کمیسیون نظارت بر حفاظت از اطلاعات شخصی مردم در فضای مجازی تشکیل می شود

ر‌ییس مرکز پژوهش‌های مجلس گفت: در راستای رونمایی از لایحه صیانت از داده های شخصی کاربران فضای مجازی، کمیسیون نظارت بر حفاظت از داده های شخصی مردم در مجلس تشکیل می شود.

ستاد خبری الکامپ ۲۴- کاظم جلالی در مراسم رونمایی از پیش نویس لایحه صیانت و حفاظت از داده های شخصی کاربران در فضای مجازی که در سالن دولت الکترونیک با حضور وزیر ارتباطات و نمایندگان مجلس برگزار شد، تاکید کرد: صیانت از داده های شخصی مردم در فضای مجازی امروز قابل توجه است و قانونگذار باید تلاش کند از آسیب های این فضا پیشگیری کند.

وی تصریح کرد: بررسی تجارب دنیا نشان می دهد قوانین در این عرصه گسترش یافته و تمامی کشورها برای صیانت از حریم خصوصی کاربرانشان در تلاش هستند. در کنار این موضوع فتوای رهبری برای صیانت از داده های مردم نیز تاثیرگذاربوده و به همین دلیل مرکز پژوهش ها با همکاری پژوهشگاه قوه قضائیه و وزارت ارتباطات، لایحه صیانت از اطلاعات و داده های شخصی مردم در فضای مجازی را آماده کرده اند.

وی گفت: پیش بینی شده برای اجرایی شدن این لایحه، کمیسیون نظارت بر حفاظت از داده های شخصی مردم در مجلس و با حضور نمایندگان سه قوه تشکیل شود تا این لایحه به جمع بندی نهایی برسد.

وی تاکید کرد: ما موافقیم که این موضوع به جای طرح، به صورت لایحه به مجلس ارائه شود و پس از آن قوانین مشترکی که در حال تدوین است نیز به شکل لایحه در حوزه حقوق فضای مجازی ارائه شود.

در این مراسم رمضانعلی سبحانی فر نیز با بیان اینکه بخش عمده ای از دغدغه کاربران با تصویب این لایحه و تبدیل آن به قانون حفظ خواهد شد، گفت: امروز اطلاعات کاربران بدون اجازه در بیزینس های مختلف استفاده می شود و با این وجود باید بتوانیم جلوی این سوءاستفاده را بگیریم.

همچنین پروانه مافی رئیس کمیته کسب وکارهای الکترونیکی مجلس نیز با تاکید بر اینکه بسیاری از موکلان خواستار داشتن قوانینی برای پیگیری صیانت از داده های خود در فضای مجازی هستند، گفت: پیشنهاد می کنیم که کمیسیون مشترکی در مجلس برای سرعت بخشیدن به این لایحه و قانونی کردن آن تشکیل شود.

همچنین رسول سرائیان رئیس سازمان فناوری اطلاعات ایران از نمایندگان مجلس خواست که هدف گذاری پایان شهریورماه را برای تصویب این لایحه در نظر بگیرند تا این لایحه در دولت و نیز در مجلس مسیر کوتاهی را برای تصویب طی کند و کسب و کارها و کاربران در خصوص استفاده از قوانین و مقررات این حوزه با مشکل مواجه نشوند.

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

پیمایش به بالا