تکنولوژیسخت افزارکامپیوتریکسب و کار

کند شدن رشد بازار پی‌سی در عین چالش کمبود جهانی تراشه

امتیاز دهی

با توجه به گزارشات، رشد بازار پی‌سی در سه‌ماهه‌ی دوم سال 2021 سرعت کمتری نسبت به همین بازه‌ی زمانی در سال گذشته داشته است.

نشانه‌هایی از افت رشد بازار پی‌سی مشاهده می‌شود و IDC و Gartner اظهار داشته‌اند که عرضه‌ی رایانه‌های شخصی در سه‌ماهه‌ی دوم امسال سرعت کمتری به خود گرفته است. تقاضا برای رایانه‌های شخصی جدید همچنان بسیار بیشتر از قبل از شروع پاندمی کرونا است ولی ترکیب کاهش تقاضا و تاثیرات کمبود جهانی تراشه، سرعت رشد این بازار را کاهش داده است.

«نها ماهاجان» (Neha Mahajan)، تحلیل‌گر ارشد در IDC در این باره چنین بیان داشته است:

سرمایه گذاری طلا | سامانه طلاین | تبلیغات سرمایه گذاری طلا | سامانه طلاین

میزان تقاضا در این بازار فراز و نشیب داشته است. با باز شدن دوباره‌ی کسب‌وکارها، پتانسیل تقاضای بیشتر امیدوارکننده به نظر می‌رسد. با این حال، همچنین نشانه‌هایی اولیه از کاهش تقاضای مصرف‌کنندگان مشاهده می‌شود درحالی که پس از حدود یک سال اولویت‌های خود برای هزینه کردن را تغییر داده‌اند.

به گفته‌ی IDC، در سه‌ماهه‌ی دوم دوم سال ۲۰۲۱ بیش از ۸۳ میلیون رایانه‌ی شخصی عرضه شده درحالی که طبق آمار و ارقام Gartner، این رقم بیش از ۷۱ میلیون بوده است. Gartner لپ‌تاپ‌های کروم‌بوک را در آمار خود لحظ نکرده ولی اعلام کرده است که عملکرد این لپ‌تاپ‌ها در سه‌ماهه‌ی دوم ۲۰۲۱ نیز قوی بوده است. با این وجود، هر دو شرکت بیان داشته‌اند که رشد بازار پی‌سی در سه‌ماهه‌ی دوم امسال به اندازه‌ی سه‌ماهه‌ی دوم ۲۰۲۰ نبوده است.

این بدین معنی نیست که فروش بازار پی‌سی سقوطی ناگهانی خواهد داشت اما اولین رشد عظیمی که پس از یک دهه مشاهده کردیم، ممکن است کم‌رنگ‌تر شود. لنوو همچنان تولیدکننده‌ی رایانه‌های شخصی برتر در سراسر جهان به شمار می‌رود و Gartner می‌گوید که اپل، ایسر و ایسوس به لطف موجودی بیشتر رایانه‌های شخصی، همگی سریع‌تر از کل بازار پی‌سی رشد کرده‌اند.

علی‌رغم این نشانه‌ها، مایکروسافت و شرکت‌های تولیدکننده‌ی همکار آن به احیای دوباره‌ی بازار پی‌سی در تاریخ دیرتری در سال جاری امیدوار هستند. ویندوز 11 که به‌تازگی رسماً از آن رونمایی شده است، احتمالاً در ماه اکتبر به انتشار می‌رسد و حداقل سخت‌افزار مورد نیاز برای نصب و اجرای آن نشان می‌دهد که بسیاری از کاربران رایانه‌های شخصی باید دستگاه‌های خود را ارتقا دهند که این به معنای فروش بیشتر برای بازار است.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

دکمه بازگشت به بالا
بستن
بستن