌هایی است که قرار است در بازارهای اروپا به فروش برسند یا مربوط کل خط تولید آیفون خواهد بود.

از آنجا که بازار اروپا منطقه فروش عمده اپل است، این شرکت نمی‌خواهد با رد سیاست وضع شده، این بازار را از دست بدهد. علاوه بر این، بعید به نظر می‌رسد که اپل به طور انحصاری آیفون‌های USB-C را برای اروپا و آیفون‌های مجهز به لایتنینگ را برای سایر بازارها تولید کند.

تنها راهی که احتمالا اپل برای طفره رفتن از این سیاست می‌تواند دنبال کند، تولید آیفونی است که منحصراً به شارژ بی سیم متکی است. شایعاتی در مورد این نیز منتشر شده است، اگرچه تحلیل گر اپل معتقد است که به دلیل محدودیت‌های فعلی فناوری‌های بی سیم و اکوسیستم نابالغ MagSafe  این اتفاق به این زودی‌ها رخ نمی‌دهد.

بنابراین با در نظر گرفتن همه این موارد احتمالا در اسرع وقت و در سال ۲۰۲۳ شاهد عرضه آیفون‌های USB-C خواهیم بود. در غیر این صورت اپل باید در سال ۲۰۲۴ این تغییر را انجام دهد. ممکن است در آیفون ۱۴ پورت USB-C نداشته باشیم، اما آیفون ۱۵ یا در نهایت آیفون ۱۶ شاهد این پورت پرطرفدار خواهند بود.

 

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

دکمه بازگشت به بالا
بستن
بستن